Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Urzędowy Narodowego Banku Polskiego rok 2005 nr 21 poz. 30
Wersja archiwalna od 2006-01-01 do 2021-01-01
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Urzędowy Narodowego Banku Polskiego rok 2005 nr 21 poz. 30
Wersja archiwalna od 2006-01-01 do 2021-01-01
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

UCHWAŁA NR 13/2005

Rady Polityki Pieniężnej

z dnia 20 grudnia 2005 r.

zmieniająca uchwałę w sprawie zasad rachunkowości, układu aktywów i pasywów bilansu oraz rachunku zysków i strat Narodowego Banku Polskiego

Na podstawie art. 68 ust. 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o Narodowym Banku Polskim (Dz. U. z 2005 r. Nr 1, poz. 2 oraz Nr 167, poz. 1398) uchwala się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1. W uchwale nr 16/2003 Rady Polityki Pieniężnej z dnia 16 grudnia 2003 r. w sprawie zasad rachunkowości, układu aktywów i pasywów bilansu oraz rachunku zysków i strat Narodowego Banku Polskiego (Dz. Urz. NBP Nr 22, poz. 38 i z 2004 r. Nr 17, poz. 31) wprowadza się następujące zmiany:

1) w § 1:

a) pkt. 5 otrzymuje brzmienie:

„5) cena zakupu - kwota należna sprzedającemu, pomniejszona o podlegający odliczeniu podatek od towarów i usług, rabaty, upusty i inne podobne zmniejszenia ceny. a w przypadku importu powiększona o obciążenia o charakterze publicznoprawnym. Do ceny zakupu aktywów finansowych nie wlicza się zakupionych odsetek oraz opłat i prowizji pośredników;",

b) pkt. 26 otrzymuje brzmienie:

„26) rozliczenie - uregulowanie zobowiązania w drodze przekazania aktywów między stronami umowy nieodwołalnej na warunkach uzgodnionych w dniu jej zawarcia;",

c) pkt. 28 otrzymuje brzmienie:

„28) różnice z wyceny - pozycje bilansu, w których wykazuje się przychody niezrealizowane (w pasywach bilansu) i koszty niezrealizowane w ciągu roku obrotowego (w aktywach bilansu) powstałe od dnia 1 stycznia 2004 r.;",

d) pkt. 33 otrzymuje brzmienie:

„33) transakcja bieżąca - umowa nieodwołalna, której przedmiotem jest kupno, sprzedaż, przekazanie lub otrzymanie aktywów finansowych na warunkach uzgodnionych w dniu jej zawarcia, a jej rozliczenie następuje w dniu lub po dniu zawarcia umowy, w terminie zwyczajowo przyjętym dla tych transakcji;",

e) pkt. 35 otrzymuje brzmienie:

„35) transakcja terminowa - umowa nieodwołalna, której przedmiotem jest kupno, sprzedaż, przekazanie lub otrzymanie aktywów finansowych na warunkach uzgodnionych w dniu jej zawarcia, a jej rozliczenie następuje w terminie późniejszym niż rozliczenie transakcji bieżącej;"

2) w § 10 po ust. 4 dodaje się ust. 4a w brzmieniu:

„4a. Umowa pożyczki papierów wartościowych zawierana między NBP a pożyczkobiorcą, nie zmienia stanu dłużnych papierów wartościowych w księgach rachunkowych w momencie jej zawarcia."

3) w § 12:

a) ust. 6 otrzymuje brzmienie:

„6. Wartość w walucie krajowej aktywów i zobowiązań w walutach obcych oraz instrumentów finansowych pozabilansowych, koryguje się, z zastrzeżeniem ust. 7, na koniec bieżącego dnia operacyjnego do wartości obliczonej według średniego kosztu zasobu waluty obcej, o którym mowa w § 20 ust. 5.",

b) dodaje się ust. 7 w brzmieniu:

„7. Wartość w walucie krajowej aktywów i zobowiązań w walutach obcych, związanych z gospodarką własną, nie jest korygowana na koniec bieżącego dnia operacyjnego do wartości obliczonej według średniego kosztu zasobu waluty obcej, o którym mowa w § 20 ust. 5."

4) w § 13 po ust. 8 dodaje się ust. 8a w brzmieniu:

„8a. Przychody i koszty wynikające z umowy pożyczki, o której mowa w § 10 ust. 4a, zalicza się do wyniku finansowego w dniu zapłaty."

5) w § 18 w ust. 1 zdanie pierwsze otrzymuje brzmienie:

„Koszty dotyczące bieżącego roku obrotowego, związane z gospodarką własną, za które obowiązek zapłaty powstanie w następnym roku obrotowym, zalicza się do wyniku finansowego w wiarygodnie oszacowanej kwocie, a prawdopodobne zobowiązanie przypadające na bieżący rok obrotowy ujmuje się w księgach rachunkowych, jako rozliczenia międzyokresowe kosztów."

