Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Urzędowy Ministra Zdrowia rok 2018 poz. 6
Wersja archiwalna od 2022-03-03 do 2023-12-31
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Urzędowy Ministra Zdrowia rok 2018 poz. 6
Wersja archiwalna od 2022-03-03 do 2023-12-31
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA1)

z dnia 20 lutego 2018 r.

w sprawie powołania Zespołu do spraw zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży

(ostatnia zmiana: DUMZ. z 2022 r., poz. 24)   Pokaż wszystkie zmiany

Na podstawie art. 7 ust. 4 pkt 5 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. 2012 r. poz. 392 oraz z 2015 r. poz. 1064) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1. 1. Powołuje się Zespół do spraw zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, zwany dalej "Zespołem".

2. Zespół jest organem pomocniczym ministra właściwego do spraw zdrowia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2. 1. W skład Zespołu wchodzą:

1) Przewodniczący - Waldemar Kraska - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia;

1a) [1] Zastępca Przewodniczącego - Dorota Olczyk - Zastępca Dyrektora Departamentu Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia;

1b) [2] Zastępca Przewodniczącego - prof. dr hab. n. med. Małgorzata Janas-Kozik - Pełnomocnik Ministra Zdrowia do spraw reformy w psychiatrii dzieci i młodzieży;

2) [3] członkowie:

a) dr hab. n. med. Anita Bryńska - Adiunkt habilitowany w Klinice Psychiatrii Wieku Rozwojowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego,

b) dr n. med. Anna Depukat - Kierownik Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego,

c) prof. dr hab. n. med. Janusz Heitzman - Pełnomocnik Ministra Zdrowia do spraw psychiatrii sądowej, kierownik Kliniki Psychiatrii Sądowej w Instytucie Psychiatrii i Neurologii, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego,

d) dr hab. n. społ. Bernadetta Izydorczyk, prof. UJ - Instytut Psychologii, Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Konsultant Krajowy w dziedzinie psychologii klinicznej, specjalista psychologii klinicznej, specjalista psychoterapii dzieci i młodzieży, certyfikowany psychoterapeuta i superwizor Sekcji Naukowej Psychoterapii i Terapii Rodzin Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego,

e) dr n. med. Aleksandra Lewandowska - Ordynator Oddziału Psychiatrycznego Całodobowego dla Dzieci w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Łodzi, Konsultant Krajowy w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży,

f) Anna Parnowska - Kierownik Sekcji Opieki Psychiatrycznej i Leczenia Uzależnień Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej w Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia,

g) Marita Przedpełska-Winiarczyk - Dyrektor Poradni Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Giżycku,

h) dr Tomasz Rowiński - Zastępca Dyrektora Instytutu Psychologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie,

i) Tomasz Żyśko - Koordynator medyczny Ośrodków Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży w Olsztynie, Biskupcu, Iławie i Węgorzewie,

j) przedstawiciel Departamentu Lecznictwa w Ministerstwie Zdrowia;

3) sekretarz - przedstawiciel Departamentu Zdrowia Publicznego i Rodziny w Ministerstwie Zdrowia.

2. Przewodniczący może zapraszać do udziału w pracach Zespołu inne osoby, niebędące członkami Zespołu.

3. [4] Osoby, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a-i, przed powołaniem w skład Zespołu, wyrażają zgodę na udział w pracach Zespołu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3. [5] Do zadań Zespołu należy:

1) monitorowanie wdrażania nowego modelu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży opartego o trzy poziomy referencyjne;

2) przygotowywanie bieżących propozycji rozwiązań będących odpowiedzią na zidentyfikowane trudności w trakcie wdrażania modelu;

3) identyfikacja potrzeb w zakresie współpracy z ministrem właściwym do spraw oświaty i wychowania oraz ministrem właściwym do spraw rodziny;

4) analiza pozostałych obszarów opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień dla dzieci i młodzieży;

5) przygotowanie rekomendacji dotyczących poprawy opieki nad dziećmi i młodzieżą w lecznictwie psychiatrycznym i uzależnień.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4. 1. Pracami Zespołu kieruje Przewodniczący.

2. Do zadań Przewodniczącego należy w szczególności:

1) zwoływanie posiedzeń Zespołu;

2) prowadzenie posiedzeń Zespołu;

3) planowanie i organizowanie pracy Zespołu;

4) ustalanie porządku dziennego posiedzenia Zespołu;

5) reprezentowanie Zespołu na zewnątrz;

6) określanie sposobów i terminów wykonania zadań Zespołu;

7) wskazywanie osób odpowiedzialnych za wykonanie zadań Zespołu.

