Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2020-01-28
Wersja aktualna od 2020-01-28
obowiązujący
ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA1)
z dnia 30 sierpnia 2019 r.
w sprawie powołania Zespołu do spraw Szczepień Ochronnych
(ostatnia zmiana: DUMZ. z 2020 r., poz. 5)
Na podstawie art. 7 ust. 4 pkt 5 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2019 r. poz. 1171) zarządza się, co następuje:
§ 1.1. Powołuje się Zespół do Spraw Szczepień Ochronnych, zwany dalej „Zespołem”.
2. Zespół jest organem pomocniczym ministra właściwego do spraw zdrowia, zwanego dalej „Ministrem”.
§ 2.1. W skład Zespołu wchodzą:
1) Przewodniczący – dr hab. n. med. Ewa Augustynowicz – Pracownik Epidemiologii Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny (NIZP-PZH), biolog,
2) Sekretarz – dr hab. Aleksandra Zasada – Kierownik Zakładu Badania Surowic i Szczepionek NIZP-PZH, biolog;
3) [1] pozostali Członkowie:
a) prof. dr hab. n. med. Teresa Jackowska – Kierownik Kliniki Pediatrii, Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego w Warszawie (CMKP), Konsultant Krajowy w dziedzinie Pediatrii, specjalista pediatrii,
b) prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich – Kierownik Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, specjalista pediatrii i neonatologii,
c) dr n. o zdr. Wojciech Stefan Zgliczyński – Zastępca Dyrektora Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP,
d) dr n. prawn. lek. med. Iwona Wrześniewska – Wal – p.o. Kierownika Zakładu Ekonomiki, Prawa i Zarządzania CMKP,
e) dr hab. n. med. Rafał Gierczyński – Zastępca Dyrektora ds. Bezpieczeństwa Epidemiologicznego i Środowiskowego Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, Kierownik Zakładu Bakteriologii i Zwalczania Skażeń Biologicznych, specjalista zdrowia publicznego.
2. Przed powołaniem Zespołu osoby wymienione w ust. 1 wyrażają zgodę na udział w pracach Zespołu.
3. W pracach Zespołu mogą uczestniczyć, bez prawa do głosowania, osoby niewymienione w ust. 1 zaproszone przez Przewodniczącego.
§ 3.Do zadań Zespołu należy:
1) opracowywanie opinii i ekspertyz w zakresie szczepień ochronnych na wniosek Ministra lub Przewodniczącego;
2) dokonywanie analizy aktualnego programu szczepień ochronnych pod kątem spójności z bieżącą sytuacją epidemiologiczną na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i na świecie oraz regulacjami z zakresu szczepień ochronnych stosowanymi w Unii Europejskiej, jak i dostępnymi preparatami szczepionkowymi;
3) opiniowanie projektu Programu Szczepień Ochronnych (PSO) na każdy rok kalendarzowy;
4) opracowywanie i opiniowanie długofalowej strategii szczepień ochronnych;
5) opracowywanie i opiniowanie propozycji zmian legislacyjnych w zakresie szczepień ochronnych;
6) wyrażanie opinii w innych sprawach z zakresu szczepień ochronnych niż wymienione w pkt 1–5;
7) wsparcie merytoryczne i naukowe Ministra w sprawach szczepień ochronnych objętych zakresem działania Ministra.
§ 4.1. Zespół obraduje na posiedzeniach.
2. W zakresie spraw pilnych lub niewymagających omówienia na posiedzeniach Przewodniczący decyduje o przygotowaniu stanowiska Zespołu za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej w trybie obiegowym.
3. Posiedzenia Zespołu oraz konsultacje w trybie obiegowym inicjuje Przewodniczący.
4. Posiedzenia Zespołu odbywają się w siedzibie Ministerstwa Zdrowia.
5. Sposób pracy Zespołu wraz ze sposobem, konsultowania i przyjmowania wypracowanych opinii i stanowisk dla Ministra określa regulamin pracy uchwalony przez Zespół.
