Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Ministra Zdrowia rok 2011 nr 6 poz. 54
Wersja aktualna od 2011-09-01
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Urzędowy Ministra Zdrowia rok 2011 nr 6 poz. 54
Wersja aktualna od 2011-09-01
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA1)

z dnia 10 sierpnia 2011 r.

w sprawie powołania Zespołu do spraw opracowania założeń krajowego systemu leczenia ostrej niewydolności oddechowej przy pomocy zewnątrzustrojowego natleniania krwi (ECMO)

Na podstawie art. 7 ust. 4 pkt 5 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2003 r. Nr 24, poz. 199, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1.

Powołuje się Zespół do spraw opracowania założeń krajowego systemu leczenia ostrej niewydolności oddechowej przy pomocy zewnątrzustrojowego natleniania krwi (ECMO), zwany dalej „Zespołem”, jako organ pomocniczy ministra właściwego do spraw zdrowia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.

W skład Zespołu wchodzą:

1) Przewodniczący Zespołu – Pan Andrzej Włodarczyk – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia;

2) Zastępca Przewodniczącego Zespołu – Pan prof. Marian Zembala – Przewodniczący Rady Naukowej przy Ministrze Zdrowia;

3) Zastępca Przewodniczącego Zespołu – Pan prof. Krzysztof Kusza – konsultant krajowy w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii;

4) pozostali członkowie Zespołu:

a) Pan prof. Jacek Musiał – Kierownik II Katedry Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum,

b) Pan Andrzej W. Sosnowski FRCS – ekspert w zakresie stosowania zewnątrzustrojowego natleniania krwi (ECMO),

c) Pan prof. Piotr Knapik – ekspert w zakresie stosowania zewnątrzustrojowego natleniania krwi (ECMO),

d) konsultant krajowy w dziedzinie medycyny ratunkowej,

e) konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych,

f) konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii,

g) konsultant krajowy w dziedzinie kardiochirurgii,

h) przedstawiciel Głównego Inspektora Sanitarnego,

i) przedstawiciel Departamentu Zdrowia Publicznego Ministerstwa Zdrowia,

j) przedstawiciel Departamentu Spraw Obronnych, Zarządzania Kryzysowego i Ratownictwa Medycznego Ministerstwa Zdrowia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3.

1. Przewodniczący Zespołu lub Zastępca Przewodniczącego Zespołu, z własnej inicjatywy lub na wniosek członka Zespołu, może zapraszać do udziału w pracach Zespołu, z głosem doradczym, osoby nie będące członkami Zespołu, w szczególności przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej oraz przedstawicieli instytucji i ekspertów posiadających specjalistyczną wiedzę lub doświadczenie w zakresie będącym przedmiotem prac Zespołu.

2. Przewodniczący Zespołu lub Zastępca Przewodniczącego Zespołu może zwracać się do ekspertów posiadających specjalistyczną wiedzę lub doświadczenie w zakresie będącym przedmiotem prac Zespołu o sporządzanie przez nich opinii lub ekspertyz.

3. Przed powołaniem Zespołu, osoby wymienione w § 2 pkt 4 lit. a–c, wyrażają pisemną zgodę na udział w pracach Zespołu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4.

Zadaniem Zespołu jest opracowanie oraz przedstawienie ministrowi właściwemu do spraw zdrowia, do dnia 31 grudnia 2011 r., propozycji założeń krajowego systemu leczenia ostrej niewydolności oddechowej przy pomocy zewnątrzustrojowego natleniania krwi (ECMO), a także innych technik pozaustrojowej wymiany gazów, uwzględniających zasady i metody zabezpieczenia personelu medycznego przed zakażeniem patogenami pacjenta, oraz:

1) analiza zasadności utworzenia regionalnych ośrodków ECMO wraz z ewentualną propozycją ich rozmieszczenia na obszarze kraju lub zaproponowanie innych właściwych rozwiązań systemowych spójnych ze sprawdzonymi koncepcjami realizowanymi w innych krajach Unii Europejskiej i poza nią;

2) analiza danych dotyczących ewentualnego zapotrzebowania na sprzęt ECMO i komponentów niezbędnych do tego sprzętu, a także innego wyposażenia niezbędnego dla krajowego systemu leczenia ostrej niewydolności oddechowej przy pomocy zewnątrzustrojowego natleniania krwi (ECMO) oraz przygotowanie wyceny i specyfikacji tego sprzętu;

3) analiza i przyjęcie wytycznych dotyczących identyfikacji pacjentów do kierowania ich do ośrodków dysponujących sprzętem ECMO, mając na uwadze wskazania, przeciwwskazania i zasady konsultacji z tymi ośrodkami;

4) przygotowanie zasad transportu pacjentów do ośrodków dysponujących sprzętem ECMO;

5) stworzenie wytycznych do szkolenia personelu do obsługi sprzętu ECMO.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5.