3. Przewodniczący może zlecać sporządzanie ekspertyz, opinii i analiz, niezbędnych do realizacji zadań Zespołu.

4. [6] W przypadku nieobecności Przewodniczącego Zespołu jego zadania wykonuje wskazany przez Przewodniczącego Zastępca Przewodniczącego.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5. 1. Zespół obraduje na posiedzeniach, które odbywają się w siedzibie Ministerstwa Zdrowia, albo za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności.

2. Zespół podejmuje decyzje w formie uchwał, zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy członków Zespołu. Głosowania są jawne. Decyzje Zespół może podejmować w trybie obiegowym, w tym za pośrednictwem poczty elektronicznej.

3. W przypadku równej liczby głosów decyduje głos Przewodniczącego.

4. Uchwały podpisuje Przewodniczący i sekretarz.

5. [7] Przewodniczący zwołuje posiedzenia, o których mowa w ust. 1, co najmniej raz na trzy miesiące.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6. 1. Za udział w posiedzeniach Zespołu członkom Zespołu oraz osobom, o których mowa w § 2 ust. 2, nie przysługuje wynagrodzenie.

2. W związku z udziałem w posiedzeniach Zespołu odbywających się poza miejscem zamieszkania, członkom Zespołu oraz osobom, o których mowa w § 2 ust. 2, przysługuje zwrot kosztów podróży na terenie kraju, w wysokości i na warunkach określonych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz.U. poz. 167).

3. Koszty sporządzania ekspertyz, opinii i analiz, o których mowa w§ 4 ust. 3 są pokrywane z budżetu państwa, z części 46 - Zdrowie, działu 851 - Ochrona zdrowia, rozdział 85195 - Pozostała działalność, ze środków pozostających w dyspozycji Departamentu Zdrowia Publicznego i Rodziny w Ministerstwie Zdrowia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7. Pierwsze posiedzenie Zespołu Przewodniczący zwołuje nie później niż w terminie 14 dni od dnia wejścia w życie niniejszego zarządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8. [8] Zespół zakończy swoją działalność z dniem 31 grudnia 2023 r.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 9. Obsługę organizacyjno-techniczną prac Zespołu zapewnia Departament Zdrowia Publicznego i Rodziny w Ministerstwie Zdrowia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 10. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.


1) Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 10 stycznia 2018 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. poz. 95).

[1] § 2 ust. 1 pkt 1a dodany przez § 1 pkt 1 lit. a) zarządzenia Ministra Zdrowia z dnia 1 marca 2022 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie powołania Zespołu do spraw zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży (Dz.Urz.MZ. poz. 24). Zmiana weszła w życie 3 marca 2022 r.

[2] § 2 ust. 1 pkt 1b dodany przez § 1 pkt 1 lit. a) zarządzenia Ministra Zdrowia z dnia 1 marca 2022 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie powołania Zespołu do spraw zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży (Dz.Urz.MZ. poz. 24). Zmiana weszła w życie 3 marca 2022 r.

[3] § 2 ust. 1 pkt 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. b) zarządzenia Ministra Zdrowia z dnia 1 marca 2022 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie powołania Zespołu do spraw zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży (Dz.Urz.MZ. poz. 24). Zmiana weszła w życie 3 marca 2022 r.

[4] § 2 ust. 3 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. c) zarządzenia Ministra Zdrowia z dnia 1 marca 2022 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie powołania Zespołu do spraw zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży (Dz.Urz.MZ. poz. 24). Zmiana weszła w życie 3 marca 2022 r.

[5] § 3 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 zarządzenia Ministra Zdrowia z dnia 1 marca 2022 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie powołania Zespołu do spraw zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży (Dz.Urz.MZ. poz. 24). Zmiana weszła w życie 3 marca 2022 r.

[6] § 4 ust. 4 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 zarządzenia Ministra Zdrowia z dnia 1 marca 2022 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie powołania Zespołu do spraw zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży (Dz.Urz.MZ. poz. 24). Zmiana weszła w życie 3 marca 2022 r.

[7] § 5 ust. 5 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 zarządzenia Ministra Zdrowia z dnia 1 marca 2022 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie powołania Zespołu do spraw zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży (Dz.Urz.MZ. poz. 24). Zmiana weszła w życie 3 marca 2022 r.

[8] § 8 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 5 zarządzenia Ministra Zdrowia z dnia 1 marca 2022 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie powołania Zespołu do spraw zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży (Dz.Urz.MZ. poz. 24). Zmiana weszła w życie 3 marca 2022 r.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00