Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2002-10-08 do 2008-01-01
Wersja archiwalna od 2002-10-08 do 2008-01-01
archiwalny
ZARZĄDZENIE NR 10/2002
Prezesa Narodowego Banku Polskiego
z dnia 7 września 2002 r.
zmieniające zarządzenie w sprawie sposobów i trybu przeliczania, sortowania, pakowania i oznaczania opakowań banknotów i monet oraz wykonywania czynności związanych z zaopatrywaniem banków w te znaki
Na podstawie art. 68 pkt 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe (Dz. U. z 2002 r. Nr 72, poz. 665 i Nr 126, poz. 1070) zarządza się, co następuje:
§ 1. W zarządzeniu Nr 8/2001 Prezesa Narodowego Banku Polskiego z dnia 27 czerwca 2001 r. w sprawie sposobów i trybu przeliczania, sortowania, pakowania i oznaczania opakowań banknotów i monet oraz wykonywania czynności związanych z zaopatrywaniem banków w te znaki (Dz. Urz. NBP Nr 10, poz. 22) wprowadza się następujące zmiany:
1) w § 7:
a) w ust. 1 pkt 1 otrzymuje brzmienie:
„1) ponownym przeliczeniu i ustaleniu zgodności ilości banknotów w paczkach; nominały i ilość banknotów podlegających liczeniu kontrolnemu ustala bank w zależności od warunków organizacyjnych i potrzeb kontroli, przy równoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa obrotu gotówkowego; na dowód dokonania liczenia kontrolnego pracownik kontrolujący podpisuje się, w sposób trwały, czerwonym tuszem lub atramentem na przedniej stronie opaski przeliczonej paczki banknotów; przeliczone kontrolnie paczki banknotów układa się jako pierwsze paczki z przedniej strony wiązki lub półwiązki (na froncie formowanej wiązki lub półwiązki),”,
b) ust. 2-4 otrzymują brzmienie:
„2. Po wykonaniu czynności, o których mowa w ust. 1, każda wiązka (półwiązka) powinna być przez kontrolującego lub w jego obecności niezwłocznie zapakowana w jeden ze sposobów wskazanych w § 13 ust. 1.
3. Na dowód przeprowadzenia kontroli, o której mowa w ust. 1 pkt 2, kontrolujący, z zastrzeżeniem ust. 4, składa podpis pod podpisem pracownika pakującego wiązkę (półwiązkę), o którym mowa w § 13. Przy składaniu podpisu przez kontrolującego obowiązują następujące zasady:
1) kontrolujący składa podpis w sposób trwały - czerwonym tuszem lub atramentem na odwrotnej stronie opaski ostatniej paczki banknotów w wiązce (półwiązce), po jej związaniu, lub zamieszcza podpis na etykiecie, o której mowa w § 13 ust. 4,
2) w przypadku pakowania wiązki (półwiązki) w sposób wskazany w § 13 ust. 1 pkt 1 podpis kontrolującego wiązkę (półwiązkę) może być zastąpiony jego numerem kontrolnym (identyfikatorem), zamieszczanym automatycznie przez urządzenia foliujące.
4. W przypadku gdy kontrolujący dokonuje zapakowania wiązki (półwiązki) samodzielnie, nie ma on obowiązku złożenia podpisu, o którym mowa w ust. 3.”
2) § 11 otrzymuje brzmienie:
„§ 11.1. Oddział banku przeliczone, zgodnie z § 6 i skontrolowane w sposób określony w § 7 ust. 1 pkt 1, paczki banknotów formuje w wiązki po 10 paczek tego samego nominału banknotów, z zastrzeżeniem że wiązki formowane są wyłącznie z paczek banknotów obiegowych lub wyłącznie z paczek banknotów zniszczonych sformowanych w tym oddziale banku.
2. W przypadku banknotów zniszczonych o nominale 100 zł i wyższym oraz banknotów obiegowych o nominale 200 zł dopuszcza się możliwość formowania półwiązek - po 5 paczek banknotów jednego nominału, na zasadach określonych w ust. 1.”
3) w § 12 w ust. 1 dodaje się pkt 3 w brzmieniu:
„3) w przypadku ręcznego formowania półwiązki banknotów pierwsze dwie paczki układa się opaskami w lewą stronę, następną paczkę banknotów w prawą stronę, czwartą i piątą paczkę banknotów w półwiązce w lewą stronę.”
4) § 13 otrzymuje brzmienie:
„§ 13.1. Sformowane wiązki (półwiązki) banknotów obiegowych pakuje się następującymi sposobami:
1) maszynowo w folię przezroczystą lub w torebki z przezroczystej folii; zastosowana folia oraz technologia pakowania powinny zapewnić trwałość opakowań,
2) maszynowo za pomocą wiązarek, owijając taśmą polipropylenową raz w poprzek, raz wzdłuż i ponownie w poprzek banknotów,
3) ręcznie, wiążąc sznurkiem, raz w poprzek, raz wzdłuż i ponownie w poprzek banknotów.
2. Po zapakowaniu wiązki (półwiązki) pracownik lub zespół pracowników pakujących, z zastrzeżeniem ust. 5, zamieszcza na wiązce (półwiązce) datę oraz składa podpisy czarnym lub niebieskim tuszem lub atramentem; przy czym w przypadku pakowania wiązki (półwiązki) w sposób, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, podpisy pracowników pakujących mogą być zastąpione zamieszczonymi automatycznie ich identyfikatorami.
