Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2014-02-05
Wersja aktualna od 2014-02-05
obowiązujący
ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA1)
z dnia 3 lutego 2014 r.
w sprawie powołania Zespołu do spraw oceny funkcjonowania opieki zdrowotnej w pionie ginekologiczno-położniczym i neonatologicznym
Na podstawie art. 7 ust. 4 pkt 5 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2012 r. poz. 392) zarządza się, co następuje:
§ 1. 1. Powołuje się Zespół do spraw oceny funkcjonowania opieki zdrowotnej w pionie ginekologiczno-położniczym i neonatologicznym, zwany dalej „Zespołem”.
2. Zespół jest organem pomocniczym ministra właściwego do spraw zdrowia.
§ 2. 1. W skład Zespołu wchodzą:
1) Przewodniczący Zespołu – prof. dr hab. Stanisław Radowicki – Konsultant Krajowy w dziedzinie położnictwa i ginekologii;
2) Zastępca Przewodniczącego Zespołu – prof. dr hab. Ewa Helwich – Konsultant Krajowy w dziedzinie neonatologii;
3) Członkowie:
a) Prof. dr hab. Mirosław Wielgoś – Konsultant Krajowy w dziedzinie perinatologii,
b) Prof. dr hab. Ryszard Preis – Kierownik Katedry Perinatologii i Kliniki Położnictwa Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego,
c) Dr hab. Bronisława Pietrzak – I Katedra i Klinika Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego,
d) Dr hab. Roman Smolarczyk – Dyrektor Szpitala Klinicznego im. Ks. Anny Mazowieckiej w Warszawie,
e) Prof. dr hab. Janusz Gadzinowski – Kierownik Katedry i Kliniki Neonatologii Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu,
f) Prof. dr hab. Ryszard Lauterbach – Ordynator Oddziału Klinicznego Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie,
g) Dr hab. Ewa Gulczyńska – Kierownik Kliniki Neonatologii Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.
2. Członkowie Zespołu, o których mowa w ust. 1 pkt 3 lit. b–g, wyrażają pisemną zgodę na udział w pracach Zespołu.
3. W pracach Zespołu mogą brać udział, z głosem doradczym, osoby niebędące jego członkami, zaproszone przez Przewodniczącego Zespołu.
§ 3. Zadaniem Zespołu jest analiza wyników kontroli przeprowadzonych we wszystkich podmiotach leczniczych dysponujących w swojej strukturze oddziałami lub klinikami położniczymi, ginekologiczno-położniczymi i neonatologicznymi, w zakresie oceny funkcjonowania opieki zdrowotnej w pionie ginekologiczno-położniczym i neonatologicznym.
§ 4. 1. Zespół obraduje na posiedzeniach, które odbywają się w siedzibie Ministerstwa Zdrowia.
2. Zespół podejmuje decyzje zwykłą większością głosów. W przypadku równej liczby głosów decyduje głos Przewodniczącego Zespołu.
3. Zespół może podejmować decyzje w trybie obiegowym.
§ 5. 1. Pracami Zespołu kieruje Przewodniczący Zespołu, a w przypadku jego nieobecności Zastępca Przewodniczącego Zespołu.
2. Posiedzenia Zespołu zwołuje Przewodniczący Zespołu lub Zastępca Przewodniczącego Zespołu, z inicjatywy własnej lub na wniosek członka Zespołu.
§ 6. 1. Członkom Zespołu oraz osobom wymienionym w § 2 ust. 3 nie przysługuje wynagrodzenie z tytułu uczestnictwa w pracach Zespołu.
2. Zamiejscowym członkom Zespołu oraz osobom, o których mowa w § 2 ust. 3, przysługuje zwrot kosztów podróży służbowych na terenie kraju, w związku z udziałem w posiedzeniach Zespołu, w wysokości i na warunkach określonych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz. U. poz. 167).
3. Wydatki związane z działalnością Zespołu są pokrywane z budżetu państwa, z części 46 – Zdrowie, dział 851 – Ochrona zdrowia, rozdział 85195 – Pozostała działalność, ze środków finansowych pozostających w dyspozycji Departamentu Matki i Dziecka Ministerstwa Zdrowia.
§ 7. Zespół zakończy swoją działalność po przedłożeniu ministrowi właściwemu do spraw zdrowia oceny, o której mowa w § 3.
§ 8. Obsługę organizacyjno-techniczną prac Zespołu zapewnia Departament Matki i Dziecka Ministerstwa Zdrowia.
§ 9. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
MINISTER ZDROWIA |
Bartosz Arłukowicz |
|
1) Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej – zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. Nr 248, poz. 1495 i Nr 284, poz. 1672).