Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2023-05-06
Wersja aktualna od 2023-05-06
obowiązujący
ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA1)
z dnia 4 maja 2023 r.
w sprawie powołania Komitetu Organizacyjnego
Samorządu Ratowników Medycznych
Na podstawie art. 227 ust. 1 ustawy z dnia 1 grudnia 2022 r. o zawodzie ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych (Dz. U. poz. 2705) zarządza się, co następuje:
§ 1. Powołuje się Komitet Organizacyjny Samorządu Ratowników Medycznych, zwany dalej: „Komitetem".
§ 2. Do zadań Komitetu należy:
1) dokonywanie wpisów do spisu ratowników medycznych prowadzonego na potrzeby przeprowadzenia wyborów delegatów na pierwszy Krajowy Zjazd Ratowników Medycznych;
2) prowadzenie spisu ratowników medycznych;
3) zorganizowanie i zwołanie pierwszych zgromadzeń wojewódzkich oraz w przypadku, jeżeli liczba ratowników medycznych w danym województwie przekracza 300 osób, dokonanie podziału na rejony i zorganizowanie oraz zwołanie pierwszych zebrań rejonowych zgromadzenia wojewódzkiego;
4) opracowanie projektu regulaminu wyboru delegatów na pierwszy Krajowy Zjazd Ratowników Medycznych uwzględniającego sposób wyboru delegatów, o którym mowa w art. 125 ust. 4 ustawy z dnia 1 grudnia 2022 r. o zawodzie ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych, oraz opracowanie projektu regulaminu pierwszego Krajowego Zjazdu Ratowników Medycznych.
§ 3. W skład Komitetu wchodzą:
1) Roman Badach-Rogowski;
2) Mateusz Długopolski;
3) Łukasz Fica;
4) Rafał Gajda;
5) Michał Górnikowski;
6) Dariusz Gruda;
7) Przemysław Kaczmarek;
8) Mateusz Komza;
9) Dawid Kossowski;
10) Przemysław Król;
11) Jarosław Madowicz;
12) Kacper Mazurkiewicz;
13) Iwona Misiorowska;
14) Marcin Nadolny;
15) Paweł Nesterak;
16) Anna Przybysz;
17) Jowita Rutka;
18) Paweł Sałustowicz;
19) Edyta Wcisło;
20) Wojciech Werbicki;
21) Krzysztof Wilczek;
22) Tomasz Wyciszkiewicz;
23) Krzysztof Zub;
24) sekretarz Komitetu - przedstawiciel Departamentu Dialogu Społecznego w Ministerstwie Zdrowia.
§ 4. 1. Powołania i odwołania członka Komitetu dokonuje minister właściwy do spraw zdrowia w formie pisemnej.
2. Członek Komitetu może w każdym czasie zrezygnować z członkostwa w Komitecie. Rezygnacja jest skuteczna z dniem następującym po dniu złożenia jej w formie pisemnej ministrowi właściwemu do spraw zdrowia.
§ 5. W posiedzeniach Komitetu uczestniczą:
1) członkowie Komitetu;
2) sekretarz Komitetu.
§ 6. 1. Pracami Komitetu kieruje Przewodniczący, a w przypadku jego nieobecności Zastępca Przewodniczącego.
2. Wyboru Przewodniczącego i Zastępcy Przewodniczącego dokonują członkowie Komitetu w drodze głosowania większością głosów w obecności co najmniej połowy ogólnej liczby członków Komitetu.
3. Do zadań Przewodniczącego należy w szczególności:
1) planowanie i organizowanie pracy Komitetu oraz powierzanie poszczególnym członkom Komitetu realizacji określonych zadań wynikających z § 2;
2) zwoływanie posiedzeń Komitetu;
3) ustalanie porządku dziennego posiedzeń Komitetu;
4) prowadzenie posiedzeń Komitetu;
5) podpisywanie protokołów z posiedzeń Komitetu;
6) reprezentowanie Komitetu na zewnątrz.
§ 7. 1. Komitet obraduje na posiedzeniach.
2. Posiedzenia Komitetu odbywają się w siedzibie Ministerstwa Zdrowia.
3. Posiedzenia Komitetu mogą odbywać się również w trybie zdalnym, z zastosowaniem środków komunikacji elektronicznej, umożliwiających porozumiewanie się na odległość, przy uwzględnieniu możliwości technicznych i rozwiązań organizacyjnych funkcjonujących w Ministerstwie Zdrowia.
4. Zawiadomienie o terminie posiedzenia Komitetu oraz materiały będące przedmiotem posiedzenia Komitetu są przekazywane w terminie umożliwiającym zapoznanie się z nimi, nie później jednak niż w terminie 7 dni przed dniem posiedzenia.
5. Z posiedzenia Komitetu jest sporządzany protokół.
6. Komitet podejmuje decyzje w formie uchwał. Uchwały Komitetu są podejmowane zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy członków Komitetu.
7. Komitet może podejmować uchwały w trybie obiegowym, za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej.
8. Uchwały podpisuje Przewodniczący, a w przypadku jego nieobecności Zastępca Przewodniczącego i sekretarz Komitetu.
9. Uchwały stanowią załączniki do protokołu z posiedzenia Komitetu.
§ 8. Obsługę organizacyjno-techniczną Komitetu zapewnia Departament Dialogu Społecznego w Ministerstwie Zdrowia oraz sekretarz Komitetu.
§ 9. 1. Członkom Komitetu z tytułu uczestnictwa w posiedzeniach Komitetu nie przysługuje wynagrodzenie.
2. Członkom Komitetu, którzy uczestniczą w posiedzeniach Komitetu w siedzibie Ministerstwa Zdrowia, przysługuje zwrot kosztów podróży na terenie kraju, w związku z udziałem w posiedzeniach Komitetu, na zasadach określonych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz. U. poz. 167 oraz z 2022 r. poz. 1481 i 2302).
§ 10. Wydatki związane z działalnością Komitetu, są pokrywane z budżetu państwa, z części 46 - Zdrowie, działu 851 - Ochrona Zdrowia, rozdziału 85195 - Pozostała działalność, w części pozostającej w dyspozycji Departamentu Dialogu Społecznego w Ministerstwie Zdrowia.
§ 11. 1. Pierwsze posiedzenie Komitetu zwołuje członek Komitetu wskazany przez ministra właściwego do spraw zdrowia nie później niż w terminie 14 dni od dnia wejścia w życie zarządzenia.
2. Do czasu wyboru Przewodniczącego i Zastępcy Przewodniczącego pracami Komitetu kieruje członek Komitetu wskazany przez ministra właściwego do spraw zdrowia, o którym mowa w ust. 1.
§ 12. Komitet ulega rozwiązaniu z dniem ukonstytuowania się pierwszego Krajowego Zjazdu Ratowników Medycznych.
§ 13. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
MINISTER ZDROWIA
wz. Ministra Zdrowia
Sekretarz Stanu
Waldemar Kraska
1) Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 sierpnia 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. z 2021 r. poz. 932).