Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Ministra Zdrowia rok 2024 poz. 71
Wersja aktualna od 2024-09-06
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Urzędowy Ministra Zdrowia rok 2024 poz. 71
Wersja aktualna od 2024-09-06
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

OBWIESZCZENIE
MINISTRA ZDROWIA1)

z dnia 6 września 2024 r.

w sprawie kluczowych zaleceń w zakresie opieki onkologicznej dotyczących organizacji i postępowania klinicznego w raku piersi

Na podstawie art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 9 marca 2023 r. o Krajowej Sieci Onkologicznej (Dz. U. z 2024 r. poz. 1208) ogłasza się kluczowe zalecenia w zakresie opieki onkologicznej dotyczące organizacji i postępowania klinicznego w raku piersi, stanowiące załącznik do obwieszczenia.

MINISTER ZDROWIA
Izabela Leszczyna


1) Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. poz. 2704).

Załącznik do obwieszczenia Ministra Zdrowia
z dnia 6 września 2024 r. (poz. 71)

KLUCZOWE ZALECENIA W ZAKRESIE OPIEKI ONKOLOGICZNEJ DOTYCZĄCE ORGANIZACJI I POSTĘPOWANIA KLINICZNEGO W RAKU PIERSI

na podstawie: NCCN Clinical Practice Guidelines in Oncology (NCCN Guidelines) Poland Edition Breast Cancer Version 4.2023 - November 1, 2023

Numer zalecenia

Zalecenie

Kategoria dowodów NCCN1)

1.

U osoby z podejrzeniem raka piersi wymagane jest ustalenie rozpoznania patomorfologicznego zgodnie ze standardami organizacyjnymi opieki zdrowotnej w dziedzinie patomorfologii2) oraz stosując wytyczne dla pracowni i zakładów patomorfologii3).

2A

2.

U osoby z podejrzeniem raka piersi należy przeprowadzić wywiad rodzinny i rozważyć ocenę ryzyka.

(-)

3.

Diagnostyczna mammografia obustronna jest obowiązkowym elementem diagnostyki raka piersi.

2A

4.

USG piersi i dołów pachowych należy wykonać zgodnie ze wskazaniami.

2A

5.

Postawienie rozpoznania histopatologicznego raka piersi należy dokonać przed rozpoczęciem leczenia.

2A

6.

W ramach diagnostyki inwazyjnego raka piersi należy określić:

1) w obrębie guza nowotworowego:

a) status receptora estrogenowego lub progesteronowego (ER lub PR),

b) status receptora HER2,

c) ocenę wskaźnika Ki67 (chyba, że lekarz specjalista onkologii klinicznej uzna, że nie jest to konieczne);

2) stopień zaawansowania choroby według klasyfikacji cTNM.

2A

7.

U osoby chorej z rozpoznaniem potrójnie ujemnego inwazyjnego raka piersi z przerzutami, przed podjęciem decyzji o leczeniu pierwszego rzutu, należy oznaczyć PD-L1 (ligand receptora programowanej śmierci 1).

2A

8.

Osobę chorą należy skierować na konsultację genetyczną, jeżeli jest obarczona ryzykiem wystąpienia dziedzicznego raka piersi.

2A

9.

U osoby leczonej chirurgicznie z powodu raka piersi należy określić w ramach raportu pooperacyjnego stopień zaawansowania choroby według klasyfikacji pTNM (ypTNM).

2A

10.

Wyboru operacji oszczędzających pierś, jako odpowiedniego postępowania chirurgicznego, należy dokonać w zależności od stopnia zaawansowania nowotworu.

2A

11.

U osoby chorej z uogólnionym HER2-dodatnim rakiem piersi należy stosować w pierwszej linii leczenie anty-HER2.

1

12.

U osoby chorej z inwazyjnym rakiem piersi po wykonaniu operacji oszczędzającej należy przeprowadzić radioterapię zajętej piersi.

1

13.

Leczenie hormonalne należy stosować u osoby chorej z inwazyjnym hormonozależnym rakiem piersi.

1

14.

Osobę z inwazyjnym rakiem piersi, z ujemnym receptorem hormonalnym, u której w klasyfikacji TNM zdiagnozowano T>1 cm lub N+, należy leczyć z zastosowaniem chemioterapii.

1

15.

U osoby po leczeniu raka piersi w okresie 5 lat od zakończenia leczenia należy wykonać co rok mammografię i w przedziale od 3 do 12 miesięcy badanie lekarskie podmiotowe i przedmiotowe. Po upływie 5 lat od zakończenia leczenia należy wykonywać mammografię i badanie lekarskie podmiotowe i przedmiotowe co rok.

2B

16.

Osobie chorej należy zapewnić możliwość wykonania rekonstrukcji piersi.

2B

17.

Osobie chorej należy zapewnić dostęp do wczesnej rehabilitacji, specjalistycznej pomocy psychologicznej oraz, w przypadkach tego wymagających, konsultacji psychiatrycznej.

2B

18.

Osobie chorej w wieku reprodukcyjnym należy zaproponować możliwość konsultacji u lekarza specjalisty do spraw zachowania płodności w celu omówienia wpływu leczenia na zachowanie płodności.

2B

19.

Rodzaj okołooperacyjnego leczenia systemowego należy uzależnić od biologicznego typu raka piersi.

1

20.

W raku trójujemnym lub luminalnym B bez całkowitej odpowiedzi patomorfologicznej po przedoperacyjnej chemioterapii należy zastosować od 6 do 8 cykli kapecytabiny po leczeniu chirurgicznym.

1

21.

Podczas leczenia okołooperacyjnego osoby chorej z cechą HER2-dodatnim należy stosować leczenie anty-HER2 łącznie przez 12 miesięcy.

1

22.

Rodzaj leczenia zaawansowanego raka piersi należy uzależnić od histologicznego typu raka piersi, rozległości i umiejscowienia zmian, dynamiki wzrostu, wcześniejszego leczenia, stanu ogólnego, chorób współwystępujących i preferencji osoby chorej.

1

23.

Po zakończonym leczeniu należy opracować plan opieki nad pacjentem z określeniem zadań dla onkologa i lekarza pierwszego kontaktu w zakresie obserwacji pacjenta pod kątem powikłań po leczeniu i wczesnego wykrycia możliwej wznowy.

(-)


1) National Comprehensive Cancer Network.

2) Standardy zostały określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 18 grudnia 2017 r. w sprawie standardów organizacyjnych opieki zdrowotnej w dziedzinie patomorfologii (Dz. U. poz. 2435).

3) R. Langfort i wsp.: Standardy organizacyjne oraz standardy postępowania w patomorfologii. Wytyczne dla pracowni/zakładów patomorfologii.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00