Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2016-12-20 do 2017-03-01
Wersja archiwalna od 2016-12-20 do 2017-03-01
archiwalny
ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA1)
z dnia 24 sierpnia 2016 r.
w sprawie powołania Zespołu do spraw opracowania projektu założeń projektu ustawy o krwiodawstwie i krwiolecznictwie
(ostatnia zmiana: DUMZ. z 2016 r., poz. 131)
Na podstawie art. 7 ust. 4 pkt 5 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2012 r. poz. 392 oraz z 2015 r. poz. 1064) zarządza się, co następuje:
§ 2.1. W skład Zespołu wchodzą:
1) Przewodniczący: Katarzyna Głowala – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia;
2) Zastępca Przewodniczącego: Agnieszka Beniuk-Patoła – Dyrektor Departamentu Polityki Zdrowotnej w Ministerstwie Zdrowia;
3) członkowie:
a) Stanisław Dyląg – Dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach,
b) Anna Kraczajtys – radca prawny w Narodowym Centrum Krwi,
c) Joanna Lesicka-Górecka – główny specjalista w Narodowym Centrum Krwi,
d) Dariusz Piotrowski – Dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie,
e) Piotr Radziwon – Dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku,
f) Iwona Rajca-Biernacka – Dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu,
g) Beata Rozbicka – Dyrektor Narodowego Centrum Krwi,
h) Krzysztof Warzocha – Dyrektor Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie,
i) Paweł Wojtylak – Dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy,
j) przedstawiciel Departamentu Budżetu, Finansów i Inwestycji w Ministerstwie Zdrowia,
k) przedstawiciel Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji w Ministerstwie Zdrowia.
2. W pracach Zespołu, w zależności od potrzeb, mogą uczestniczyć również inne osoby niebędące jego członkami, zaproszone przez Przewodniczącego.
3. Osoby, o których mowa w ust. 1 pkt 3 lit. a, d–f, h oraz i, wyrażają pisemną zgodę na udział w pracach Zespołu.
4. Przewodniczący, po uzyskaniu zgody Zespołu, może powoływać ekspertów i zlecać im zadania albo zlecać im sporządzenie opinii i analiz potrzebnych do prac Zespołu. Z ekspertem Dyrektor Narodowego Centrum Krwi zawiera umowę cywilno-prawną na realizacje zleconych zadań albo sporządzenie opinii i analiz.
§ 3.1. [3] Przedmiotem prac Zespołu jest opracowanie projektu założeń projektu ustawy o krwiodawstwie i krwiolecznictwie, uwzględniającego w szczególności:
1) organizację publicznej służby krwi;
2) zadania poszczególnych jednostek tworzących publiczną służbę krwi;
3) sposób realizacji zasady samowystarczalności Rzeczypospolitej Polskiej w krew, jej składniki i produkty krwiopochodne.
2. [4] Przewodniczący, po zakończeniu prac Zespołu, nie później jednak, niż do dnia 28 lutego 2017 r., przekaże, w postaci pisemnej, ministrowi właściwemu do spraw zdrowia, projekt założeń projektu ustawy o krwiodawstwie i krwiolecznictwie.
§ 4.1. Pracami Zespołu kieruje Przewodniczący.
2. Do zadań Przewodniczącego należy w szczególności:
1) zwoływanie i prowadzenie posiedzeń Zespołu;
2) planowanie i organizowanie pracy Zespołu;
3) ustalanie porządku dziennego posiedzenia Zespołu;
4) reprezentowanie Zespołu na zewnątrz;
5) określanie sposobu i terminów pracy Zespołu;
6) powoływanie grup roboczych w celu realizacji zadań określonych przez Przewodniczącego;
7) wskazywanie osób odpowiedzialnych za wykonanie zadań Zespołu;
8) powoływanie ekspertów zgodnie z § 2 ust. 4;
9) informowanie ministra właściwego do spraw zdrowia o bieżącej działalności Zespołu.
3. W przypadku nieobecności Przewodniczącego jego zadania wykonuje Zastępca Przewodniczącego, a w przypadku ich nieobecności, wyznaczony przez Przewodniczącego członek Zespołu.
§ 5.1. Zespół obraduje na posiedzeniach, które organizowane są w Narodowym Centrum Krwi, zwanym dalej „NCK”.
2. Przewodniczący powiadamia Dyrektora NCK o planowanym terminie posiedzenia.
3. Z posiedzenia sporządza się protokół.
4. Protokół sporządza pracownik NCK, wskazany przez Dyrektora NCK albo członek Zespołu wyznaczony przez Przewodniczącego.
