Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2024-08-01
Wersja aktualna od 2024-08-01
obowiązujący
ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA1)
z dnia 26 listopada 2019 r.
w sprawie nadania statutu Agencji Badań Medycznych
(ostatnia zmiana: DUMZ. z 2024 r., poz. 53) Pokaż wszystkie zmiany
Na podstawie art. 1 ust. 3 ustawy z dnia 21 lutego 2019 r. o Agencji Badań Medycznych (Dz. U. poz. 447) zarządza się, co następuje:
§ 1. Zatwierdza się statut Agencji Badań Medycznych, stanowiący załącznik do zarządzenia.
§ 2. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
|
1) Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. poz. 2269).
Załącznik do zarządzenia Ministra Zdrowia
z dnia 26 listopada 2019 r. (poz. 98)
STATUT AGENCJI BADAŃ MEDYCZNYCH [1]
§ 1. 1. Agencja Badań Medycznych, zwana dalej „Agencją”, utworzona ustawą z dnia 21 lutego 2019 r. o Agencji Badań Medycznych (Dz. U. poz. 447), zwaną dalej „Ustawą”, działa na podstawie Ustawy oraz niniejszego Statutu, zwanego dalej „Statutem”.
2. Agencja Badań Medycznych może posługiwać się oficjalnym skrótem: „ABM”.
3. W relacjach międzynarodowych Agencja Badań Medycznych posługuje się oficjalnym tłumaczeniem nazwy na język angielski: „Medical Research Agency”.
§ 2. 1. Symbolem Agencji jest logo zastrzeżone prawem autorskim.
2. Wzór logo stanowi załącznik do Statutu.
§ 3. 1. Do zadań Agencji należy:
1) dofinansowywanie badań naukowych i prac rozwojowych w systemie ochrony zdrowia, w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu oraz projektów interdyscyplinarnych wyłonionych w drodze konkursu, ze szczególnym uwzględnieniem badań klinicznych, obserwacyjnych i epidemiologicznych;
2) wydawanie opinii i ekspertyz w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu na rzecz organów administracji publicznej lub innych podmiotów w wyniku realizacji zawartych umów;
3) inicjowanie i rozwijanie współpracy międzynarodowej w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu na podstawie programów, o których mowa w art. 15 ust. 1 pkt 1 Ustawy;
4) inicjowanie i realizacja własnych badań naukowych i prac rozwojowych;
5) dofinansowywanie projektów, w tym projektów interdyscyplinarnych, zgodnych z programem, wyłonionych w drodze konkursu;
6) organizacja i finansowanie badań naukowych lub prac rozwojowych ad hoc w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu, ze szczególnym uwzględnieniem badań klinicznych, obserwacyjnych i epidemiologicznych, w tym projektów interdyscyplinarnych;
7) upowszechnianie efektów zrealizowanych zadań;
8) wspieranie przedsiębiorstw w prowadzeniu i rozwijaniu działalności innowacyjnej w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu oraz projektów interdyscyplinarnych;
9) inicjowanie działań na rzecz rozwoju rynku badań klinicznych w Rzeczypospolitej Polskiej, w tym współpracy z partnerami w zakresie ustalania zasad finansowania świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych pacjentom uczestniczącym w badaniach klinicznych.
2. W celu realizacji zadań Prezes Agencji Badań Medycznych może wydawać zarządzenia, regulaminy, wytyczne i inne dokumenty niezbędne dla realizacji przez Agencję zadań powierzonych jej przepisami Ustawy i Statutu.
§ 4. 1. Prezes kieruje działalnością Agencji i reprezentuje ją na zewnątrz.
2. Do zadań Prezesa należy:
1) sporządzanie rocznego planu finansowego Agencji i jego zmiany;
2) sporządzanie rocznego planu działalności Agencji i jego zmiany;
3) sporządzanie rocznego sprawozdania finansowego Agencji;
4) sporządzanie rocznego sprawozdania z działalności Agencji wraz z informacją o wynikach ewaluacji, o której mowa w art. 23 Ustawy;
5) opracowywanie perspektywicznych kierunków działalności Agencji;
6) przygotowanie projektu statutu Agencji i jego zmiany oraz przedstawianie go do zatwierdzenia ministrowi właściwemu do spraw zdrowia;
7) podejmowanie decyzji w sprawach związanych z realizacją strategicznych programów badań naukowych i prac rozwojowych oraz realizacją innych zadań Agencji;
8) sprawowanie nadzoru nad wykonywaniem badań naukowych i prac rozwojowych w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu oraz projektów interdyscyplinarnych finansowanych przez Agencję;
9) dokonywanie czynności w sprawach z zakresu prawa pracy wobec pracowników Agencji;
10) wykonywanie innych, niż określone w pkt 1-9, zadań wynikających z Ustawy lub przepisów wydanych na jej podstawie.
3. Prezes zarządza Agencją przy pomocy:
1) Zastępcy Prezesa do spraw medycznych;
2) Zastępcy Prezesa do spraw finansowania badań;
3) Zastępcy Prezesa do spraw analiz i badań własnych;
4) Dyrektora Biura Agencji;
5) Głównego Księgowego;
6) innych, niż określeni w pkt 1-5, pracowników upoważnionych do prowadzenia spraw określonych przez Prezesa, w szczególności dyrektorów komórek organizacyjnych Agencji.
