Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Urzędowy Ministra Sprawiedliwości rok 2005 nr 5 poz. 20
Wersja archiwalna od 2006-01-01 do 2008-12-24
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Urzędowy Ministra Sprawiedliwości rok 2005 nr 5 poz. 20
Wersja archiwalna od 2006-01-01 do 2008-12-24
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

ZARZĄDZENIE MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI

z dnia 26 sierpnia 2005 r.

w sprawie kryteriów i trybu przyznawania z funduszu specjalnego nagród dla nauczycieli zatrudnionych w zakładach poprawczych, schroniskach dla nieletnich i rodzinnych ośrodkach diagnostyczno-konsultacyjnych

Na podstawie art. 49 ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2003 r. Nr 118, poz. 1112 z późn. zm.1) zarządza się, co następuje:

§ 1. Ustala się regulamin w sprawie kryteriów i trybu przyznawania z funduszu specjalnego nagród dla nauczycieli zatrudnionych w zakładach poprawczych, schroniskach dla nieletnich i rodzinnych ośrodkach diagnostyczno-konsultacyjnych, stanowiący załącznik do niniejszego zarządzenia.

§ 2. Traci moc „Regulamin przyznawania nagród specjalnych pracownikom pedagogicznym przez Ministra Sprawiedliwości” z dnia 25 września 2000 r.

§ 3. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2006 r.

Minister Sprawiedliwości: Andrzej Kalwas

1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2003 r. Nr 137, poz. 1304, Nr 203, poz. 1966, Nr 213, poz. 2081 i Nr 228, poz. 2258, z 2004 r. Nr 96, poz. 959 i Nr 179, poz. 1845 oraz z 2005 r. Nr 10, poz. 71.

Załącznik do zarządzenia Ministra Sprawiedliwości
z dnia 26 sierpnia 2005 r. (poz. 20)

REGULAMIN

w sprawie kryteriów i trybu przyznawania nagród dla nauczycieli zatrudnionych w zakładach poprawczych, schroniskach dla nieletnich i rodzinnych ośrodkach diagnostyczno-konsultacyjnych

§ 1. 1. Regulamin określa kryteria i tryb przyznawania nagród dla nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych za ich osiągnięcia w zakresie pracy dydaktyczno-wychowawczej, pracy opiekuńczo-wychowawczej, pracy opiniodawczej, resocjalizacyjnej, terapeutycznej, diagnostyczno-korekcyjnej, mediacyjnej, w zakresie poradnictwa, a także w zakresie pomocy na rzecz integracji społecznej, zatrudnionych w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich, zwanych dalej zakładami oraz w rodzinnych ośrodkach diagnostyczno-konsultacyjnych, zwanych dalej ośrodkami, o których mowa w art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela.

2. Z budżetu Ministra Sprawiedliwości, o którym mowa w art. 49 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, przyznawane są nagrody przez Ministra Sprawiedliwości I i II stopnia oraz przez dyrektorów zakładów i kierowników ośrodków, z zastrzeżeniem § 3.

3. Nagrody, o których mowa w § 1 ust. 2, są przyznawane z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W szczególnie uzasadnionych przypadkach nagroda może być przyznana w innym terminie.

§ 2. 1. Nagrody dyrektorów zakładów lub kierowników ośrodków mogą być przyznawane nauczycielom po przepracowaniu w zakładzie lub w ośrodku co najmniej 2 lat.

2. Nagroda Ministra Sprawiedliwości może być przyznana nauczycielowi po upływie co najmniej 2 lat od nagrody przyznanej przez dyrektora zakładu lub kierownika ośrodka.

3. Minister Sprawiedliwości może przyznać nagrodę temu samemu nauczycielowi po upływie kolejnych czterech lat.

4. Minister Sprawiedliwości może z własnej inicjatywy przyznać nagrodę nauczycielowi. W tym przypadku wniosek nie podlega zaopiniowaniu przez zespół, o którym mowa w § 7.

§ 3. 1. Prezes właściwego sądu okręgowego może przyznać nagrody na wniosek kierownika właściwego okręgowego zespołu nadzoru pedagogicznego:

a) dyrektorom zakładów - z funduszu, o którym mowa w § 9 pkt 1 lit. b,

b) kierownikom ośrodków - z funduszu, o którym mowa w § 9 pkt 2 lit. b.

2. Wysokość nagrody prezesa sądu okręgowego, o której mowa w ust. 1, nie może przekroczyć 75 % wysokości nagrody Ministra Sprawiedliwości II stopnia.

