Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2018-01-10 do 2020-04-03
Wersja archiwalna od 2018-01-10 do 2020-04-03
archiwalny
ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA1)
z dnia 9 stycznia 2018 r.
w sprawie powołania Zespołu do spraw wdrożenia projektu "Przygotowanie, przetestowanie i wdrożenie do systemu opieki zdrowotnej organizacji opieki koordynowanej (OOK) - Etap II Faza pilotażowa - model POZ+"
Na podstawie art. 7 ust. 4 pkt 5 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2012 r. poz. 392 oraz z 2015 r. poz. 1064) zarządza się, co następuje:
§ 1.1. Tworzy się Zespół do spraw wdrożenia projektu "Przygotowanie, przetestowanie i wdrożenie do systemu opieki zdrowotnej organizacji opieki koordynowanej (OOK) - Etap II Faza pilotażowa - model POZ+", zwany dalej "Zespołem".
2. Zespół jest organem pomocniczym ministra właściwego do spraw zdrowia, zwanego dalej "Ministrem".
3. Realizatorem projektu, o którym mowa w ust. 1, zwanego dalej "Projektem", jest Narodowy Fundusz Zdrowia, zwany dalej "NFZ".
§ 2.Do zadań Zespołu należy:
1) zatwierdzanie kluczowych zmian w Projekcie;
2) zatwierdzanie warunków przystąpienia do konkursu na uczestnika Projektu organizowanego przez realizatora Projektu dla świadczeniodawców świadczeń opieki zdrowotnej;
3) monitorowanie realizacji Projektu.
§ 3.1. W skład Zespołu wchodzą:
1) Przewodniczący - Podsekretarz Stanu inicjujący, koordynujący i nadzorujący wykonywanie zadań przez: Departament Analiz i Strategii, Departament Współpracy Międzynarodowej oraz Departament Zdrowia Publicznego;
2) Zastępca Przewodniczącego - Zastępca Dyrektora Departamentu Funduszy Europejskich i e-Zdrowia, któremu podlegają Wydział Europejskiego Funduszu Społecznego i Wydział Zamówień Publicznych;
3) Drugi Zastępca Przewodniczącego - Zastępca Prezesa do spraw Finansowych NFZ;
4) członkowie:
a) przedstawiciel Departamentu Organizacji Ochrony Zdrowia w Ministerstwie Zdrowia,
b) przedstawiciel Departamentu Ubezpieczenia Zdrowotnego w Ministerstwie Zdrowia,
c) przedstawiciel Departamentu Pielęgniarek i Położnych w Ministerstwie Zdrowia,
d) dwóch przedstawicieli NFZ,
e) przedstawiciel Instytutu Medycyny Wsi im. Witolda Chodźki,
f) konsultant krajowy w dziedzinie Medycyny Rodzinnej,
g) konsultant krajowy w dziedzinie Pielęgniarstwa Rodzinnego,
h) konsultant krajowy w dziedzinie Pielęgniarstwa Ginekologicznego i Położniczego;
5) sekretarz - przedstawiciel Departamentu Funduszy Europejskich i e-Zdrowia.
2. W pracach Zespołu mogą brać udział, z głosem doradczym, niebędący członkami Zespołu eksperci zewnętrzni, w tym przedstawiciele Banku Światowego, oraz przedstawiciele departamentów Ministerstwa Zdrowia, zaproszeni przez Przewodniczącego.
3. Przewodniczący może podjąć decyzję o zlecaniu usług niezbędnych do realizacji zadań Zespołu podmiotom zewnętrznym, w uzgodnieniu z Prezesem NFZ oraz pod warunkiem dostępności środków w planie finansowym NFZ.
4. W przypadku konieczności przeprowadzenia bardziej szczegółowej dyskusji w odniesieniu do specyficznych zagadnień będących przedmiotem prac Zespołu, Przewodniczący może podjąć decyzję o powołaniu grup roboczych.
5. Osoby wchodzące w skład Zespołu, osoby, o których mowa w ust. 2, oraz osoby wchodzące w skład grup roboczych, o których mowa w ust. 4, są obowiązane do zachowania poufności informacji związanych z działalnością Zespołu oraz bezstronności w podejmowaniu decyzji. Osoby te są obowiązane złożyć oświadczenia o zachowaniu poufności i braku konfliktu interesów, przed rozpoczęciem obrad Zespołu, na których mogą być podjęte decyzje w sprawach, w których mogą wystąpić wobec tych osób konflikty interesów. Wzór oświadczenia stanowi załącznik nr 1 do zarządzenia.
6. Oświadczenia, o których mowa w ust. 5, są odbierane przez sekretarza i załączane do protokołu z posiedzenia Zespołu.
7. Osoba wchodząca w skład Zespołu, wobec której może wystąpić konflikt interesów, nie składa oświadczenia, o którym mowa w ust. 5, i podlega wyłączeniu w tych sprawach, co jest odnotowywane w protokole z posiedzenia Zespołu.
8. Do zadań Przewodniczącego należy w szczególności:
1) planowanie i organizowanie pracy Zespołu;
2) prowadzenie posiedzeń Zespołu;
3) reprezentowanie Zespołu na zewnątrz;
4) bieżące informowanie Ministra o działalności Zespołu.
9. Zadania Przewodniczącego, w razie jego nieobecności, wykonuje Zastępca Przewodniczącego, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, a w razie jego nieobecności Zastępca Przewodniczącego, o którym mowa w ust. 1 pkt 3.
§ 4.1. Zespół obraduje na posiedzeniach, które odbywają się w siedzibie Ministerstwa Zdrowia lub centrali NFZ.
2. Posiedzenia Zespołu zwołuje Przewodniczący z własnej inicjatywy albo na wniosek członka Zespołu.
3. Z posiedzenia Zespołu sporządzany jest protokół. Protokół podpisuje Przewodniczący.
4. Poza posiedzeniami Zespół podejmuje decyzje w trybie obiegowym, przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej.
5. Decyzje Zespołu zapadają zwykłą większością głosów. W przypadku równiej liczby głosów decyduje głos Przewodniczącego.
§ 5.Zespół ulega rozwiązaniu po opracowaniu przez NFZ i przekazaniu do Ministerstwa Zdrowia wniosków końcowych z ewaluacji realizacji Projektu w terminie nie dłuższym niż 3 miesiące od zakończenia realizacji Projektu.
§ 6.1. Obsługę organizacyjno-techniczną Zespołu zapewnia Departament Funduszy Europejskich i e-Zdrowia Ministerstwa Zdrowia.
2. Z tytułu wykonywania zadań Zespołu Przewodniczącemu, jego Zastępcom, członkom, osobom, o których mowa § 3 ust. 2, oraz osobom wchodzącym w skład grup roboczych, o których mowa w § 3 ust. 4, nie przysługuje wynagrodzenie.
§ 7.Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
MINISTER ZDROWIA
|
1) Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 13 grudnia 2017 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. poz. 2328).
Załącznik do zarządzenia Ministra Zdrowia
z dnia 9 stycznia 2018 r.
WZÓR - OŚWIADCZENIE O BRAKU KONFLIKTU INTERESÓW