Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2005-07-01 do 2009-07-08
Wersja archiwalna od 2005-07-01 do 2009-07-08
archiwalny
ZARZĄDZENIE NR 11/2006
Prezesa Narodowego Banku Polskiego
z dnia 29 maja 2006 r.
w sprawie zakresu, trybu i terminów przekazywania przez banki objęte obowiązkowym systemem gwarantowania informacji do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego
Na podstawie art. 38 ust. 7 ustawy z dnia 14 grudnia 1994 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym (Dz. U. z 2000 r. Nr 9, poz. 131, Nr 86, poz. 958, Nr 119, poz. 1252 i Nr 122, poz. 1316, z 2001 r. Nr 154, poz. 1802, z 2003 r. Nr 60, poz. 535, Nr 217, poz. 2124 i Nr 223, poz. 2218, z 2004 r. Nr 91, poz. 870, Nr 121, poz. 1262 i Nr 146, poz. 1546 oraz z 2005 r. Nr 179, poz. 1484 i Nr 183, poz. 1538) zarządza się, co następuje:
§ 1. Użyte w zarządzeniu określenia oznaczają:
1) BFG - Bankowy Fundusz Gwarancyjny;
2) bank - podmiot objęty systemem gwarantowania, w rozumieniu art. 2 pkt 3 ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, zwanej dalej „ustawą o BFG”;
3) deponent - osobę fizyczną, osobę prawną, jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej, o ile posiada zdolność prawną oraz inne podmioty, o których mowa w art. 2 pkt i ustawy o BFG;
4) zrzeszony bank spółdzielczy - bank będący spółdzielnią oraz stroną umowy zrzeszenia, o której mowa w art. 16 ustawy z dnia 7 grudnia 2000 r. o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu się i bankach zrzeszających (Dz. U. Nr 119, poz. 1252, z 2001 r. Nr 111, poz. 1195, z 2002 r. Nr 141, poz. 1178 i Nr 216, poz. 1824, z 2003 r. Nr 137, poz. 1303 i Nr 228, poz. 2260 oraz z 2004 r. Nr 91, poz. 870);
5) bank zrzeszający - bank, o którym mowa w art. 2 pkt 2 ustawy o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu się i bankach zrzeszających;
6) właściwy bank zrzeszający - bank, z którym dany zrzeszony bank spółdzielczy zawarł umowę zrzeszenia;
7) wartość wierzytelności objętych gwarancjami BFG - wartość środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bankowych deponentów i ich należności z tytułu innych czynności bankowych;
8) wartość środków gwarantowanych przez BFG - wartość potencjalnych zobowiązań BFG, liczona jako kwota wierzytelności deponenta objętych gwarancjami BFG, pomniejszona o wymagalne zobowiązania deponenta, z uwzględnieniem ustawowych limitów gwarancyjnych (ekspektatywa wierzytelności deponentów wobec BFG).
§ 2. 1. Banki, z wyjątkiem zrzeszonych banków spółdzielczych, przekazują do BFG informacje o podstawie obliczania oraz o wysokości funduszu ochrony środków gwarantowanych, sporządzone według wzoru określonego w załączniku nr 1.
2. Banki zrzeszające przekazują do BFG również informacje o podstawach obliczania oraz o wysokościach funduszy ochrony środków gwarantowanych zrzeszonych banków spółdzielczych, sporządzone według wzoru określonego w załączniku nr 2.
3. Banki sporządzają informacje, określone w ust. 1 i 2, według stanu danych za kwiecień i za październik każdego roku.
4. Banki przekazują do BFG informacje, określone w ust. 1 i 2 bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie do dnia:
1) 15 grudnia każdego roku - według stanu danych za październik;
2) 15 czerwca każdego roku - według stanu danych za kwiecień.
§ 3 1 Banki sporządzają informacje o podstawie obliczania oraz o wysokości obowiązkowej opłaty rocznej, według wzoru określonego w załączniku nr 3.
2. Banki sporządzają informacje określone w ust 1 według stanu danych na dzień określony uchwałą Rady BFG, podjętą na podstawie art. 13 ust. 2 ustawy o BFG.
3. Informacje określone w ust 1 banki przekazują do BFG, z zastrzeżeniem ust 4, bez zbędnej zwłoki - nie później jednak niż do dnia, w którym upływa termin do wniesienia obowiązkowej opłaty rocznej - ustalony uchwałą, o której mowa w ust. 2.
4. Zrzeszone banki spółdzielcze przekazują informacje określone w ust. 1 do właściwych banków zrzeszających, bez zbędnej zwłoki - nie później jednak niż na 15 dni przed upływem terminu, o którym mowa w ust. 3.