§ 4. 1. Nagrodę I stopnia ustała się w wysokości trzykrotnej kwoty bazowej, a nagrodę II stopnia w wysokości dwukrotnej kwoty bazowej, określanej dla pracowników państwowej sfery budżetowej na podstawie art. 5 pkt 1 lit. a i art. 6 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 23 grudnia 1999 r. o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 110, poz. 1255 z późn. zm.), ustalanej corocznie w ustawie budżetowej.

2. Wyliczone kwoty zaokrągla się do stu złotych w górę.

§ 5. 1. Z wnioskiem o przyznanie nagrody Ministra Sprawiedliwości występuje:

1) dyrektor zakładu lub kierownik ośrodka - w stosunku do pracowników pedagogicznych zatrudnionych w tych placówkach, po zaopiniowaniu przez zakładowe organizacje związkowe,

2) prezes sądu okręgowego - w stosunku do dyrektorów zakładów oraz kierowników ośrodków, po przedstawieniu kandydatury przez kierownika właściwego okręgowego zespołu nadzoru pedagogicznego.

2. Wnioski, o których mowa w § 5 ust. 1 pkt 1, dyrektor lub kierownik ośrodka przesyła do kierownika właściwego okręgowego zespołu nadzoru pedagogicznego w terminie do dnia 31 lipca.

3. Kierownik okręgowego zespołu nadzoru pedagogicznego akceptuje wnioski i przekazuje Ministrowi Sprawiedliwości poprzez prezesa sądu okręgowego, w terminie do dnia 15 sierpnia oraz informuje dyrektora zakładu lub kierownika ośrodka o wnioskach, które nie zostały zaopiniowane pozytywnie.

§ 6. Wnioski, o których mowa w § 5 ust. 3, opiniuje Zespół powołany przez Ministra Sprawiedliwości.

§ 7. 1. W skład Zespołu wchodzą:

1) dyrektor właściwego departamentu merytorycznego, jako przewodniczący,

2) naczelnik właściwego wydziału w tym departamencie, jako przedstawiciel organu prowadzącego,

3) wizytatorzy z urzędu Ministra Sprawiedliwości, wyznaczeni przez dyrektora właściwego departamentu merytorycznego oraz wizytatorzy z okręgowych zespołów nadzoru pedagogicznego, jako przedstawiciele organu sprawującego nadzór pedagogiczny,

4) jeden przedstawiciel z każdego związku zawodowego, zrzeszającego nauczycieli w zakładach i ośrodkach.

2. Minister Sprawiedliwości zatwierdza listę kandydatów do nagród, pozytywnie zaopiniowanych przez Zespół, o którym mowa w ust. 1.

3. Wzór wniosku, o którym mowa w § 5, określa załącznik do regulaminu.

§ 8. Nauczycielowi zatrudnionemu w zakładzie może być przyznana nagroda, o której mowa w § 1 ust. 2, jeżeli posiada on wyróżniającą ocenę pracy pedagogicznej oraz spełnia odpowiednio co najmniej 4 z następujących kryteriów:

1) w zakresie działalności resocjalizacyjnej i edukacyjnej:

a) osiąga wyróżniające wyniki w realizacji planu rozwoju zakładu, schroniska,

b) osiąga wyróżniające wyniki w realizacji procesu dydaktycznego, z uwzględnieniem indywidualnych możliwości nieletnich oraz warunków pracy nauczyciela, potwierdzone osiągnięciami edukacyjnymi uczniów oraz uzyskiwanymi przez nich wynikami z przeprowadzanych sprawdzianów i egzaminów zewnętrznych, a także nabytymi wiadomościami i umiejętnościami potwierdzającymi ich kwalifikacje zawodowe.

c) wdraża nowatorskie metody i środki oddziaływań wychowawczych lub edukacyjnych,

d) posiada udokumentowane osiągnięcia w specjalistycznej pracy z nieletnimi, z ich rodzicami lub opiekunami oraz w pracy w sytuacjach zagrożeń i kryzysowych,

e) prowadzi znaczącą działalność kulturalno-oświatową, sportową, rekreacyjną, wypoczynkową, relaksującą,

f) aktywnie współdziała w podnoszeniu jakości pracy zakładu lub jakości pracy szkoły w tym zakładzie,

g) posiada umiejętność osiągania dobrych efektów w pracy z nieletnimi agresywnymi, uzależnionymi od środków odurzających i psychotropowych, z zaburzeniami rozwoju osobowości oraz upośledzonymi umysłowo, a także umiejętność prowadzenia nauczania wielopoziomowego w klasach o bardzo zróżnicowanym poziomie intelektualnym nieletnich, spowodowanym zaniedbaniami edukacyjnymi i kilkuletnimi opóźnieniami w nauce,