1. Pracami Zespołu kieruje Przewodniczący Zespołu, a w przypadku jego nieobecności – Zastępca Przewodniczącego Zespołu.

2. Do zadań Przewodniczącego Zespołu należy:

1) reprezentowanie Zespołu na zewnątrz;

2) planowanie i organizowanie prac Zespołu;

3) zwoływanie, prowadzenie i ustalanie porządku posiedzeń Zespołu;

4) wykonywanie innych zadań zleconych przez ministra właściwego do spraw zdrowia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6.

1. Zespół obraduje na posiedzeniach.

2. Z przebiegu posiedzenia Zespołu sporządza się protokół, który podpisuje Przewodniczący Zespołu albo Zastępca Przewodniczącego Zespołu prowadzący posiedzenie.

3. Decyzje Zespołu są podejmowane w formie uchwał, zwykłą większością głosów jego członków. W przypadku równej liczby głosów rozstrzyga głos Przewodniczącego Zespołu, a w razie jego nieobecności – głos Zastępcy Przewodniczącego Zespołu. 

4. W uzasadnionych przypadkach, z inicjatywy Przewodniczącego, Zespół może podejmować decyzje w trybie obiegowym, bez konieczności zwoływania posiedzenia Zespołu.

5. W przypadku, o którym mowa w ust. 4, Przewodniczący Zespołu przesyła drogą pocztową lub elektroniczną projekt uchwały do wszystkich członków Zespołu i ustala ostateczną datę na przesłanie opinii do tego projektu. Termin przewidziany na przesłanie opinii nie może być krótszy niż 7 dni kalendarzowych od daty wysłania projektu uchwały. Opinia może być przesłana drogą pocztową lub elektroniczną. Projekt uchwały jest uznawany za przyjęty, jeżeli żaden z członków Zespołu nie prześle, w przewidzianym terminie, pisemnych zastrzeżeń do jego treści.

6. W przypadku zastrzeżeń do projektu uchwały, przedstawionych w wymaganym terminie, w formie pisemnej, projekt uchwały z naniesionymi poprawkami zostaje ponownie przesłany członkom Zespołu do uzgodnień.

7. Członkowie Zespołu mogą w terminie przewidzianym na zgłaszanie uwag wycofać przesłane zastrzeżenia. Jeżeli wszystkie otrzymane zastrzeżenia zostaną wycofane, projekt uchwały uważa się za przyjęty.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7.

Komórki organizacyjne Ministerstwa Zdrowia, na wniosek Przewodniczącego Zespołu, Zastępcy Przewodniczącego Zespołu lub członka Zespołu upoważnionego przez Przewodniczącego Zespołu, udzielają Zespołowi pomocy przy wykonywaniu jego zadań, w szczególności przedstawiają niezbędne informacje i dokumenty.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8.

1. Członkom Zespołu, a także osobom, o których mowa w § 3 ust. 1, nie przysługuje wynagrodzenie z tytułu uczestnictwa w pracach Zespołu.

2. Za sporządzenie opinii lub ekspertyzy, o której mowa w § 3 ust. 2, ekspertowi posiadającemu specjalistyczną wiedzę lub doświadczenie przysługuje wynagrodzenie na podstawie zawartej umowy.

3. Zamiejscowym członkom Zespołu oraz osobom, o których mowa w § 3 ust. 1, przysługuje, w związku z udziałem w posiedzeniach Zespołu, zwrot kosztów podróży na terenie kraju, w wysokości i na warunkach określonych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz. U. Nr 236, poz. 1990, z 2004 r. Nr 271, poz. 2686, z 2005 r. Nr 186, poz. 1554 oraz z 2006 r. Nr 227, poz. 1661).

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 9.

Koszty działalności Zespołu finansowane są z budżetu państwa z części 46 – Zdrowie, działu 851 – Ochrona zdrowia, rozdziału 85195 – Pozostała działalność, ze środków pozostających w dyspozycji Departamentu Zdrowia Publicznego.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 10.

Obsługę administracyjno-biurową prac Zespołu zapewnia Departament Zdrowia Publicznego Ministerstwa Zdrowia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 11.

Zespół ulega rozwiązaniu z dniem przedstawienia wyników prac, o których mowa w § 4.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 12.

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z mocą od dnia podpisania.

MINISTER ZDROWIA

 

 

1) Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej – zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. Nr 216, poz. 1607).

2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2003 r. Nr 80, poz. 717, z 2004 r. Nr 238, poz. 2390 i Nr 273, poz. 2703, z 2005 r. Nr 169, poz. 1414 i Nr 249, poz. 2104, z 2006 r. Nr 45, poz. 319, Nr 170, poz. 1217 i Nr 220, poz. 1600, z 2008 r. Nr 227, poz. 1505, z 2009 r. Nr 42, poz. 337, Nr 98, poz. 817, Nr 157, poz. 1241 i Nr 161, poz. 1277, z 2010 r. Nr 57, poz. 354 oraz z 2011 r. Nr 117, poz. 676.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00