Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2016-02-18 do 2017-04-20
Wersja archiwalna od 2016-02-18 do 2017-04-20
archiwalny
ZARZĄDZENIE NR 14
MINISTRA FINANSÓW1)
z dnia 18 lutego 2016 r.
w sprawie nadania regulaminu Komitetowi Audytu dla działów administracji rządowej – budżet, finanse publiczne i instytucje finansowe
Na podstawie art. 290 ust. 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 885, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§ 1. Komitetowi Audytu dla działów administracji rządowej – budżet, finanse publiczne i instytucje finansowe, nadaje się regulamin, stanowiący załącznik do zarządzenia.
§ 2. Traci moc zarządzenie Nr 57 Ministra Finansów z dnia 31 grudnia 2010 r. w sprawie nadania regulaminu pracy Komitetowi Audytu dla działów administracji rządowej – budżet, finanse publiczne i instytucje finansowe (Dz. Urz. Min. Fin. Nr 15, poz. 64, z 2012 r. poz. 10 oraz z 2014 r. poz. 9).
§ 3. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
Minister Finansów: P. Szałamacha
|
1) Minister Finansów kieruje działami administracji rządowej – budżet, finanse publiczne i instytucje finansowe, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. poz. 1900).
2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2013 r. poz. 938 i 1646, z 2014 r. poz. 379, 911, 1146, 1626 i 1877 oraz z 2015 r. poz. 238, 532, 1045, 1117, 1130, 1189, 1190, 1269, 1358, 1513, 1830, 1854, 1890 i 2150.
Załącznik do zarządzenia Nr 14 Ministra Finansów
z dnia 18 lutego 2016 r. (poz. 19)
REGULAMIN KOMITETU AUDYTU DLA DZIAŁÓW ADMINISTRACJI RZĄDOWEJ – BUDŻET, FINANSE PUBLICZNE I INSTYTUCJE FINANSOWE
§ 1. Zakres zadań Komitetu
1. Komitet Audytu, zwany dalej „Komitetem”, jest ciałem doradczym i opiniodawczym ministra właściwego do spraw budżetu, finansów publicznych i instytucji finansowych, zwanego dalej „Ministrem”, w zakresie zapewnienia funkcjonowania adekwatnej, skutecznej i efektywnej kontroli zarządczej oraz skutecznego audytu wewnętrznego w Ministerstwie Finansów, zwanym dalej „Ministerstwem”, i w jednostkach w działach administracji rządowej, którymi kieruje Minister, zwanych dalej „jednostkami w działach”.
2. Do zadań Komitetu należy w szczególności:
1) sygnalizowanie Ministrowi istotnych ryzyk;
2) sygnalizowanie Ministrowi istotnych słabości kontroli zarządczej oraz proponowanie jej usprawnień;
3) wyznaczanie priorytetów do rocznych i strategicznych planów audytu wewnętrznego;
4) przegląd istotnych wyników audytu wewnętrznego oraz monitorowanie ich wdrożenia;
5) przegląd sprawozdań z wykonania planu audytu wewnętrznego oraz sprawozdań z oceny kontroli zarządczej;
6) monitorowanie efektywności pracy audytu wewnętrznego, w tym przeglądanie wyników wewnętrznych i zewnętrznych ocen pracy audytu wewnętrznego;
7) wyrażanie zgody na rozwiązanie stosunku pracy albo zmianę warunków płacy i pracy kierownika komórki audytu wewnętrznego.
3. W celu realizacji zadań, o których mowa w ust. 2, Komitet:
1) proponuje rozwiązania oraz promuje dobre praktyki przyczyniające się do usprawnienia funkcjonowania kontroli zarządczej i audytu wewnętrznego w Ministerstwie oraz w jednostkach w działach;
2) analizuje informacje dotyczące bieżących i istotnych problemów w prowadzeniu audytu wewnętrznego oraz wspiera komórkę audytu wewnętrznego w Ministerstwie i komórki audytu wewnętrznego w jednostkach w działach w realizacji funkcji audytu wewnętrznego;
3) inicjuje, w porozumieniu z audytorami wewnętrznymi, działania mające na celu podniesienie efektywności i skuteczności kontroli zarządczej oraz audytu wewnętrznego w Ministerstwie i w jednostkach w działach.