2) w zakresie pracy terapeutycznej, opiekuńczej, diagnostyczno-korekcyjnej:

a) prowadzi aktywną działalność mającą na celu zapobieganie i zwalczanie przejawów niedostosowania społecznego, w szczególności zachowań destrukcyjnych, narkomanii, alkoholizmu itp.,

b) wprowadza współczesne techniki i metody diagnostyczne w celu wszechstronnego zdiagnozowania osobowości wychowanka oraz wskazania pożądanych metod oddziaływań,

3) w zakresie pomocy na rzecz integracji społecznej:

a) opracowuje i rozwija formy współdziałania ze środowiskiem w procesie usamodzielnienia nieletniego,

b) udziela pomocy nieletniemu w zatrudnieniu i zamieszkaniu,

4) w zakresie sprawowanego nadzoru przez dyrektora zakładu i nauczycieli pełniących inne stanowiska kierownicze w zakładzie:

a) osiąga wyróżniające wyniki w zakresie organizacji, zarządzania oraz rozwoju działalności zakładu,

b) inicjuje i wspomaga nauczycieli w podejmowaniu nowatorskich metod pedagogicznych, tworzenia i realizacji autorskich programów na rzecz edukacji, wychowania i doskonalenia zawodowego,

c) wspiera rozwój zawodowy nauczycieli i dba o zapewnienie warunków sprzyjających jego realizacji, organizuje i prowadzi szkolenia stymulujące podnoszenie jakości pracy zakładu,

d) udziela pomocy w adaptacji zawodowej nauczycieli podejmujących pracę w zakładzie lub w zawodzie.

§ 9. Nauczycielowi zatrudnionemu w ośrodku może być przyznana nagroda, o której mowa w § 1 ust. 2, jeżeli posiada on wyróżniającą ocenę pracy pedagogicznej, przestrzega zasad etyki zawodowej oraz spełnia odpowiednio co najmniej 4 z następujących kryteriów:

1) w zakresie działalności opiniodawczej:

a) osiąga wyróżniające wyniki w realizacji zadań opiniodawczych.

b) podejmuje inicjatywę, opracowuje i wdraża nowatorskie metody i techniki badawcze,

c) aktywnie uczestniczy w procesie własnego doskonalenia zawodowego oraz wykorzystuje zdobytą wiedzę i umiejętności w podnoszeniu jakości pracy ośrodka,

d) udziela pomocy i wsparcia nauczycielom rozpoczynającym pracę w zawodzie,

2) w zakresie działalności mediacyjnej:

a) aktywnie uczestniczy w procesie wdrażania postępowania mediacyjnego w sprawach nieletnich i rodzinnych,

b) podejmuje działania mające na celu doskonalenie metod prowadzenia postępowania mediacyjnego w sprawach nieletnich i rodzinnych,

3) w zakresie opieki specjalistycznej nad małoletnimi, nieletnimi i ich rodzinami:

a) współdziała z instytucjami i organizacjami działającymi na rzecz zapobiegania demoralizacji i przestępczości nieletnich oraz patologii rodzin,

b) podejmuje nowatorskie działania mające na celu rozwiązywanie problemów małoletnich, nieletnich i ich rodzin,

4) w zakresie sprawowanego nadzoru przez kierownika ośrodka:

a) osiąga wyróżniające wyniki w zakresie organizacji i zarządzania,

b) podejmuje inicjatywy i opracowuje nowatorskie programy podnoszące sprawność i rzetelność diagnozowania, skuteczność oddziaływań terapeutycznych i mediacyjnych,

c) organizuje i prowadzi szkolenia mające na celu podnoszenie jakości pracy ośrodka,

d) udziela pomocy w adaptacji zawodowej pedagogów podejmujących pracę w ośrodku,

e) dba o zapewnienie warunków sprzyjających rozwojowi i doskonaleniu zawodowemu i osobistemu pracowników.

§ 10. Ustala się następujący podział specjalnego funduszu nagród dla nauczycieli, stanowiącego co najmniej 1 % planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych nauczycieli, o którym mowa w § 1 ust. 2:

1) w części 37 „Sprawiedliwość”:

a) 20 % tego funduszu na nagrody Ministra Sprawiedliwości,

b) 80 % tego funduszu na nagrody dyrektorów zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich,

2) w części 15 „Sądy Powszechne”:

a) 20 % tego funduszu na nagrody Ministra Sprawiedliwości,

b) 80 % tego funduszu na nagrody kierowników rodzinnych ośrodków diagnostyczno-konsultacyjnych.

§ 11. Nauczyciel, któremu została przyznana nagroda, otrzymuje dyplom, którego odpis umieszcza się w jego teczce akt osobowych.

Załącznik do regulaminu

infoRgrafika

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00