Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2022-06-02
Wersja aktualna od 2022-06-02
obowiązujący
ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW1)
z dnia 12 maja 2022 r.
w sprawie brakowania dokumentacji niearchiwalnej w komórce organizacyjnej wykonującej zadania w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu w Ministerstwie Finansów oraz sposobu postępowania z dokumentacją w przypadku trwałego zaprzestania działalności komórki organizacyjnej
Na podstawie art. 5 ust. 3 pkt 5 ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz. U. z 2020 r. poz. 164) zarządza się, co następuje:
Rozdział 1
Przepisy ogólne
§ 1. Zarządzenie określa:
1) tryb brakowania dokumentacji niearchiwalnej w komórce organizacyjnej wykonującej zadania w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu w Ministerstwie Finansów, zwanej dalej "komórką organizacyjną";
2) sposób postępowania z materiałami archiwalnymi i dokumentacją niearchiwalną w przypadku trwałego zaprzestania działalności komórki organizacyjnej.
§ 2. Określenia użyte w zarządzeniu oznaczają:
1) archiwum - archiwum wyodrębnione komórki organizacyjnej;
2) elektroniczne zarządzanie dokumentacją - sposób wykonywania czynności kancelaryjnych, dokumentowania przebiegu załatwiania i rozstrzygania spraw oraz tworzenia i gromadzenia dokumentacji w postaci elektronicznej realizowany w ramach systemu teleinformatycznego, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 5 ust. 2b ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz. U. z 2020 r. poz. 164);
3) kierownik komórki organizacyjnej - osobę kierującą komórką organizacyjną albo osobę upoważnioną do wykonywania jej zadań;
4) komórka wewnętrzna - wydział, zespół, jednoosobowe lub wieloosobowe stanowisko pracy, sekretariat wchodzące w skład komórki organizacyjnej;
5) klasyfikacja rzeczowa - system podziału i układu dokumentów według grup rzeczowych ustalonych w jednolitym rzeczowym wykazie akt Ministerstwa Finansów;
6) kwalifikacja archiwalna - przyporządkowanie dokumentacji do odpowiedniej kategorii archiwalnej określającej okres jej przechowywania, na podstawie jednolitego rzeczowego wykazu akt Ministerstwa Finansów;
7) system EZD - podstawowy system teleinformatyczny, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 5 ust. 2b ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach, w ramach którego jest realizowane elektroniczne zarządzanie dokumentacją;
8) system SI*GIIF - system informatyczny wspomagający pracę Generalnego Inspektora Informacji Finansowej;
9) ustawa archiwalna - ustawę z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach.
Rozdział 2
Tryb brakowania dokumentacji niearchiwalnej
§ 3. 1. Brakowanie dokumentacji niearchiwalnej zgromadzonej w archiwum inicjuje pracownik archiwum przez regularne typowanie dokumentacji przeznaczonej do brakowania.
2. W wyniku typowania, o którym mowa w ust. 1, brakowania dokumentacji niearchiwalnej dokonuje się przez:
1) przeprowadzenie oceny dokumentacji niearchiwalnej podlegającej brakowaniu;
2) sprawdzenie poprawności kwalifikacji archiwalnej i klasyfikacji rzeczowej dokumentacji niearchiwalnej zgodnie z jednolitym rzeczowym wykazem akt Ministerstwa Finansów, zwanym dalej "jrwa";
3) sporządzenie spisu dokumentacji niearchiwalnej przeznaczonej do zniszczenia, zwanego dalej "spisem", oraz protokołu oceny tej dokumentacji, zwanego dalej "protokołem", zgodnie z wzorem stanowiącym odpowiednio załączniki nr 1 i 2 do zarządzenia.
3. Dokumentację z procedury brakowania dokumentacji niearchiwalnej sporządza się w systemie EZD.
4. Czynności brakowania dokumentacji niearchiwalnej dokonuje komisja powołana przez kierownika komórki organizacyjnej.
5. W skład komisji wchodzi pracownik archiwum oraz odpowiednio jeden lub dwóch pracowników komórki wewnętrznej, której dokumentacja podlega brakowaniu.
6. W przypadku, gdy dokumentacja niearchiwalna podlegająca brakowaniu zawiera informacje niejawne, osoby wchodzące w skład komisji muszą posiadać uprawnienia do dostępu do informacji niejawnych odpowiednie do klauzuli tajności brakowanej dokumentacji.
7. Potwierdzenie posiadania uprawnień, o których mowa w ust. 6 wraz z datą obowiązywania wydaje pełnomocnik do spraw ochrony informacji niejawnych w Ministerstwie Finansów z chwilą powołania komisji, o której mowa w ust. 4.
8. Po sprawdzeniu przydatności dokumentacji niearchiwalnej oraz poprawności klasyfikacji rzeczowej i kwalifikacji archiwalnej, komisja może zaproponować wydłużenie okresu przechowywania brakowanej dokumentacji niearchiwalnej.
9. Spis podlega akceptacji przez kierownika komórki wewnętrznej, której dokumentacja została oceniona przez komisję.
10. Spis i protokół z przeprowadzonej procedury brakowania zatwierdza kierownik komórki organizacyjnej.
§ 4. 1. Brakowanie dokumentacji niearchiwalnej oznaczonej symbolem "BE" przeprowadza się po uprzednim dokonaniu ekspertyzy archiwalnej dokumentacji, w celu zbadania i oceny jej wartości historycznej.
2. Ekspertyzę archiwalną przeprowadza komisja powołana przez kierownika komórki organizacyjnej do przeprowadzenia brakowania. Przepis § 3 ust. 6 stosuje się.