4. Komitet, do końca lutego każdego roku, przedkłada Ministrowi sprawozdanie z realizacji zadań w roku poprzednim. Sprawozdanie podlega publikacji w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa.
§ 2. Zadania i obowiązki Przewodniczącego Komitetu
1. Przewodniczący Komitetu kieruje pracami Komitetu oraz reprezentuje Komitet na zewnątrz.
2. Do zadań Przewodniczącego Komitetu należy w szczególności:
1) wyznaczanie terminów posiedzeń Komitetu;
2) ustalanie porządku posiedzeń Komitetu;
3) prowadzenie posiedzeń Komitetu;
4) przekazywanie Ministrowi ustaleń i stanowisk Komitetu.
§ 3. Zadania i obowiązki członków Komitetu
Do obowiązków członków Komitetu należy w szczególności:
1) udział w pracach Komitetu;
2) współpraca z komórką audytu wewnętrznego w Ministerstwie oraz komórkami audytu w jednostkach w działach.
§ 4. Uprawnienia członków Komitetu
Członkowie Komitetu mają dostęp do wszystkich informacji niezbędnych do wykonywania zadań Komitetu, w szczególności do dokumentacji audytu wewnętrznego w Ministerstwie oraz komórek audytu wewnętrznego w jednostkach w działach, a także do informacji, danych, dokumentów i innych materiałów związanych z funkcjonowaniem Ministerstwa i jednostek w działach, z zachowaniem przepisów o tajemnicy ustawowo chronionej.
§ 5. Tryb pracy Komitetu
1. Komitet obraduje na posiedzeniach.
2. Posiedzenia Komitetu zwołuje Przewodniczący Komitetu z inicjatywy własnej lub na wniosek członka Komitetu albo kierownika komórki audytu wewnętrznego w Ministerstwie.
3. Posiedzenia Komitetu odbywają się w siedzibie Ministerstwa, stosownie do potrzeb, nie rzadziej niż dwa razy w roku.
4. W przypadku gdy nie jest możliwe zwołanie posiedzenia przez Przewodniczącego Komitetu, posiedzenie zwołuje i prowadzi członek Komitetu wyznaczony przez Przewodniczącego.
5. W przypadku nieobecności Przewodniczącego Komitetu, posiedzenie prowadzi członek Komitetu wyznaczony przez Przewodniczącego Komitetu.
6. Zaproszenia na posiedzenia Komitetu, wraz z porządkiem posiedzenia oraz niezbędnymi dokumentami, są przekazywane członkom Komitetu, w formie pisemnej, nie później niż 7 dni przed planowanym posiedzeniem Komitetu, a w uzasadnionych przypadkach nie później niż 2 dni przed planowanym posiedzeniem Komitetu.
7. Członek Komitetu, który nie może wziąć udziału w posiedzeniu Komitetu:
1) informuje o tym niezwłocznie Przewodniczącego Komitetu;
2) może przekazać Przewodniczącemu pisemne oceny lub opinie w sprawach objętych porządkiem posiedzenia Komitetu.
8. W posiedzeniach Komitetu może uczestniczyć Dyrektor Generalny Ministerstwa Finansów. Przepisy ust. 6-7 stosuje się odpowiednio.
9. Przewodniczący Komitetu, z własnej inicjatywy albo na wniosek członka Komitetu, może zapraszać na posiedzenia Komitetu osoby spoza jego składu. Przepisy ust. 6-7 stosuje się odpowiednio.
10. Uczestnicy posiedzenia Komitetu potwierdzają swoją obecność podpisem na liście obecności.
§ 6. Sposób podejmowania uchwał
1. Komitet podejmuje decyzje w formie uchwał, zapadających zwykłą większością głosów w głosowaniu jawnym, w obecności co najmniej połowy składu Komitetu.
2. Na wniosek członka Komitetu, Przewodniczący Komitetu może zarządzić głosowanie tajne.
3. Członek Komitetu może zgłosić do protokołu zdanie odrębne w sprawie objętej głosowaniem.
4. Uchwałę podejmowaną na posiedzeniu Komitetu podpisuje Przewodniczący Komitetu.
5. Przewodniczący Komitetu może podjąć decyzję o wyrażeniu stanowiska przez Komitet poprzez podjęcie uchwały w trybie obiegowym.
6. Uchwała podjęta w trybie obiegowym jest ważna, gdy wszyscy członkowie Komitetu otrzymali jej projekt oraz za jej podjęciem głosowała zwykła większość członków Komitetu.