4. (uchylony)
5. Prezes jest odpowiedzialny za gospodarkę finansową Agencji oraz za zarządzanie i gospodarowanie majątkiem Agencji.
5a. W przypadku nieobecności lub czasowej niemożliwości sprawowania funkcji, przez okres krótszy niż 6 miesięcy, Prezesa zastępuje wyznaczony przez niego Zastępca Prezesa.
5b. W przypadku śmierci Prezesa albo odwołania go ze sprawowanej funkcji, do czasu powołania nowego Prezesa jego obowiązki pełni Zastępca Prezesa do spraw finansowania badań. W przypadku, o którym mowa w zdaniu pierwszym, w razie nieobecności albo odwołania z funkcji:
1) Zastępcy Prezesa do spraw finansowania badań - obowiązki Prezesa pełni Zastępca Prezesa do spraw medycznych;
2) Zastępcy Prezesa do spraw medycznych - obowiązki Prezesa pełni Zastępca Prezesa do spraw analiz i badań własnych;
3) Zastępcy Prezesa do spraw analiz i badań własnych - obowiązki Prezesa pełni dyrektor komórki organizacyjnej Agencji wyznaczony przez ministra właściwego do spraw zdrowia.
6. Prezes może upoważnić, w formie pisemnej, osoby, o których mowa w ust. 3, do podejmowania w określonych sprawach lub w określonych rodzajach spraw decyzji w jego imieniu oraz dokonywania określonych w upoważnieniu czynności prawnych.
§ 5. Prezes może tworzyć samodzielne stanowiska pracy oraz zespoły zadaniowe o charakterze stałym lub doraźnym, określając nazwę, skład osobowy zespołu, zakres zadań i tryb pracy.
§ 6. 1. Zastępca Prezesa do spraw medycznych:
1) nadzoruje i kontroluje realizację projektów pod kątem potrzeb zdrowotnych oraz z wykorzystaniem dorobku nauk medycznych i nauk o zdrowiu.
2) (uchylony)
2. Zastępca Prezesa do spraw finansowania badań:
1) nadzoruje realizację zadań z zakresu wyboru projektów w oparciu o ocenę ich efektywności finansowej z uwzględnieniem możliwości wynikających z prowadzenia przez Agencję samodzielnej gospodarki finansowej.
2) (uchylony)
3. Zastępca Prezesa do spraw analiz i badań własnych:
1) nadzoruje realizację prac analitycznych mających na celu dokonanie oceny wpływu realizowanych projektów na poprawę jakości opieki zdrowotnej w procesach diagnostycznych i terapeutycznych oraz nadzoruje realizację projektów własnych Agencji.
2) (uchylony)
§ 7. 1. Do zadań Rady należy wyrażanie opinii w sprawach:
1) perspektywicznych kierunków badań naukowych i prac rozwojowych w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu oraz projektów interdyscyplinarnych wyłonionych w drodze konkursu, ze szczególnym uwzględnieniem badań klinicznych, obserwacyjnych i epidemiologicznych;
2) zasad podziału środków finansowych ujmowanych w rocznym planie finansowym Agencji;
3) rocznego planu finansowego Agencji i jego zmiany;
4) rocznego planu działalności Agencji i jego zmiany;
5) rocznego sprawozdania finansowego Agencji;
6) rocznego sprawozdania z działalności Agencji wraz z informacją o wynikach ewaluacji, o której mowa w art. 23 Ustawy;
7) projektu statutu Agencji i projektów jego zmian;
8) innych niż określone w pkt 1-7, istotnych pod kątem realizacji celów Agencji, w tym z zakresu przedmiotowego programów planowanych do realizacji.
2. Rada w celu wykonania swoich zadań ma prawo wglądu do dokumentacji finansowej prowadzonej przez Agencję oraz żądania od Prezesa niezbędnych informacji dotyczących tej dokumentacji.
§ 8. 1. W skład Agencji wchodzą:
1) Centrum Rozwoju Badań Klinicznych;
1a) Krajowe Centrum Bioetyki;
2) Wydział Nauki i Ewaluacji;
3) Wydział Innowacji i Rozwoju Biotechnologii;
4) Wydział Zarządzania Projektami Niekomercyjnymi;
4a) Wydział Finansowo-Księgowy;
5) Biuro Agencji;
6) Stanowisko Głównego Księgowego;
7) Stanowisko Audytora Wewnętrznego.
2. W skład Agencji mogą wchodzić stanowiska lub zespoły utworzone na podstawie § 5.
3. (uchylony)
4. (uchylony)
§ 9. Szczegółową organizację i sposób działania oraz zadania jednostek, o których mowa w § 8 ust. 1, określa regulamin organizacyjny Agencji nadany przez Prezesa Agencji.
Załącznik do statutu Agencji Badań Medycznych
stanowiącego załącznik do zarządzenia
Ministra Zdrowia z dnia 26 listopada 2019 r.
Wzór logo Agencji Badań Medycznych
[1] Załącznik w brzmieniu ustalonym przez § 1 zarządzenia Ministra Zdrowia z dnia 30 lipca 2024 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie nadania statutu Agencji Badań Medycznych (Dz.Urz.MZ. poz. 53). Zmiana weszła w życie 1 sierpnia 2024 r.