3. Dane, o których mowa w ust. 2, pracownicy pakujący wiązkę (półwiązkę), z zastrzeżeniem ust. 4, zamieszczają na odwrotnej stronie opaski ostatniej paczki banknotów w wiązce (półwiązce), z jej prawej strony.
4. W przypadku pakowania wiązki (półwiązki) w sposób, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, dopuszcza się możliwość zamieszczenia danych, o których mowa w ust. 2, oraz nazwy lub numeru ewidencyjnego oddziału banku na etykiecie naklejonej w sposób trwały na folię, w którą zapakowana jest wiązka (półwiązka), lub zastosowania innej technologii oznaczania opakowań, gwarantującej trwałość i czytelność zamieszczonych danych.
5. Nie ma obowiązku zamieszczania danych, o których mowa w ust. 2, w przypadku pakowania wiązki przez sorter działający w cyklu zamkniętym oraz nie ma obowiązku zamieszczania daty, o której mowa w ust. 2, w przypadku gdy paczki banknotów pakowane są w wiązki (półwiązki) w dniu ich przeliczenia na pierwszą rękę.”
5) w §15:
a) w ust. 2 pkt 1 otrzymuje brzmienie:
„1) 20 sztuk wiązek lub 40 sztuk półwiązek lub odpowiadającą tym ilościom - ilość półwiązek i wiązek banknotów obiegowych jednego nominału.”,
b) w ust. 3 pkt 1 otrzymuje brzmienie:
„1) wiązki lub półwiązki banknotów obiegowych jednego nominału lub różnych nominałów lub”
6) w § 31 ust. 2 otrzymuje brzmienie:
„2. Worek przesyłkowy z banknotami zawiera co najmniej półwiązkę banknotów obiegowych lub zniszczonych. Worek zbiorczy z monetami obiegowymi zawiera monety w ilości i w opakowaniach, określonych w załączniku nr 4 do zarządzenia, a worek zbiorczy z monetami zniszczonymi - co najmniej woreczek jednostkowy, o którym mowa w § 20 ust. 2.”
7) w § 33 w ust. 3 pkt 1 otrzymuje brzmienie:
„1. w odniesieniu do banknotów:
a) w przypadku worka przesyłkowego lub pudła kartonowego - sprawdzeniu ilości wiązek (półwiązek), stanu ich opakowań oraz ilości paczek w wiązce (półwiązce),
b) w przypadku opakowania wiązki (półwiązki) - przeliczeniu, w sposób określony w § 5, banknotów z wszystkich paczek danej wiązki (półwiązki),”
8) w § 34 pkt 3 otrzymuje brzmienie:
„3) sprawdzić pobrane znaki pieniężne sumarycznie - nie później niż w ciągu 6 dni roboczych od daty otrzymania; sprawdzenie sumaryczne polega na ustaleniu zgodności: ilości wiązek (półwiązek) i paczek w wiązce (półwiązce) oraz ilości woreczków jednostkowych (pakietów) w workach zbiorczych z monetami oraz nominału banknotów w wiązkach (półwiązkach) i nominału monet w woreczkach jednostkowych (pakietach) określonego na podstawie danych zamieszczonych na tych opakowaniach lub na ich oznaczeniach z danymi zamieszczonymi na przywieszkach do worków; przy czym na odwrotnych stronach ostatnich paczek wiązek (półwiązek) banknotów, a w przypadku wiązek (półwiązek) pakowanych zgodnie z § 13 ust. 1 pkt 1 - na spodzie wiązki (półwiązki), oraz na przywieszkach woreczków jednostkowych z monetami (na pakietach, woreczkach foliowych, saszetkach) zamieszcza się - w sposób trwały - nazwę oddziału banku i datę otrzymania tych znaków,”
9) w § 35:
a) ust. 2 otrzymuje brzmienie:
„2. Banknoty i monety przeznaczone do dalszej wysyłki na zaopatrzenie oddziałów tego samego banku lub oddziałów innego banku mogą być przekazane tym oddziałom bez obowiązku przeliczenia banknotów w wiązkach (półwiązkach) zapakowanych zgodnie z § 13 ust. 1 pkt 1 oraz monet w woreczkach jednostkowych, sformowanych zgodnie z § 23 ust. 1 i 3, pod warunkiem zachowania nienaruszalności tych opakowań i z zastrzeżeniem, iż oddział, do którego zostaną przekazane te znaki, dokona ich przeliczenia, o którym mowa w § 34 pkt 4, przed upływem 2 miesięcy od daty ich pobrania z oddziału NBP.”,
b) w ust. 3 pkt 1 otrzymuje brzmienie:
„1) banknoty - w sposób określony w § 5 - w okresie 9 lat od daty zamieszczonej przez DES lub oddział NBP z upoważnienia DES na opakowaniu znaków,”
10) w § 46 ust. 2 otrzymuje brzmienie:
„2. Paczki banknotów pakuje w wiązki i półwiązki w sposób wskazany w § 13 i na zasadach określonych w § 11 ust. 1, przy czym formuje się je wyłącznie z paczek banknotów obiegowych lub wyłącznie z paczek banknotów zniszczonych bądź wyłącznie z paczek banknotów wycofanych z obiegu.”
11) § 57 otrzymuje brzmienie:
„§ 57. Z dniem 1 stycznia 2004 r. banki odstąpią od pakowania wiązek (półwiązek) banknotów krajowych znaków pieniężnych i walut obcych za pomocą sznurka lub taśmy polipropylenowej.”
§ 2. Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Prezes Narodowego Banku Polskiego: L. Balcerowicz