7. Uchwała podjęta w trybie obiegowym jest dołączana do protokołu z najbliższego posiedzenia Komitetu.
8. W przypadku nieuwzględnienia uwag zgłoszonych do projektu uchwały podejmowanej w trybie obiegowym, projekt uchwały wymaga rozpatrzenia przez Komitet na posiedzeniu.
9. W trybie obiegowym nie może być podjęta uchwała dotycząca wyrażenia zgody na rozwiązanie stosunku pracy albo zmianę warunków pracy i płacy kierownika komórki audytu wewnętrznego.
§ 7. Sposób dokumentowania posiedzeń
1. Z posiedzenia Komitetu sporządzany jest protokół, który zawiera w szczególności:
1) datę posiedzenia;
2) porządek posiedzenia;
3) listę uczestników posiedzenia;
4) ustalenia Komitetu wraz z informacją o podjętych uchwałach oraz informację dotyczącą zdania odrębnego, o ile zostało zgłoszone;
5) inne wnioski i rozstrzygnięcia.
2. Protokół z posiedzenia Komitetu podpisuje Przewodniczący Komitetu.
3. Załącznik do protokołu stanowi lista obecności uczestników posiedzenia.
§ 8. Współpraca członków Komitetu z kierownikami i pracownikami Ministerstwa i jednostek w działach
1. Członkowie Komitetu współpracują z komórką audytu wewnętrznego w Ministerstwie.
2. Członkowie Komitetu, w związku z realizacją zadań Komitetu, mogą występować do kierowników i pracowników Ministerstwa oraz jednostek w działach o udzielenie informacji i wyjaśnień w zakresie funkcjonowania kontroli zarządczej i audytu wewnętrznego w tych jednostkach, z zachowaniem przepisów o tajemnicy ustawowo chronionej.
3. Kierownicy i pracownicy Ministerstwa oraz jednostek w działach są obowiązani do udzielania informacji i wyjaśnień, o których mowa w ust. 2.
4. Informacje i wyjaśnienia, o których mowa w ust. 2 i 3, przekazywane są Komitetowi za pośrednictwem komórki audytu wewnętrznego w Ministerstwie.
§ 9. Obsługa organizacyjna Komitetu
Komórka audytu wewnętrznego w Ministerstwie zapewnia obsługę organizacyjną Komitetu oraz gromadzi i przechowuje dokumenty związane z jego pracami, w szczególności:
1) gromadzi uchwały podejmowane przez Komitet wraz z dokumentacją dotyczącą spraw będących przedmiotem rozstrzygnięcia w formie uchwały;
2) organizuje, po uzgodnieniu z Przewodniczącym Komitetu, posiedzenia Komitetu i przekazuje zaproszenia członkom Komitetu oraz osobom niebędącym członkami Komitetu;
3) opracowuje projekty dokumentów i inne materiały na posiedzenia Komitetu;
4) opracowuje i przechowuje protokoły z posiedzeń Komitetu;
5) prowadzi korespondencję w zakresie zleconym przez Przewodniczącego Komitetu.
§ 10. Tryb postępowania w sprawie wyrażenia zgody na rozwiązanie stosunku pracy albo zmianę warunków pracy i płacy kierowników komórek audytu wewnętrznego w Ministerstwie oraz w jednostkach w działach
1. Wyrażenie zgody na rozwiązanie stosunku pracy albo zmianę warunków pracy i płacy kierownika komórki audytu wewnętrznego w Ministerstwie następuje na pisemny wniosek Dyrektora Generalnego Ministerstwa Finansów, a w przypadku kierownika komórki audytu wewnętrznego w jednostce w działach – na pisemny wniosek kierownika tej jednostki.
2. Wniosek, o którym mowa w ust. 1, jest rozpatrywany na pierwszym posiedzeniu Komitetu, następującym po dniu jego złożenia.
3. Komitet może żądać dodatkowych informacji w przypadku, gdy informacje zawarte we wniosku, o którym mowa w ust. 1, są niewystarczające do podjęcia uchwały.
4. Komitet umożliwia kierownikowi komórki audytu wewnętrznego, którego dotyczy wniosek, oraz wnioskodawcy przekazanie dodatkowych wyjaśnień dotyczących wniosku.