Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2013-09-11
Wersja aktualna od 2013-09-11
obowiązujący
ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA1)
z dnia 11 grudnia 2012 r.
w sprawie powołania Komitetu do spraw wyboru projektów w ramach Programu Operacyjnego Poprawa i lepsze dostosowanie ochrony zdrowia do trendów demograficzno-epidemiologicznych Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2009–2014
(ostatnia zmiana: DUMZ. z 2013 r., poz. 34)
Na podstawie art. 7 ust. 4 pkt 5 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2012 r. poz. 392) zarządza się, co następuje:
§ 1.1. Powołuje się Komitet do spraw wyboru projektów w ramach Programu Operacyjnego Poprawa i lepsze dostosowanie ochrony zdrowia do trendów demograficzno-epidemiologicznych Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2009–2014, zwany dalej „Komitetem".
2. Komitet jest organem pomocniczym ministra właściwego do spraw zdrowia.
§ 2.1. W skład Komitetu wchodzą:
1) Przewodniczący – Michał Kępowicz – Dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich w Ministerstwie Zdrowia;
2) Wiceprzewodniczący – Agnieszka Kister – Zastępca Dyrektora Departamentu Funduszy Europejskich w Ministerstwie Zdrowia;
3) Sekretarz – przedstawiciel Departamentu Funduszy Europejskich w Ministerstwie Zdrowia bez prawa głosu, wyznaczony przez Przewodniczącego;
4) Członkowie:
a) Jerzy Bójko – Zastępca Dyrektora Departamentu Budżetu, Finansów i Inwestycji w Ministerstwie Zdrowia,
b) dr Bartosz Grucza – pracownik Katedry Zarządzania Projektami Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie,
c) Agata Teresa Oranin-Bawor – Dyrektor Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej w Narodowym Funduszu Zdrowia,
d) [1] dr Jerzy Hennig – Dyrektor Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.
2. Osoby, o których mowa w ust. 1 pkt 4 lit. b–d, przed powołaniem w skład Komitetu, wyrażają pisemną zgodę na udział w pracach Komitetu.
3. Członkowie Komitetu w porozumieniu z Przewodniczącym, wyznaczają swojego stałego zastępcę, uprawnionego do udziału w posiedzeniach Komitetu w przypadku nieobecności Członka Komitetu.
4. W przypadku nieobecności Sekretarza funkcję tę pełni osoba wskazana przez Przewodniczącego.
5. Przewodniczący zaprasza do udziału w pracach Komitetu, w charakterze obserwatorów, przedstawicieli Komitetu Mechanizmów Finansowych, Ministerstwa Spraw Zagranicznych Królestwa Norwegii i Krajowego Punktu Kontaktowego.
6. Przewodniczący może zapraszać do udziału w pracach Komitetu, w charakterze obserwatorów, przedstawicieli innych instytucji systemu wdrażania Mechanizmów Finansowych na lata 2009–2014.
§ 3. 1. Zadaniem Komitetu jest przedstawienie ministrowi właściwemu do spraw zdrowia do zatwierdzenia propozycji wyboru projektów w ramach Programu Operacyjnego Poprawa i lepsze dostosowanie ochrony zdrowia do trendów demograficzno-epidemiologicznych Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2009–2014, zwanego dalej „Programem".
2. Do zadań Komitetu należy w szczególności:
1) analiza i akceptacja kryteriów merytoryczno-technicznych oceny wniosków aplikacyjnych dla dziedziny finanse i zarządzanie projektem oraz dla dziedziny organizacja ochrony zdrowia opracowanych przez Operatora Programu;
2) przegląd listy rankingowej projektów do dofinansowania w ramach Programu zgodnie z zasadami i celami Programu;
3) przygotowanie ostatecznej listy rankingowej wybranych projektów.
3. [2] Do zadań Komitetu należy także wydawanie zaleceń dotyczących decyzji o realokowaniu dofinansowania na rzecz już zatwierdzonych projektów.
§ 4.1. Pracami Komitetu kieruje Przewodniczący, a w razie jego nieobecności Wiceprzewodniczący.
2. Do zadań Przewodniczącego należy w szczególności:
1) zwoływanie posiedzeń Komitetu;
2) ustalanie porządków posiedzeń Komitetu;
3) prowadzenie posiedzeń Komitetu;
4) planowanie i organizowanie pracy Komitetu;
§ 5.1. Komitet obraduje na posiedzeniach oraz w trybie obiegowym.
2. Komitet podejmuje decyzje zwykłą większością głosów. W przypadku równej liczby głosów decyduje głos Przewodniczącego.
3. Sekretarz przygotowuje i prowadzi dokumentację prac Komitetu, w tym sporządza protokół z posiedzenia Komitetu oraz jego streszczenie. Streszczenie sporządzane jest w języku angielskim.
4. Sekretarz sporządza protokół w terminie nie dłuższym niż 7 dni od daty posiedzenia i przekazuje go drogą elektroniczną członkom Komitetu uczestniczącym w posiedzeniu, którzy mogą zgłosić uwagi do protokołu, w terminie 5 dni od daty przekazania protokołu.