6) w § 20:

a) w ust. 1 zdanie pierwsze otrzymuje brzmienie:

„Przychody i koszty, z zastrzeżeniem ust. 9. wynikające z transakcji walutowych, wpływających na zmianę zasobu waluty obcej, zalicza się do wyniku finansowego w dniu, w którym nastąpiła zmiana, w kwocie:",

b) dodaje się ust. 9 w brzmieniu:

„9. Przychody i koszty, wynikające z transakcji walutowych, związanych z gospodarką własną, zalicza się do wyniku finansowego w dniu rozliczenia transakcji, w kwocie różnicy między wartością księgową aktywów i zobowiązań w walutach obcych a wartością obliczoną według kursu średniego obowiązującego na dzień ujęcia zdarzenia gospodarczego w księgach rachunkowych, to jest w dniu rozliczenia transakcji"

7) w § 31 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

„§ 31. 1. Środki pieniężne kupione lub sprzedane w transakcji wymiany walut ujmuje się od dnia zawarcia umowy nieodwołalnej do dnia jej rozliczenia na kontach pozabilansowych."

8) w § 36 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

„2. Przychody niezrealizowane, z zastrzeżeniem § 37 ust. 5, wykazuje się w dniu bilansowym w pasywach bilansu jako różnice z wyceny."

9) w § 37:

a) ust. 3 i 4 otrzymują brzmienie:

„3. Koszty niezrealizowane, wynikające z wyceny dokonywanej w ciągu roku obrotowego, ujmuje się w aktywach bilansu jako różnice z wyceny i wyksięgowuje się przed dokonaniem następnej wyceny, z zastrzeżeniem ust. 5.

Nie wyksięgowuje się kosztów niezrealizowanych zaliczonych do wyniku finansowego na dzień bilansowy poprzedniego roku obrotowego.

4. Przychody niezrealizowane, wynikające z wyceny dokonanej w ciągu roku obrotowego, ujmuje się jako różnice z wyceny w pasywach bilansu i wyksięgowuje się przed dokonaniem następnej wyceny, z zastrzeżeniem ust. 5.",

b) dodaje się ust. 5 w brzmieniu:

„5. Przychody i koszty, wynikające z wyceny aktywów i zobowiązań w walutach obcych związanych z gospodarką własną, zalicza się na koniec okresu sprawozdawczego do wyniku finansowego."

10) w § 40 w ust. 2 pkt. 3 otrzymuje brzmienie:

„3) wszelkie inne znaczące informacje niezbędne do zrozumienia pozycji bilansowych, pozabilansowych oraz rachunku zysków i strat;"

11) w § 42 w ust. 1 zdanie pierwsze otrzymuje brzmienie:

„Stan rachunku rewaluacyjnego walut obcych, z zastrzeżeniem § 45b ust. 3, zmniejsza się w kwocie:"

12) po § 45 dodaje się § 45a i 45b w brzmieniu:

„45a. 1. Na dzień 1 stycznia 2006 r. zasoby walut obcych niezwiązane z gromadzeniem i zarządzaniem rezerwami dewizowymi łączy się z zasobami walut obcych związanymi z gromadzeniem i zarządzaniem rezerwami dewizowymi, z zastrzeżeniem ust. 5.

2. Wartość w walucie krajowej zasobów walut obcych niezwiązanych z gromadzeniem i zarządzaniem rezerwami dewizowymi na dzień 1 stycznia 2006 r. jest równa ich wartości ustalonej według kursu średniego, przyjętego do wyceny na dzień bilansowy 31 grudnia 2005 r.

3. Zasoby walut obcych powstałe w wyniku połączenia, o którym mowa w ust. 1, podlegają w dniu 1 stycznia 2006 r.:

1) wyrównaniu do średniego kosztu zasobu, ustalonego w sposób określony w ust. 4;

2) wycenie według kursu średniego, o którym mowa w ust. 2.

4. Średni koszt zasobu ustala się zgodnie z § 20, tak, jakby zasady rachunkowości dla aktywów i zobowiązań w walutach obcych związanych z gromadzeniem i zarządzaniem rezerwami dewizowymi obowiązywały dla aktywów i zobowiązań w walutach obcych niezwiązanych z gromadzeniem i zarządzaniem rezerwami dewizowymi od dnia 1 stycznia 2005 r.

5. Zasoby walut obcych związanych z gospodarką własną nie podlegają połączeniu, o którym mowa w ust. 1.

45b. 1. Bilans otwarcia na dzień 1 stycznia 2006 r. należy przekształcić według zasad obowiązujących od dnia 1 stycznia 2006 r. z uwzględnieniem § 45a.

2. Kwotę korekty bilansu otwarcia na dzień 1 stycznia 2006 r. powstałą w wyniku zmian zasad rachunkowości należy ująć w pasywach bilansu jako „Różnice wynikające ze zmian zasad rachunkowości dotyczące lat ubiegłych".

3. Kwotą korekty, o której mowa w ust. 2, należy odpowiednio pomniejszyć lub powiększyć rachunek rewaluacyjny walut obcych nie później niż do dnia 31 grudnia 2006 r.

4. Dane porównawcze, dotyczące bilansu oraz rachunku zysków i strat za okresy zakończone przed dniem 1 stycznia 2006 r. należy zaprezentować według zasad obowiązujących od 1 stycznia 2006 r.".

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2. Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2006 r.

Przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej: L. Balcerowicz

Członkowie Rady Polityki Pieniężnej:
J. Czekaj, D. Filar, S. Nieckarz, M. Noga, S. Owsiak,
M. Pietrewicz, A. Sławiński, H. Wasilewska-Trenkner, A.
Wojtyna

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00