5. Banki zrzeszające, na podstawie informacji, o których mowa w ust. 4, sporządzają informacje o podstawach obliczania oraz kwotach obowiązkowej opłaty rocznej zrzeszonych banków spółdzielczych, według wzoru określonego w załączniku nr 4.
6. Banki zrzeszające przekazują do BFG informacje określone w ust. 5 bez zbędnej zwłoki - nie później jednak niż w terminie, o którym mowa w ust. 3.
§ 4. 1. Informacje określone w § 3 ust. 1 i 5 również w wersji skorygowanej sporządzają i przekazują do:
1) BFG:
a) banki, z wyjątkiem zrzeszonych banków spółdzielczych - w terminie 30 dni od dnia zatwierdzenia rocznych sprawozdań finansowych przez walne zgromadzenia,
b) banki zrzeszające - w zakresie dotyczącym zrzeszonych banków spółdzielczych - w terminie 15 dni od dnia otrzymania od zrzeszonych banków spółdzielczych informacji przekazywanych zgodnie z pkt 2 - nie później jednak niż do dnia 31 lipca;
2) właściwych banków zrzeszających - zrzeszone banki spółdzielcze, - w terminie 15 dni od dnia zatwierdzenia rocznych sprawozdań finansowych przez walne zgromadzenia.
2. W przypadku gdy dzień o którym mowa w § 3 ust. 2 nie jest ostatnim dniem roku obrotowego banku, bank sporządza informację, o której mowa w § 3 ust. w wersji skorygowanej i przekazuje ją, odpowiednio - do BFG lub do właściwego banku zrzeszającego - bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż do 30 dnia po zakończeniu roku obrotowego Banki zrzeszające przekazują informację w wersji skorygowanej do BFG w terminie 15 dni od jej otrzymania.
3. W przypadku gdy dane będące podstawą sporządzenia informacji określonych w § 3 ust. 1 lub 5 nie uległy zmianie po przekazaniu informacji do BFG lub banku zrzeszającego, bank w terminie przewidzianym w ust. 1 lub 2 dla przekazania informacji skorygowanej, przesyła odpowiednio - do BFG lub do właściwego banku zrzeszającego informację o braku podstaw do sporządzenia korekty.
§ 5. 1. Banki sporządzają półroczne informacje o wartości wierzytelności objętych gwarancjami BFG oraz o wartości środków gwarantowanych przez BFG - według wzoru 1 określonego w załączniku nr 5.
2. Banki sporządzają informacje, o których mowa w ust 1 według stanu na koniec czerwca oraz na koniec grudnia.
3. Informacje określone w ust. 1 banki przekazują do BFG, z zastrzeżeniem ust. 4 bez zbędnej zwłoki, jednakże nie później niż do ostatniego dnia miesiąca następującego po zakończeniu odpowiedniego okresu sprawozdawczego.
4. Zrzeszone banki spółdzielcze przekazują informacje określone w ust. 1 właściwym bankom zrzeszającym bez zbędnej zwłoki - nie później jednak niż do 15 dnia miesiąca następującego po zakończeniu odpowiedniego okresu sprawozdawczego.
5. Banki zrzeszające, na podstawie informacji, o których mowa w ust. 4, sporządzają informacje o wartości wierzytelności objętych gwarancjami BFG oraz o wartości środków gwarantowanych przez BFG w odniesieniu do zrzeszonych banków spółdzielczych, według wzoru 2 określonego w załączniku nr 5.
6. Banki zrzeszające przekazują do BFG informacje określone w ust. 5, bez zbędnej zwłoki - nie później jednak niż w terminie, o którym mowa w ust. 3.
§ 6. 1. Banki sporządzają półroczne informacje o sumie zgromadzonych środków pieniężnych oraz o wartości aktywów bilansowych i zobowiązań pozabilansowych ważonych ryzykiem - według wzorów określonych w załączniku nr 6.
2. Informacje, o których mowa w ust. 1 sporządzają:
1) banki, z wyjątkiem zrzeszonych banków spółdzielczych - w zakresie określonym we wzorze 1, zawartym w załączniku nr 6 - według stanu za czerwiec i grudzień,
2) wszystkie banki - w zakresie określonym we wzorze 2, zawartym w załączniku nr 6 - według stanu na koniec czerwca oraz na koniec grudnia.
3. Banki z wyjątkiem zrzeszonych banków spółdzielczych, przekazują informacje, o których mowa w ust. 1 - do BFG bez zbędnej zwłoki, jednakże nie później niż do ostatniego dnia miesiąca następującego po zakończeniu odpowiedniego okresu sprawozdawczego.
