Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Ministra Zdrowia rok 2024 poz. 65
Wersja aktualna od 2024-09-06
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Urzędowy Ministra Zdrowia rok 2024 poz. 65
Wersja aktualna od 2024-09-06
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

OBWIESZCZENIE
MINISTRA ZDROWIA1)

z dnia 6 września 2024 r.

w sprawie kluczowych zaleceń w zakresie opieki onkologicznej dotyczących organizacji i postępowania klinicznego w raku jajnika

Na podstawie art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 9 marca 2023 r. o Krajowej Sieci Onkologicznej (Dz. U. z 2024 r. poz. 1208) ogłasza się kluczowe zalecenia w zakresie opieki onkologicznej dotyczące organizacji i postępowania klinicznego w raku jajnika, stanowiące załącznik do obwieszczenia.

MINISTER ZDROWIA
Izabela Leszczyna


1) Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. poz. 2704).

Załącznik do obwieszczenia
Ministra Zdrowia
z dnia 6 września 2024 r. (poz. 65)

Kluczowe zalecenia w zakresie opieki onkologicznej dotyczące organizacji i postępowania klinicznego w raku jajnika

Podstawa: NCCN Clinical Practice Guidelines in Oncology, Poland Edition Ovarian Cancer Including Fallopian Tube Cancer and Primary Peritoneal Cancer Version 5.2022.

Numer zalecenia

Zalecenie

Kategoria dowodów1)

1.

U pacjentki z podejrzeniem raka jajnika jest wymagane ustalenie rozpoznania patomorfologicznego zgodnie ze standardami organizacyjnymi opieki zdrowotnej w dziedzinie patomorfologii2) oraz stosując wytyczne dla pracowni i zakładów patomorfologii3).

(-)

2.

U pacjentki z podejrzeniem raka jajnika należy przeprowadzić wywiad rodzinny i rozważyć ocenę ryzyka.

I, A

3.

U pacjentki z podejrzeniem lub z rozpoznaniem raka jajnika należy przeprowadzić ocenę stopnia zaawansowania przez kombinację badań obrazowych oceniających istnienie rozsiewu poza jamę brzuszną i do narządów miąższowych (wątroba i śledziona) oraz oceny śródoperacyjnej z wynikiem raportu histopatologicznego.

2A

4.

Ostateczne rozpoznanie raka jajnika należy postawić po zabiegu operacyjnym w oparciu o:

1) badanie histopatologiczne;

2) określenie stopnia zaawansowania w jamie brzusznej (I/II/III B lub C według FIGO4));

3) ocenę stopnia resekcji (możliwa poprzez ocenę laparoskopową) - cytoredukcję.

2A

5.

W przypadku wczesnych stopni zaawansowania (I-IIA według FIGO) do oceny stopnia zaawansowania należy wykonać limfadenektomię miedniczną i okołoaortalną do poziomu naczyń nerkowych.

2A

6.

U pacjentki bez chęci zachowania płodności zaleca się wycięcie przydatków i macicy, sieci większej, węzłów chłonnych miedniczych i okołoaortalnych. Należy również pobrać popłuczyny i losowe wycinki z jamy otrzewnowej oraz wykonać badania cytologiczne.

2A

7.

W przypadku podejrzenia zmiany złośliwej w jajnikach lub nieokreślonych zmian w obrazie ultrasonograficznym, należy przeprowadzić uzupełniającą diagnostykę obrazową - tomografię komputerową trzech okolic anatomicznych (klatka piersiowa, brzuch, miednica).

2A

8.

U pacjentki z rozpoznaniem raka jajnika high grade w stopniu III-IV według FIGO, kwalifikującej się do leczenia podtrzymującego olaparybem (inhibitor PARP), należy wykonać badanie w kierunku obecności mutacji genów BRCA1/2.

2A

9.

U pacjentki z rakiem jajnika w stopniu I-IIA według FIGO (poza stopniem IA lub IB o typie endometrialnym G2) należy zastosować systemowe leczenie uzupełniające oparte na chemioterapii pochodnymi platyny.

2A

10.

W przypadku resekcyjnego raka jajnika (IIB-IV?według FIGO) należy dążyć do całkowitej cytoredukcji.

2A

11.

W przypadku nieresekcyjnego raka jajnika (III-IV?według FIGO) należy zastosować chemioterapię neoadiuwantową opartą na?pochodnych platyny z taksoidami (3 podania).

2A

12.

Pacjentce należy zapewnić dostęp do wczesnej rehabilitacji, specjalistycznej pomocy psychologicznej oraz, w przypadkach tego wymagających, konsultacji psychiatrycznej.

(-)

13.

Po zakończonym leczeniu należy opracować plan opieki nad pacjentką z określeniem zadań dla onkologa i lekarza pierwszego kontaktu w zakresie obserwacji pacjentki pod kątem powikłań po leczeniu i wczesnego wykrycia możliwej wznowy.

(-)


1) National Comprehensive Cancer Network.

2) Standardy zostały określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 18 grudnia 2017 r. w sprawie standardów organizacyjnych opieki zdrowotnej w dziedzinie patomorfologii (Dz. U. poz. 2435).

3) R. Langfort i wsp., Standardy organizacyjne oraz standardy postępowania w patomorfologii. Wytyczne dla pracowni/ zakładów patomorfologii.

4) Federation of Gynecology and Obstetrics.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00