Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2022-08-20
Wersja aktualna od 2022-08-20
obowiązujący
ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA1)
z dnia 18 sierpnia 2022 r.
w sprawie realizacji przedsięwzięć w ramach poszczególnych stopni alarmowych i stopni alarmowych CRP
Na podstawie art. 16 ust. 4 ustawy z dnia 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 2234 oraz z 2022 r. poz. 583 i 655) oraz art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym (Dz. U. z 2022 r. poz. 261 i 583) zarządza się, co następuje:
§ 1. Zarządzenie określa:
1) procedurę opracowania modułów zadaniowych zawierających wykaz zadań do wykonania w poszczególnych stopniach alarmowych i stopniach alarmowych CRP, o których mowa w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 25 lipca 2016 r. w sprawie zakresu przedsięwzięć wykonywanych w poszczególnych stopniach alarmowych i stopniach alarmowych CRP (Dz. U. poz. 1101 i 1116 oraz z 2022 r. poz. 538), zwanego dalej "rozporządzeniem", w dziale administracji rządowej zdrowie;
2) procedurę realizacji przedsięwzięć wykonywanych w ramach poszczególnych stopni alarmowych i stopni alarmowych CRP, o których mowa w rozporządzeniu.
§ 2. W przypadku wprowadzenia stopnia alarmowego lub stopnia alarmowego CRP przez Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwo Zdrowia, zwane dalej "Ministerstwem", organy podległe Ministrowi Zdrowia, zwanemu dalej "Ministrem", lub przez niego nadzorowane, o których mowa w załączniku do rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 sierpnia 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. z 2021 r. poz. 932), zwane dalej "organami", oraz jednostki organizacyjne podległe Ministrowi lub przez niego nadzorowane, zwane dalej "jednostkami", realizują, zgodnie z właściwością, zadania przewidziane do wykonania w ramach poszczególnych stopni alarmowych i stopni alarmowych CRP.
§ 3. 1. Dyrektor Generalny Ministerstwa oraz kierownicy organów i jednostek opracowują moduły zadaniowe dla każdego ze stopni, zawierające procedury realizacji przedsięwzięć w ramach poszczególnych stopni alarmowych i stopni alarmowych CRP.
2. Za koordynację opracowania modułów zadaniowych, o których mowa w ust. 1, w Ministerstwie odpowiada komórka organizacyjna Ministerstwa właściwa w sprawach zarządzania kryzysowego, zwana dalej "Departamentem", we współpracy z komórką organizacyjną Ministerstwa właściwą w zakresie organizacji i funkcjonowania, w ramach stopni alarmowych oraz z komórką organizacyjną Ministerstwa właściwą w sprawach cyberbezpieczeństwa, w ramach stopni alarmowych CRP, zwanych dalej "właściwymi komórkami organizacyjnymi".
3. Moduły zadaniowe w Ministerstwie akceptuje Dyrektor Generalny Ministerstwa oraz zatwierdza Minister.
4. Ramowy układ modułów zadaniowych, o których mowa w ust. 1, został określony w załączniku do zarządzenia.
5. Kierownicy organów i jednostek przekazują niezwłocznie Ministrowi informację o opracowaniu i zatwierdzeniu w organie lub jednostce modułów zadaniowych, o których mowa w ust. 1, wraz z aktualnymi danymi kontaktowymi do całodobowego odbierania informacji o wprowadzeniu, zmianie lub odwołaniu stopni alarmowych lub stopni alarmowych CRP.
6. W przypadku aktualizacji modułu zadaniowego oraz danych kontaktowych, o których mowa w ust. 5, kierownicy organów i jednostek są obowiązani do niezwłocznego powiadomienia Departamentu o tych zmianach.
§ 4. 1. Po otrzymaniu z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, zwanego dalej "RCB", informacji o wprowadzeniu, zmianie lub odwołaniu stopnia alarmowego lub stopnia alarmowego CRP, Centrum Zarządzania Kryzysowego Ministra Zdrowia, zwane dalej "CZK MZ", potwierdza RCB jej otrzymanie.
2. CZK MZ informację o wprowadzeniu, zmianie lub odwołaniu stopnia alarmowego lub stopnia alarmowego CRP przekazuje do:
1) członków Kierownictwa Ministerstwa oraz sekretariatów obsługujących członków Kierownictwa Ministerstwa;
2) dyrektorów oraz sekretariatów właściwych komórek organizacyjnych Ministerstwa;
3) organów i jednostek.
3. CZK MZ przekazuje do RCB raport o stanie realizacji przedsięwzięć wynikających z wprowadzonych stopni alarmowych lub stopni alarmowych CRP, w terminach określonych przez RCB, jednak w czasie nie dłuższym niż 12 godzin od momentu wprowadzenia, zmiany lub odwołania stopnia alarmowego lub stopnia alarmowego CRP.
4. W przypadku wprowadzenia, zmiany lub odwołania stopnia alarmowego lub stopnia alarmowego CRP, właściwe komórki organizacyjne Ministerstwa oraz organy i jednostki:
1) potwierdzają do CZK MZ otrzymanie informacji o wprowadzeniu, zmianie lub odwołaniu stopnia alarmowego lub stopnia alarmowego CRP;
2) uruchamiają realizację przedsięwzięć zawartych w modułach zadaniowych;
3) przekazują do CZK MZ raport o stanie realizacji przedsięwzięć wynikających z wprowadzonych stopni alarmowych lub stopni alarmowych CRP, zawartych w modułach zadaniowych, w terminach określonych przez CZK MZ.
§ 5. Minister oraz kierownicy organów i jednostek, zależnie od oceny rozwoju sytuacji kryzysowej, mogą w każdym stopniu alarmowym lub stopniu alarmowym CRP powołać lub uruchomić organy doradcze i zespoły wspierające ich działalność, w tym zespół zarządzania kryzysowego.
§ 6. Dyrektor Generalny Ministerstwa oraz kierownicy organów i jednostek, w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie zarządzenia, opracują moduły zadaniowe, o których mowa w § 3 ust. 1.
§ 7. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
MINISTER ZDROWIA
Adam Niedzielski
1) Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 sierpnia 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. z 2021 r. poz. 932).
Załącznik do zarządzenia Ministra Zdrowia
z dnia 18 sierpnia 2022 r. (poz. 88)
WZÓR - RAMOWY UKŁAD MODUŁU ZADANIOWEGO