5. W przypadku braku uwag członków Komitetu, protokół z posiedzenia jest podpisywany przez Przewodniczącego oraz Sekretarza.
§ 6.1. Komitet dokonuje akceptacji opracowanych przez Operatora Programu kryteriów, o których mowa w § 3 ust. 2 pkt 1, przed opublikowaniem ogłoszenia o naborze wniosków aplikacyjnych.
1a. [3] O kolejności na liście rankingowej projektów decyduje wynik punktowy uzyskany na etapie oceny merytoryczno-technicznej wniosków aplikacyjnych.
2. [4] Komitet może wprowadzić zmiany w liście rankingowej projektów jedynie w uzasadnionych przypadkach. Zmiany nie mogą naruszać przyjętej kolejności projektów.
2a. [5] Każdą zmianę w liście rankingowej projektów uzasadnia się szczegółowo w protokole z posiedzenia Komitetu.
3. Po zakończeniu prac Komitetu, Przewodniczący przekaże w formie pisemnej ministrowi właściwemu do spraw zdrowia, ostateczną listę rankingową projektów, wraz z protokołem z ostatniego posiedzenia Komitetu, celem zatwierdzenia.
4. [6] Komitet ulega rozwiązaniu z chwilą zrealizowania zadań, o których mowa w § 3.
§ 7.Nadzór nad pracami Komitetu sprawuje członek Kierownictwa Ministerstwa Zdrowia nadzorujący prace Departamentu Funduszy Europejskich.
§ 8.1. Osoby wchodzące w skład Komitetu nie otrzymują wynagrodzenia z tytułu udziału w pracach Komitetu.
2. [7] Osobom, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 4 lit. b–d, przysługuje zwrot kosztów podróży na terenie kraju, w związku z udziałem w posiedzeniach Komitetu, na zasadach określonych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz. U. poz. 167).
§ 9.Obsługę administracyjno-techniczną Komitetu zapewnia Departament Funduszy Europejskich Ministerstwa Zdrowia.
§ 10.Wydatki związane z działalnością Komitetu są pokrywane z kosztów zarządzania Programu Operacyjnego Poprawa i lepsze dostosowanie ochrony zdrowia do trendów demograficzno-epidemiologicznych Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2009–2014.
§ 11.Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
|
1) Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. Nr 248, poz. 1495 i Nr 284, poz. 1672).
[1] § 2 ust. 1 pkt 4 lit. d) w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 zarządzenia Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2013 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie powołania Komitetu do spraw wyboru projektów w ramach Programu Operacyjnego Poprawa i lepsze dostosowanie ochrony zdrowia do trendów demograficzno-epidemiologicznych Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2009–2014 (Dz.U.M.Z. poz. 34). Zmiana weszła w życie 11 września 2013 r.
[2] § 3 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 2 zarządzenia Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2013 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie powołania Komitetu do spraw wyboru projektów w ramach Programu Operacyjnego Poprawa i lepsze dostosowanie ochrony zdrowia do trendów demograficzno-epidemiologicznych Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2009–2014 (Dz.U.M.Z. poz. 34). Zmiana weszła w życie 11 września 2013 r.
[3] § 6 ust. 1a dodany przez § 1 pkt 3 lit. a) zarządzenia Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2013 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie powołania Komitetu do spraw wyboru projektów w ramach Programu Operacyjnego Poprawa i lepsze dostosowanie ochrony zdrowia do trendów demograficzno-epidemiologicznych Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2009–2014 (Dz.U.M.Z. poz. 34). Zmiana weszła w życie 11 września 2013 r.
[4] § 6 ust. 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 lit. b) zarządzenia Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2013 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie powołania Komitetu do spraw wyboru projektów w ramach Programu Operacyjnego Poprawa i lepsze dostosowanie ochrony zdrowia do trendów demograficzno-epidemiologicznych Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2009–2014 (Dz.U.M.Z. poz. 34). Zmiana weszła w życie 11 września 2013 r.
[5] § 6 ust. 2a dodany przez § 1 pkt 3 lit. c) zarządzenia Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2013 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie powołania Komitetu do spraw wyboru projektów w ramach Programu Operacyjnego Poprawa i lepsze dostosowanie ochrony zdrowia do trendów demograficzno-epidemiologicznych Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2009–2014 (Dz.U.M.Z. poz. 34). Zmiana weszła w życie 11 września 2013 r.
[6] § 6 ust. 4 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 lit. d) zarządzenia Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2013 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie powołania Komitetu do spraw wyboru projektów w ramach Programu Operacyjnego Poprawa i lepsze dostosowanie ochrony zdrowia do trendów demograficzno-epidemiologicznych Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2009–2014 (Dz.U.M.Z. poz. 34). Zmiana weszła w życie 11 września 2013 r.
[7] § 8 ust. 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 zarządzenia Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2013 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie powołania Komitetu do spraw wyboru projektów w ramach Programu Operacyjnego Poprawa i lepsze dostosowanie ochrony zdrowia do trendów demograficzno-epidemiologicznych Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2009–2014 (Dz.U.M.Z. poz. 34). Zmiana weszła w życie 11 września 2013 r.