Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2024-03-09
Wersja aktualna od 2024-03-09
obowiązujący
ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA1)
z dnia 27 stycznia 2022 r.
w sprawie ustanowienia Pełnomocnika Ministra Zdrowia do spraw Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia na lata 2022-2032
(ostatnia zmiana: DUMZ. z 2024 r., poz. 16) Pokaż wszystkie zmiany
Na podstawie art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2021 r. poz. 178, 1192, 1535 i 2105) zarządza się, co następuje:
§ 1. Ustanawia się przy Ministrze Zdrowia Pełnomocnika do spraw Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia na lata 2022-2032, zwanego dalej „Pełnomocnikiem”.
§ 2. [1] Pełnomocnikiem jest prof. dr hab. n. med. Adam Witkowski.
§ 3. Do zadań Pełnomocnika należy:
1) ocena prowadzonych działań z zakresu chorób układu krążenia w Rzeczypospolitej Polskiej, w tym działań realizowanych w ramach Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia na lata 2022-2032, zwanego dalej „Programem” oraz Krajowej Sieci Kardiologicznej, zwanej dalej „Siecią”;
2) koordynacja przygotowania i wdrożenia Programu;
3) inicjowanie realizacji zadań Programu i jego zmian;
4) współpraca z Ministerstwem Zdrowia przy realizacji Programu, w tym realizacji Sieci;
5) koordynacja przygotowania rocznych harmonogramów realizacji Programu uwzględniających podział środków finansowych pomiędzy poszczególne obszary i działania Programu;
6) koordynacja sprawozdawczości oraz ocena uzyskanych efektów z realizacji Programu i Sieci;
7) współpraca z Krajową Radą do spraw Kardiologii oraz Narodowym Instytutem Kardiologii Stefana Kardynała Wyszyńskiego - Państwowym Instytutem Badawczym przy realizacji Programu;
8) wykonywanie innych zadań zleconych przez ministra właściwego do spraw zdrowia.
§ 4. 1. Pełnomocnik przedstawia ministrowi właściwemu do spraw zdrowia:
1) analizy, oceny, sprawozdania, harmonogramy i wnioski związane z realizacją zadań, o których mowa w § 3;
2) propozycje rozwiązań i działań w zakresie zadań, o których mowa w § 3, w tym propozycje dotyczące zmian legislacyjnych i organizacyjno-finansowych z obszaru chorób układu krążenia w Rzeczypospolitej Polskiej;
3) roczny raport podsumowujący realizację Programu, w tym realizację Sieci.
2. Pełnomocnik składa roczny raport, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, nie później niż do dnia 31 lipca następnego roku kalendarzowego.
§ 5. Pełnomocnik wykonuje zadania, o których mowa w § 3, we współpracy z jednostkami zaangażowanymi w realizację zadań z zakresu chorób układu krążenia, w tym z podległymi lub nadzorowanymi przez ministra właściwego do spraw zdrowia, w szczególności z Narodowym Instytutem Kardiologii im. Stefana kardynała Wyszyńskiego - Państwowym Instytutem Badawczym, Narodowym Funduszem Zdrowia, Agencją Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, Agencją Badań Medycznych, Centrum e-Zdrowia, Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych, Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego, Głównym Inspektoratem Sanitarnym, Głównym Inspektoratem Farmaceutycznym, Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego PZH - Państwowym Instytutem Badawczym, Urzędem Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, a także z konsultantami krajowymi w dziedzinach mających zastosowanie w profilaktyce i leczeniu chorób układu krążenia.
§ 6. Komórki organizacyjne Ministerstwa Zdrowia oraz jednostki podległe lub nadzorowane przez ministra właściwego do spraw zdrowia są zobowiązane do współpracy i udzielania pomocy Pełnomocnikowi, w szczególności przez udostępnianie Pełnomocnikowi informacji i dokumentów niezbędnych do realizacji jego zadań, oraz na wniosek Pełnomocnika do udzielenia mu wsparcia merytorycznego w zakresie ich właściwości.
§ 7. Pełnomocnik w celu realizacji zadań, o których mowa w § 3, może:
1) podejmować współpracę z organami administracji publicznej i organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami krajowymi zaangażowanymi w realizację zadań z zakresu kardiologii w Rzeczypospolitej Polskiej;
2) podejmować współpracę z ekspertami z dziedziny kardiologii i nauk pokrewnych w celu wypracowania określonych zagadnień oraz analiz, a także przeprowadzenia badań i ekspertyz, o czym informuje ministra właściwego do spraw zdrowia.
§ 8. Departament Lecznictwa w Ministerstwie Zdrowia koordynuje współpracę, o której mowa w § 7a, w tym w szczególności zapewnia obsługę w zakresie wymiany informacji.
§ 8a. Narodowy Instytut Kardiologii Stefana Kardynała Wyszyńskiego - Państwowy Instytut Badawczy w ramach zadań Programu zapewnia Pełnomocnikowi zaplecze administracyjno-biurowe oraz obsługę merytoryczną, w tym obsługę podejmowanej współpracy z ekspertami, o której mowa w § 7 pkt 2. Koszty związane z działalnością Pełnomocnika oraz podejmowanej współpracy pokrywane są z budżetu Programu na zasadach określonych w umowie zawartej pomiędzy ministrem właściwym do spraw zdrowia a Narodowym Instytutem Kardiologii Stefana Kardynała Wyszyńskiego - Państwowym Instytutem Badawczym na realizację zadań związanych z koordynacją i monitorowaniem Programu.
§ 9. Pełnomocnikowi przysługuje zwrot kosztów podróży służbowych na terenie kraju, w związku z realizacją powierzonych zadań, na zasadach określonych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz. U. poz. 167).
§ 10. Nadzór nad działalnością Pełnomocnika sprawuje minister właściwy do spraw zdrowia.
§ 11. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
1) Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 sierpnia 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. z 2021 r. poz. 932).
[1] § 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 zarządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 marca 2024 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie ustanowienia Pełnomocnika Ministra Zdrowia do spraw Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia na lata 2022-2032 (Dz.Urz.MZ. poz. 16). Zmiana weszła w życie 9 marca 2024 r.