4. Zrzeszone banki spółdzielcze przekazują informacje, o których mowa w ust 2 pkt 2 właściwym bankom zrzeszającym bez zbędnej zwłoki - jednakże nie później niż do 15 dnia miesiąca następującego po zakończeniu odpowiedniego okresu sprawozdawczego.
5. Banki zrzeszające sporządzają zbiorcze informacje określone w załączniku nr 6 dotyczące zrzeszonych banków spółdzielczych - z uwzględnieniem informacji otrzymanych zgodnie z ust. 4 i przekazują je do BFG w terminie, o którym mowa w ust. 3.
§ 7. 1. Banki przekazują do BFG, z zastrzeżeniem § 9 i 10, informacje sporządzone w formie pisemnej oraz w formie zapisu elektronicznego na nośniku magnetycznym.
- dyskietce komputerowej, w standardzie 3,5” FAT 1,4 albo na nośniku optycznym,
- płycie CD-ROM, w standardzie ISO 9660.
2. Pisma zawierające informacje przeznaczone dla BFG powinny być podpisane przez osoby je sporządzające oraz przez osoby upoważnione do składania oświadczeń woli w zakresie praw i obowiązków majątkowych banku.
3. Informacje w formie zapisu elektronicznego bank sporządza w postaci plików typu „skoroszyt Microsoft Excel”, tworzonych w programie Microsoft Excel. Sposób tworzenia i nazywania plików (formatowania danych) określa załącznik nr 7.
4. Nośniki zapisu elektronicznego powinny być opatrzone etykietą zewnętrzną, na której umieszczony jest opis zawierający co najmniej pełną nazwę banku, nazwy zapisanych na nim plików, imię, nazwisko i podpis osoby sporządzającej informację.
5. W przypadku rozbieżności treści informacji sporządzonych w formie pisemnej i w formie zapisu elektronicznego, uznaje się, ze bank przekazał informację zawartą w piśmie dostarczonym BFG.
§ 8 1 Informacje sporządzone w formie pisemnej oraz nośniki informacji zapisanych w formie elektronicznej powinny być dostarczane do siedziby BFG przez pracownika banku albo przesyłką pocztową - przesyłką rejestrowaną. Przekazywanie informacji w inny niż wyżej wymieniony sposób wymaga uzgodnienia z BFG.
2. Informacje powinny być przekazywane do BFG w zamkniętej i odpowiednio opisanej kopercie Nośniki informacji zapisanych w formie elektronicznej, w trakcie przekazywania do BFG, powinny być zabezpieczone przed zniszczeniem lub uszkodzeniem oraz przed możliwością utraty albo zniekształcenia zapisanych na nich danych. W tym celu bank powinien stosować odpowiednie, zwykle używane do tego środki techniczne. Informacje zapisane w formie elektronicznej mogą być chronione przed odczytem oraz wprowadzaniem do nich zmian, w szczególności za pomocą hasła o ile sposób ochrony został uzgodniony z BFG, ale nie mogą być zabezpieczone przed kopiowaniem.
§ 9. 1. Informacje przeznaczone dla BFG mogą być przekazywane drogą teletransmisji, po wcześniejszym uzgodnieniu z BFG warunków organizacyjno-technicznych tej formy przekazu. W takim przypadku, bank nie sporządza informacji w formie pisemnej oraz w formie zapisu elektronicznego na nośnikach określonych w § 7 ust. 1.
2. Informacje przekazywane w drodze teletransmisji opatrzone są bezpiecznym podpisem elektronicznym w rozumieniu ustawy z dnia 18 września 2001 r o podpisie elektronicznym (Dz. U. Nr 130, poz. 1450, z 2002 r. Nr 153, poz. 1271, z 2003 r. Nr 124, poz. 1152 i Nr 217, poz. 2125, z 2004 r. Nr 96, poz. 959 oraz z 2005 r. Nr 64 poz. 565) złożonym przez osoby upoważnione, o których mowa w § 7 ust. 2.
§ 10. Informację o braku podstaw do sporządzenia korekty, o której mowa w § 4 ust. 3, bank sporządza wyłącznie w formie pisemnej, a w przypadku gdy bank przekazuje je w drodze teletransmisji - wyłącznie w formie elektronicznej. Sposób tworzenia i nazywania dokumentów obejmujących treść informacji o braku podstaw do sporządzenia korekty określa załącznik nr 7.
§ 11. Zrzeszone banki spółdzielcze przekazują informacje do właściwych banków zrzeszających w formie uzgodnionej z tymi bankami.
