ZARZĄDZENIE MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 12 czerwca 2017 r.
w sprawie powołania Zespołu do spraw przeciwdziałania mobbingowi i naruszeniom praw osób wykonujących obowiązki zawodowe w sądach powszechnych
(DUMS. z 2019 r., poz. 128; DUMS. z 2019 r., poz. 200; DUMS. z 2019 r., poz. 258; DUMS. z 2021 r., poz. 248; DUMS. z 2022 r., poz. 202; DUMS. z 2024 r., poz. 130;ostatnia zmiana: DUMS. z 2024 r., poz. 268)
Na podstawie art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2012 r. poz. 392 oraz z 2015 r. poz. 1064) zarządza się, co następuje:
§ 1. Powołuje się Zespół do spraw przeciwdziałania mobbingowi i naruszeniom praw osób wykonujących obowiązki zawodowe w sądach powszechnych, zwany dalej „Zespołem”, jako organ pomocniczy Ministra Sprawiedliwości.
§ 2. Zadaniem Zespołu jest opracowanie systemowych rozwiązań w zakresie przeciwdziałania nierównemu traktowaniu i zjawiskom mobbingu w sądach powszechnych.
§ 3. 1. W skład Zespołu wchodzą:
1) Przewodniczący Zespołu - sędzia Dariusz Mazur, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości;
2) [1] Zastępca Przewodniczącego Zespołu - sędzia Małgorzata Kosicka, zastępca dyrektora w Departamencie Kadr i Organizacji Sądów Powszechnych i Wojskowych;
3) członkowie Zespołu:
a) Hanna Domagała - główny wizytator (psycholog) w Departamencie Spraw Rodzinnych i Nieletnich,
b) [2] sędzia Zofia Goc-Majewska - główny specjalista w Departamencie Prawa Karnego,
c) Anna Jarząbkiewicz-Bieniasz - główny specjalista w Departamencie Kadr i Organizacji Sądów Powszechnych i Wojskowych,
d) sędzia Monika Podgórska-Sułecka - główny specjalista w Departamencie Nadzoru Administracyjnego,
e) sędzia Aneta Pośpiech - główny specjalista w Departamencie Spraw Rodzinnych i Nieletnich,
f) [3] starszy referendarz sądowy Krzysztof Sadowski - naczelnik w Departamencie Kadr i Organizacji Sądów Powszechnych i Wojskowych.
2. Spośród członków Zespołu Przewodniczący Zespołu wyznacza Sekretarza Zespołu.
§ 4. Pracami Zespołu kieruje Przewodniczący Zespołu, a w razie jego nieobecności Zastępca Przewodniczącego Zespołu, który w szczególności:
1) inicjuje i organizuje prace Zespołu;
2) przydziela zadania członkom Zespołu;
3) przewodniczy posiedzeniom Zespołu i czuwa nad ich sprawnym przebiegiem;
4) zaprasza do udziału w pracach Zespołu osoby niebędące jego członkami, w szczególności ekspertów, których wiedza będzie przydatna do realizacji zadań Zespołu.
§ 4a. Zespół obraduje na posiedzeniach, które odbywają się w siedzibie Ministerstwa Sprawiedliwości lub w trybie zdalnym przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej.
§ 5. Zespół podejmuje uchwały zwykłą większością głosów obecnych na posiedzeniu członków Zespołu. W przypadku równej ilości głosów decyduje głos Przewodniczącego Zespołu.
§ 6. Z posiedzenia Zespołu Sekretarz Zespołu sporządza protokół, który podpisuje Przewodniczący Zespołu.
§ 6a. Osoby wchodzące w skład Zespołu są upoważnione do przetwarzania danych osobowych sędziów, asesorów sądowych, referendarzy sądowych, asystentów sędziów, kuratorów zawodowych, urzędników i innych pracowników sądów powszechnych w zakresie wynikającym z realizacji zadań Zespołu.
§ 7. Komórki organizacyjne Ministerstwa Sprawiedliwości współdziałają i udzielają pomocy Zespołowi w realizacji jego zadań.
§ 8. Obsługę organizacyjno-biurową Zespołu zapewnia Departament Kadr i Organizacji Sądów Powszechnych i Wojskowych.
§ 9. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
[1] § 3 ust. 1 pkt 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 zarządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 12 listopada 2024 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie powołania Zespołu do spraw przeciwdziałania mobbingowi i naruszeniom praw osób wykonujących obowiązki zawodowe w sądach powszechnych (Dz.Urz.MS. poz. 268). Zmiana weszła w życie 13 listopada 2024 r.
[2] § 3 ust. 1 pkt 3 lit. b) w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 lit. a) zarządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 12 listopada 2024 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie powołania Zespołu do spraw przeciwdziałania mobbingowi i naruszeniom praw osób wykonujących obowiązki zawodowe w sądach powszechnych (Dz.Urz.MS. poz. 268). Zmiana weszła w życie 13 listopada 2024 r.
[3] § 3 ust. 1 pkt 3 lit. f) w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 lit. b) zarządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 12 listopada 2024 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie powołania Zespołu do spraw przeciwdziałania mobbingowi i naruszeniom praw osób wykonujących obowiązki zawodowe w sądach powszechnych (Dz.Urz.MS. poz. 268). Zmiana weszła w życie 13 listopada 2024 r.
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00