Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2020-09-04
Wersja aktualna od 2020-09-04
obowiązujący
ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA1)
z dnia 19 lipca 2019 r.
w sprawie utworzenia Zespołu do spraw przeciwdziałania brakom w dostępności produktów leczniczych
(ostatnia zmiana: DUMZ. z 2020 r., poz. 65) Pokaż wszystkie zmiany
Na podstawie art. 7 ust. 4 pkt 5 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2019 r. poz. 1171) zarządza się co następuje:
§ 1.1. Powołuje się Zespół do spraw przeciwdziałania brakom w dostępności produktów leczniczych, zwany dalej „Zespołem”.
2. Zespół jest organem pomocniczym ministra właściwego do spraw zdrowia.
§ 2.Do zadań Zespołu należy:
1) analiza danych, gromadzonych przez Ministerstwo Zdrowia, organy podległe i nadzorowane przez Ministra Zdrowia oraz Naczelną Izbę Aptekarską i inne podmioty związanych z dostępnością produktów leczniczych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem produktów leczniczych zamieszczonych w wykazie, o którym mowa w art. 37av ust. 14 ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2019 r. poz. 499, 399 i 959);
2) przygotowywanie rekomendacji dla Ministra Zdrowia oraz organów podległych lub nadzorowanych przez Ministra Zdrowia w zakresie działań, które powinny zostać podjęte w celu przeciwdziałania brakom dostępności produktów leczniczych.
§ 3.1. W skład Zespołu wchodzą:
1) Przewodniczący Zespołu – podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia odpowiedzialny za politykę lekową;
2) Zastępca Przewodniczącego Zespołu – dyrektor lub zastępca dyrektora departamentu właściwego do spraw polityki lekowej w Ministerstwie Zdrowia;
3) członkowie Zespołu:
a) co najmniej w randze kierownika urzędu lub jednostki lub jego zastępcy albo prezesa lub wiceprezesa:
– Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych,
– Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego,
– Narodowego Funduszu Zdrowia,
– Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia,
– Naczelnej Izby Aptekarskiej,
– Naczelnej Izby Lekarskiej,
b) przedstawiciel departamentu do spraw polityki lekowej w Ministerstwie Zdrowia.
2. W pracach Zespołu, w zależności od potrzeb, mogą uczestniczyć również inne osoby niebędące jego członkami, bez prawa głosu, zaproszone przez Przewodniczącego Zespołu.
3. Członkowie zespołu, o których mowa w ust. 1 pkt 3 lit. a tiret piąte i szóste, wyrażają pisemną zgodę na udział w pracach Zespołu i przekazują ją Przewodniczącemu Zespołu.
4. W przypadku gdy członek Zespołu, o którym mowa w pkt 3 lit. a, nie może wziąć udziału w posiedzeniu Zespołu, wyznacza na piśmie osobę, która będzie go reprezentować na tym posiedzeniu. Pismo doręcza się Przewodniczącemu Zespołu.
§ 4.1. Pracami Zespołu kieruje Przewodniczący Zespołu, a w razie jego nieobecności Zastępca Przewodniczącego lub wyznaczony przez Przewodniczącego Zespołu członek Zespołu.
2. Do zadań Przewodniczącego Zespołu należy w szczególności:
1) zwoływanie i prowadzenie posiedzeń Zespołu;
2) planowanie i organizowanie pracy Zespołu;
3) ustalanie porządku dziennego posiedzenia Zespołu;
4) reprezentowanie Zespołu na zewnątrz;
5) zapraszanie do prac Zespołu osób, o których mowa w § 3 ust. 2;
6) określanie sposobu i terminów pracy Zespołu.
§ 5.1. Zespół obraduje na posiedzeniach, które odbywają się w siedzibie Ministerstwa Zdrowia.
2. Przedstawiciel departamentu właściwego do spraw polityki lekowej w Ministerstwie Zdrowia sporządza protokół z posiedzenia Zespołu. Protokół w postaci elektronicznej podpisuje Przewodniczący Zespołu.
3. [1] Posiedzenie Zespołu zwołuje Przewodniczący Zespołu w zależności od potrzeb, jednak nie rzadziej niż raz na trzy miesiące.
4. W uzasadnionych przypadkach posiedzenia Zespołu mogą zostać przeprowadzone za pośrednictwem elektronicznych środków porozumiewania się na odległość, które umożliwiają bezpośredni kontakt w czasie rzeczywistym.
§ 6.1. Zespół podejmuje decyzje w formie uchwał zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy członków Zespołu. W przypadku równej liczby głosów decyduje głos Przewodniczącego Zespołu.
2. Zespół może podejmować decyzje w trybie obiegowym, w tym za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej.
§ 6.1. Udział w posiedzeniach i pracach Zespołu jest nieodpłatny.
2. Zamiejscowym członkom Zespołu oraz osobom, o których mowa w § 3 ust. 2, przysługuje zwrot kosztów podróży służbowych na terenie kraju, w związku z udziałem w posiedzeniach Zespołu, na zasadach określonych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz. U. poz. 167).
3. Wydatki związane z działalnością Zespołu są pokrywane z budżetu państwa, z części 46 – Zdrowie, działu 851 – Ochrona Zdrowia.
§ 7.Obsługę organizacyjno-techniczną Zespołu zapewnia departament właściwy do spraw polityki lekowej w Ministerstwie Zdrowia.
§ 8.Pierwsze posiedzenie Zespołu zwołuje Przewodniczący Zespołu nie później niż w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie niniejszego zarządzenia.
§ 9.Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
|
1) Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 10 stycznia 2018 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. poz. 95).
[1] § 5 ust. 3 w brzmieniu ustalonym przez § 1 zarządzenia Ministra Zdrowia z dnia 2 września 2020 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie utworzenia Zespołu do spraw przeciwdziałania brakom w dostępności produktów leczniczych (Dz.U.M.Z. poz. 65). Zmiana weszła w życie 4 września 2020 r.