Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2006-07-31
Wersja aktualna od 2006-07-31
obowiązujący
ZARZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA1)
z dnia 11 lipca 2006 r.
w sprawie powołania Zespołu do spraw opracowania systemowych rozwiązań dotyczących postępowania wobec osób z zaburzeniami preferencji seksualnych
Na podstawie art. 7 ust. 4 pkt 5 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2003 r. Nr 24, poz. 199, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§ 1
1. Powołuje się Zespół do spraw opracowania strategii działań na rzecz systemowych rozwiązań dotyczących postępowania wobec osób z zaburzeniami preferencji seksualnych, zwany dalej „Zespołem”, jako organ pomocniczy ministra właściwego do spraw zdrowia.
2. Przed powołaniem Zespołu osoby wymienione w § 2 pkt 3, 4 i pkt 5 lit. a-e wyrażają zgodę na udział w pracach Zespołu.
§ 2
W skład Zespołu wchodzą:
1) Przewodniczący Zespołu - Wojciech Kłosiński - przedstawiciel Ministra Zdrowia;
2) Zastępca Przewodniczącego Zespołu - Marek Motuk - przedstawiciel Ministra Sprawiedliwości;
3) Zastępca Przewodniczącego Zespołu - Zbigniew Lew Starowicz - Konsultant Krajowy w dziedzinie seksuologii;
4) Sekretarz Zespołu - Janusz Heitzman - przedstawiciel Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie;
5) pozostali członkowie Zespołu:
a) Marek Jarema - Konsultant Krajowy w dziedzinie psychiatrii,
b) Maria Siwak-Kobayashi - przedstawiciel Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie,
c) Teresa Wojtaszyk - przedstawiciel Centralnego Zarządu Służby Więziennej,
d) Kajetan Dubiel - przedstawiciel Centralnego Zarządu Służby Więziennej,
e) Robert Kamiński - przedstawiciel Zakładu Karnego w Rzeszowie,
f) Krzysztof Olszak - przedstawiciel Ministra Zdrowia,
g) Sylwia Sałgut-Krzemińska - przedstawiciel Ministra Zdrowia.
§ 3
W pracach Zespołu mogą uczestniczyć osoby inne niż wymienione w § 2, zaproszone przez Przewodniczącego Zespołu lub jego Zastępców.
§ 4
Zadaniem Zespołu jest opracowanie:
1) projektu doprecyzowania lub zmiany istniejących regulacji prawnych dotyczących funkcjonowania zakładów opieki zdrowotnej udzielających świadczeń z zakresu terapii dla osób z zaburzeniami preferencji seksualnych;
2) projektu stanowiska w sprawie finansowania świadczeń z zakresu terapii dla osób z zaburzeniami preferencji seksualnych;
3) projektu strategii działań na rzecz systemowych rozwiązań dotyczących opracowania i wdrożenia programów terapeutycznych dla osób z zaburzeniami preferencji seksualnych;
4) propozycji kompleksowego systemu pomocy terapeutycznej penitencjarnej i postpenitencjarnej dla osób z zaburzeniami seksualnymi;
5) propozycji standardów dotyczących świadczenia usług terapeutycznych i metod terapii dla osób z zaburzeniami seksualnymi;
6) projektu struktury organizacyjnej i zadań podmiotów zajmujących się terapią dla osób z zaburzeniami preferencji seksualnych;
7) propozycji sposobu nadzoru nad działalnością placówek prowadzących terapię dla osób z zaburzeniami preferencji seksualnych.
§ 5
1. Zespół działa na posiedzeniach.
2. Posiedzenia Zespołu odbywają się raz w miesiącu.
3. Posiedzenia Zespołu zwołuje Przewodniczący Zespołu lub jego Zastępca, z własnej inicjatywy lub na wniosek co najmniej trzech członków Zespołu.
4. Pierwsze posiedzenie Zespołu zwołuje Przewodniczący Zespołu.
5. Ustalenia, wnioski i opinie Zespołu w sprawach dotyczących podstawowych rozstrzygnięć w zakresie realizacji zadań Zespołu podejmowane są większością głosów, w drodze uchwały, w obecności co najmniej połowy członków Zespołu.
6. Z posiedzenia Zespołu sporządza się protokół, podpisany przez Przewodniczącego Zespołu i Sekretarza Zespołu, który przedstawia się Podsekretarzowi Stanu nadzorującemu działalność Zespołu.
7. Posiedzenia Zespołu odbywają się w siedzibie Ministerstwa Zdrowia
§ 6
Nadzór nad działalnością Zespołu sprawuje Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia - Andrzej Wojtyła.
§ 7
Przewodniczący Zespołu może tworzyć, spośród członków Zespołu oraz osób niebędących członkami Zespołu zaproszonych do udziału w pracach Zespołu, grupy robocze w sprawach należących do zadań Zespołu.
§ 8
Pisemny raport z wyników prac Zespołu Przewodniczący Zespołu przedstawia Ministrowi Zdrowia do dnia 31 stycznia 2007 roku.
§ 9
1. Członkom Zespołu nie przysługuje wynagrodzenie z tytułu uczestnictwa w pracach Zespołu.
2. Zamiejscowym członkom Zespołu oraz osobom niebędącym członkami Zespołu, zaproszonym do udziału w jego pracach, przysługuje zwrot kosztów podróży na terenie kraju, w związku z udziałem w posiedzeniach Zespołu, na zasadach określonych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz. U. Nr 236, poz. 1990, z 2004 r. Nr 271, poz. 2686 oraz z 2005 r. Nr 186, poz. 1554).
§ 9
Obsługę administracyjno-techiczną Zespołu zapewnia Departament Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia.
§ 10
Wydatki związane z działalnością Zespołu pokrywane są z budżetu państwa z części 46 - Zdrowie, działu 851 - Ochrona zdrowia, rozdział 85195 - Pozostała działalność, ze środków finansowych pozostających w dyspozycji Departamentu Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia.
§ 11
Zespół kończy swoją działalność z dniem 31 stycznia 2007 roku.
§ 12
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
Minister Zdrowia
Zbigniew Religa
|
1) Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 października 2005 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. Nr 220, poz. 1901).
2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2003 r. Nr 80, poz. 717, z 2004 r. Nr 238, poz. 2390 i Nr 273, poz. 2703, z 2005 r. Nr 169, poz. 1414 i Nr 249, poz. 2104 oraz z 2006 r. Nr 45, poz. 319.