§ 12. 1. Bank zrzeszający banki spółdzielcze może przekazywać do BFG informacje określone w niniejszym zarządzeniu również w imieniu niezrzeszonego banku spółdzielczego - w przypadku gdy:
1) bank zrzeszający zobowiąże się wobec banku spółdzielczego do wykonywania obowiązków sprawozdawczych wobec BFG w imieniu tego banku,
2) bank spółdzielczy zapewni udostępnianie bankowi zrzeszającemu informacji, o których mowa w § 2 ust. 1 oraz w § 6 ust. 2 pkt 1,
pod warunkiem przedłożenia BFG tekstu umowy lub innego dokumentu, z którego wynika zobowiązanie banku zrzeszającego wraz z pisemnym oświadczeniem banku zrzeszającego określającym dzień, od którego powyższy tryb dostarczania informacji będzie stosowany.
2. Do sporządzania i przekazywania przez bank zrzeszający informacji dotyczących niezrzeszonego banku spółdzielczego stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące sporządzania i przekazywania informacji dotyczących zrzeszonych banków spółdzielczych.
3. Bank zrzeszający przekazujący informacje określone w niniejszym zarządzeniu w imieniu niezrzeszonego banku spółdzielczego niezwłocznie zawiadamia BFG o każdym przypadku wygaśnięcia jego zobowiązania do wykonywania powyższych czynności.
§ 13. 1. Banki sporządzają półroczne informacje o wartości wierzytelności objętych gwarancjami BFG - według wzoru określonego w załączniku nr 8, do dnia 30 czerwca 2007 r.
2. Banki sporządzają informacje, o których mowa w ust. 1 według stanu na koniec czerwca oraz na koniec grudnia.
3. Informacje określone w ust. 1 banki przekazują do BFG, z zastrzeżeniem ust. 4, bez zbędnej zwłoki, jednakże nie później niż do ostatniego dnia miesiąca następującego po zakończeniu odpowiedniego okresu sprawozdawczego.
4. Zrzeszone banki spółdzielcze przekazują informacje określone w ust. 1 właściwym bankom zrzeszającym bez zbędnej zwłoki - nie później jednak niż do 15 dnia miesiąca następującego po zakończeniu odpowiedniego okresu sprawozdawczego.
5. Banki zrzeszające na podstawie informacji, o których mowa w ust. 4 sporządzają informacje o wartości wierzytelności objętych gwarancjami BFG w odniesieniu do odpowiednich zrzeszonych banków spółdzielczych, wzór określony w załączniku nr 8 stosuje się odpowiednio.
6. Banki zrzeszające przekazują do BFG informacje określone w ust. 5, bez zbędnej zwłoki - nie później jednak niż w terminie, o którym mowa w ust. 3.
§ 14. Traci moc zarządzenie nr 19/2002 Prezesa NBP z dnia 11 grudnia 2002 r. w sprawie zakresu informacji przekazywanych przez banki dla potrzeb Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (Dz. Urz. NBP Nr 20, poz. 53).
§ 15. Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia z wyjątkiem § 5, który wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2007 r.
Prezes Narodowego Banku Polskiego: L. Balcerowicz
Załącznik nr 1 do zarządzenia nr 11/2006
Prezesa Narodowego Banku Polskiego
z dnia 29 maja 2006 r.
(poz. 5)
Załącznik nr 2 do zarządzenia nr 11/2006
Prezesa Narodowego Banku Polskiego
z dnia 29 maja 2006 r.
(poz. 5)
Załącznik nr 3 do zarządzenia nr 11/2006
Prezesa Narodowego Banku Polskiego
z dnia 29 maja 2006 r.
(poz. 5)
Załącznik nr 4 do zarządzenia nr 11/2006
Prezesa Narodowego Banku Polskiego
z dnia 29 maja 2006 r.
(poz. 5)
Załącznik nr 5 do zarządzenia nr 11/2006
Prezesa Narodowego Banku Polskiego
z dnia 29 maja 2006 r.
(poz. 5)
Załącznik nr 6 do zarządzenia nr 11/2006
Prezesa Narodowego Banku Polskiego
z dnia 29 maja 2006 r.
(poz. 5)
Załącznik nr 7 do zarządzenia nr 11/2006
Prezesa Narodowego Banku Polskiego
z dnia 29 maja 2006 r.
(poz. 5)
Załącznik nr 8 do zarządzenia nr 11/2006
Prezesa Narodowego Banku Polskiego
z dnia 29 maja 2006 r.
(poz. 5)