3. Po przeprowadzeniu ekspertyzy archiwalnej dokumentacji oznaczonej symbolem "BE" komisja może wnieść o utrzymanie albo przedłużenie dotychczasowego okresu jej przechowywania sporządzając protokół oceny dokumentacji kategorii BE, zgodnie z wzorem stanowiącym załącznik nr 3 do zarządzenia.
4. Dokumentację z przeprowadzonej ekspertyzy archiwalnej sporządza się w sposób określony w § 3.
§ 5. Zgodę na brakowanie dokumentacji niearchiwalnej, którą wydaje minister właściwy do spraw finansów publicznych, sporządza się według wzoru stanowiącego załącznik nr 4 do zarządzenia.
§ 6. 1. Bezpośredni nadzór nad przekazaniem wybrakowanej dokumentacji niearchiwalnej do zniszczenia sprawuje pracownik archiwum.
2. Przekazanie do fizycznego zniszczenia wybrakowanej dokumentacji niearchiwalnej organizuje pracownik archiwum.
3. Fizycznego zniszczenia dokumentacji niearchiwalnej dokonuje się w sposób uniemożliwiający odtworzenie jej treści, niezwłocznie po otrzymaniu zgody, o której mowa w § 5. Potwierdzenie zniszczenia dokumentacji niearchiwalnej, z datą i czytelnym podpisem pracownika archiwum nadzorującego zniszczenie, załącza się do akt sprawy.
4. Zniszczenia dokumentacji niearchiwalnej zawierającej informacje niejawne dokonuje się przy użyciu sprzętu o odpowiednim poziomie bezpieczeństwa według Polskiej Normy DIN 66399.
§ 7. 1. Informację o wybrakowaniu dokumentacji niearchiwalnej zamieszcza się w spisie zdawczo-odbiorczym.
2. Do sporządzenia informacji o wybrakowaniu dokumentacji niearchiwalnej jawnej w postaci elektronicznej w systemie EZD wykorzystuje się narzędzia w systemie EZD.
3. Ewidencja dotycząca wybrakowanej dokumentacji niearchiwalnej jest przechowywana w archiwum odrębnie i stanowi materiał archiwalny.
§ 8. 1. Brakowania dokumentacji niearchiwalnej oznaczonej symbolem "Bc" dokonuje się bezpośrednio po utracie praktycznej przydatności dokumentacji w komórce wewnętrznej, w której została wytworzona albo do której wpłynęła bez przekazywania dokumentacji do archiwum.
2. Do procedury brakowania dokumentacji niearchiwalnej oznaczonej symbolem "Bc" stosuje się odpowiednio przepis § 3.
3. Fizycznego zniszczenia dokumentacji niearchiwalnej oznaczonej symbolem Bc dokonuje się w komórce wewnętrznej, w sposób uniemożliwiający odtworzenie jej treści, niezwłocznie po otrzymaniu zgody, o której mowa w § 5. Przepis § 6 ust. 4 stosuje się odpowiednio.
§ 9. 1. Dokumentacja niearchiwalna przetwarzana i zgromadzona w systemie SI*GIIF podlega brakowaniu w trybie i na zasadach określonych w § 3-6, po upływie okresu jej przechowywania, określonego w jrwa i utracie praktycznej przydatności dla komórki wewnętrznej.
2. Brakowanie dokumentacji, o której mowa w ust. 1, polega na trwałym i nieodwracalnym usunięciu plików zawierających dokumenty wymienione w spisie dokumentacji niearchiwalnej przeznaczonej do zniszczenia przy wykorzystaniu właściwego polecenia w tym systemie.
Rozdział 3
Sposób postępowania z materiałami archiwalnymi i dokumentacją niearchiwalną w przypadku trwałego zaprzestania działalności komórki organizacyjnej
§ 10. 1. W przypadku trwałego zaprzestania działalności komórki organizacyjnej materiały archiwalne przekazywane do archiwum państwowego przygotowuje się do przekazania do właściwego archiwum państwowego w sposób określony w przepisach wydanych na podstawie art. 5 ust. 2 ustawy.
2. Dokumentacja niearchiwalna, której okres przechowywania upłynął podlega brakowaniu w sposób określony w zarządzeniu.
Rozdział 4
Przepisy końcowe
§ 11. Traci moc zarządzenie nr 6 Ministra Finansów z dnia 11 stycznia 2016 r. w sprawie brakowania dokumentacji niearchiwalnej w komórce organizacyjnej wykonującej zadania w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu w Ministerstwie Finansów oraz sposobu postępowania z dokumentacją w przypadku trwałego zaprzestania działalności komórki organizacyjnej.
§ 12. Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Minister Finansów: M. Rzeczkowska
1) Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 kwietnia 2022 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. poz. 939).
Załączniki do zarządzenia Ministra Finansów
z dnia 12 maja 2022 r. (poz. 63)
Załącznik nr 1
WZÓR - SPIS DOKUMENTACJI NIEARCHIWALNEJ PRZEZNACZONEJ DO ZNISZCZENIA
Załącznik nr 2
WZÓR - PROTOKÓŁ OCENY DOKUMENTACJI NIEARCHIWALNEJ
Załącznik nr 3
WZÓR - PROTOKÓŁ OCENY DOKUMENTACJI NIEARCHIWALNEJ KAT. BE
Załącznik nr 4
WZÓR - ZGODA NA BRAKOWANIE DOKUMENTACJI NIEARCHIWALNEJ