6. Regulamin pracy Zespołu jest przyjmowany w głosowaniu większością głosów na pierwszym posiedzeniu Zespołu.
§ 5.1. Członkowie Zespołu, ich małżonkowie, zstępni i wstępni w linii prostej oraz osoby, z którymi członkowie Zespołu pozostają we wspólnym pożyciu, nie mogą:
1) być członkami organów spółek handlowych lub przedstawicielami przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania lub obrotu produktem immunologicznym w rozumień przepisów ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2019 r. poz. 499, 399, 959 i 1495);
2) być członkami organów spółek handlowych lub przedstawicielami przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą w zakresie doradztwa związanego z wytwarzaniem lub obrotem, o którym mowa w pkt 1;
3) być członkami organów spółdzielni, stowarzyszeń lub fundacji wykonujących działalność, o której mowa w pkt 1 i 2;
4) posiadać akcji lub udziałów w spółkach handlowych wykonujących działalność, o której mowa w pkt 1 i 2, oraz udziałów w spółdzielniach wykonujących działalność, o której mowa w pkt 1 i 2;
5) wykonywać działalności gospodarczej w zakresie, o którym mowa w pkt 1 i 2.
2. Członkowie Zespołu przed każdym posiedzeniem składają Przewodniczącemu Zespołu oświadczenie o niezachodzeniu okoliczności określonych w ust. 1, zwane dalej „oświadczeniem o braku konfliktu interesów”, dotyczące ich samych oraz ich małżonków, zstępnych i wstępnych w linii prostej oraz osób, z którymi pozostają we wspólnym pożyciu. Wzór oświadczenia o braku konfliktu interesów stanowi załącznik do zarządzenia.
3. W przypadku, gdy z oświadczenia członka Zespołu wynika, że zachodzi konflikt interesów, członek ten zostaje wyłączony ze składu Zespołu przez Przewodniczącego na czas rozpatrywania konfliktowego zagadnienia.
4. Jeżeli okoliczności określone w ust. 1 i 2 trwale uniemożliwiają członkowi Zespołu właściwe wykonywanie zadań, Zespół może wyznaczyć członkowi termin na ich usunięcie.
5. W przypadku nieusunięcia okoliczności trwale uniemożliwiających właściwe wykonywanie zadań, w terminie o którym mowa w ust. 4, członek Zespołu zostaje wyłączony z jego składu.
6. Oświadczenie o braku konfliktu interesów składają także osoby, o których mowa w § 2 ust. 3, a w przypadku zaistnienia konfliktu interesów powiadamiają o tym Przewodniczącego.
§ 6.1. Z posiedzenia i konsultacji w trybie obiegowym Zespołu sporządza się protokół, który jest podpisywany przez Sekretarza i Przewodniczącego.
2. Protokół z posiedzenia Zespołu i konsultacji w trybie obiegowym zamieszczany jest na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia oraz w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Zdrowia.
§ 7.Nadzór nad działalnością Zespołu sprawuje członek kierownictwa inicjujący, koordynujący i nadzorujący wykonywanie zadań przez Departament Zdrowia Publicznego i Rodziny w Ministerstwie Zdrowia.
§ 8.1. Członkom Zespołu nie przysługuje wynagrodzenie z tytułu uczestnictwa w jego pracach.
2. Zamiejscowym członkom Zespołu oraz osobom, o których mowa w § 2 ust. 3, przysługuje zwrot kosztów podróży służbowych na terenie kraju, w związku z udziałem w posiedzeniach Zespołu, na zasadach określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 775 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2019 r. poz. 1040, 1043 i 1495).
3. Wydatki związane z działalnością Zespołu są pokrywane z budżetu państwa, z części 46 – Zdrowie, dział – 851 – Ochrona zdrowia, rozdział 85195 – Pozostała działalność, ze środków finansowych, pozostających w dyspozycji Departamentu Zdrowia Publicznego i Rodziny w Ministerstwie Zdrowia.
§ 9.Obsługę organizacyjno-techniczną Zespołu zapewnia Departament Zdrowia Publicznego i Rodziny w Ministerstwie Zdrowia.
§ 10.Pierwsze posiedzenie Zespołu zwołuje Przewodniczący Zespołu nie później niż do dnia 30 września 2019 r.
§ 11.Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
|
1) Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 10stycznia 2018 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. poz. 95).
Załącznik do zarządzenia Ministra Zdrowia
z dnia 30 sierpnia 2019 r.
WZÓR – OŚWIADCZENIE O BRAKU KONFLIKTU INTERESÓW
[1] § 2 ust. 1 pkt 3 w brzmieniu ustalonym przez § 1 zarządzenia Ministra Zdrowia z dnia 24 stycznia 2020 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie powołania Zespołu do spraw Szczepień Ochronnych (Dz.U.M.Z. poz. 5). Zmiana weszła w życie 28 stycznia 2020 r.