5. Protokół podpisuje Przewodniczący oraz osoba sporządzająca protokół.
§ 6.1. Zespół podejmuje decyzje w formie uchwał, zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy członków Zespołu.
2. Głosowania są jawne.
3. W przypadku równej liczby głosów, decyduje głos Przewodniczącego.
4. Zespół może rozstrzygać poszczególne kwestie w drodze korespondencyjnego uzgodnienia stanowisk za pośrednictwem poczty elektronicznej.
5. NCK jest obowiązane do przesłania członkom Zespołu, w terminie 5 dni roboczych od dnia otrzymania albo opracowania, za pośrednictwem poczty elektronicznej, protokołu z ustaleniami Zespołu z ostatniego posiedzenia Zespołu.
§ 7.1. Z tytułu wykonywania zadań Zespołu jego członkom nie przysługuje wynagrodzenie.
2. Osobom, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 3 lit. a, d–f, h oraz i, a także osobom, o których mowa w § 2 ust. 2 i 4, przysługuje zwrot kosztów podróży na terenie kraju, w związku z udziałem w posiedzeniach Zespołu, na zasadach określonych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz. U. poz. 167).
§ 8.Obsługę organizacyjno-techniczną Zespołu zapewnia NCK.
§ 9.Wydatki związane z działalnością Zespołu, w tym wydatki dotyczące zadania, o którym mowa w § 2 ust. 4, są pokrywane z budżetu państwa, z części 46 – Zdrowie, działu 851 – Ochrona zdrowia, rozdziału 85143 – Publiczna służba krwi.
§ 10.Pierwsze posiedzenie Zespołu zwołuje Przewodniczący nie później niż w terminie 14 dni od dnia wejścia w życie zarządzenia.
§ 11.[5] Po przedłożeniu projektu założeń projektu ustawy o krwiodawstwie i krwiolecznictwie ministrowi właściwemu do spraw zdrowia albo w przypadku decyzji ministra właściwego do spraw zdrowia o zakończeniu prac Zespołu, podjętej przed przedłożeniem projektu założeń projektu ustawy o krwiodawstwie i krwiolecznictwie, Zespół ulega rozwiązaniu.
§ 11a.[6] Zarządzenie traci moc z dniem następującym po upływie terminu, o którym mowa w § 3 ust. 2.
§ 12.Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
|
1) Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 roku w sprawie w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. poz. 1908).
[1] Tytuł zarządzenia w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 zarządzenia Ministra Zdrowia z dnia 20 grudnia 2016 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie powołania Zespołu do spraw opracowania projektu ustawy o krwiodawstwie i krwiolecznictwie (Dz.U.M.Z. poz. 131). Zmiana weszła w życie 20 grudnia 2016 r.
[2] § 1 ust. 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 zarządzenia Ministra Zdrowia z dnia 20 grudnia 2016 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie powołania Zespołu do spraw opracowania projektu ustawy o krwiodawstwie i krwiolecznictwie (Dz.U.M.Z. poz. 131). Zmiana weszła w życie 20 grudnia 2016 r.
[3] § 3 ust. 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 lit. a) zarządzenia Ministra Zdrowia z dnia 20 grudnia 2016 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie powołania Zespołu do spraw opracowania projektu ustawy o krwiodawstwie i krwiolecznictwie (Dz.U.M.Z. poz. 131). Zmiana weszła w życie 20 grudnia 2016 r.
[4] § 3 ust. 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 lit. b) zarządzenia Ministra Zdrowia z dnia 20 grudnia 2016 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie powołania Zespołu do spraw opracowania projektu ustawy o krwiodawstwie i krwiolecznictwie (Dz.U.M.Z. poz. 131). Zmiana weszła w życie 20 grudnia 2016 r.
[5] § 11 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 zarządzenia Ministra Zdrowia z dnia 20 grudnia 2016 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie powołania Zespołu do spraw opracowania projektu ustawy o krwiodawstwie i krwiolecznictwie (Dz.U.M.Z. poz. 131). Zmiana weszła w życie 20 grudnia 2016 r.
[6] § 11a dodany przez § 1 pkt 5 zarządzenia Ministra Zdrowia z dnia 20 grudnia 2016 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie powołania Zespołu do spraw opracowania projektu ustawy o krwiodawstwie i krwiolecznictwie (Dz.U.M.Z. poz. 131). Zmiana weszła w życie 20 grudnia 2016 r.