Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Ministra Finansów rok 2007 nr 5 poz. 33
Wersja aktualna od 2007-05-28
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Urzędowy Ministra Finansów rok 2007 nr 5 poz. 33
Wersja aktualna od 2007-05-28
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

INTERPRETACJA MINISTRA FINANSÓW

z dnia 7 maja 2007 r.

w sprawie wystawiania dla celów podatkowych, na wniosek podatnika, zaświadczeń o jego miejscu zamieszkania lub siedzibie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dla potrzeb dokumentowania miejsca zamieszkania lub siedziby przed organami podatkowymi Republiki Greckiej

infoRgrafika

W celu zapewnienia jednolitego stosowania prawa podatkowego, na podstawie art. 14 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, z późn. zm.), uprzejmie przedstawiam wyjaśnienia dotyczące wystawiania, na wniosek podatnika, zaświadczeń o jego miejscu zamieszkania lub siedzibie dla celów podatkowych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dla potrzeb dokumentowania miejsca zamieszkania lub siedziby przed organami podatkowymi Republiki Greckiej.

Zasady opodatkowania dochodów, osób mających miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Polski, osiąganych na terytorium Grecji, określa Umowa między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Greckiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzona w Atenach dnia 20 listopada 1987 r. (Dz. U. z 1991 r. Nr 120, poz. 524).

Zgodnie z greckim prawem podatkowym, warunkiem zastosowania przepisów powołanej Umowy, w stosunku do polskich rezydentów uzyskujących dochody na terytorium Grecji jest przedstawienie przez podatnika zaświadczenia o jego miejscu zamieszkania lub siedzibie na terytorium Polski. Jednocześnie greckie organy podatkowe opracowały własne formularze, sporządzone w języku greckim i angielskim, stosowane dla potrzeb poświadczania przez obce władze podatkowe rezydencji osób na ich terytorium. Dostarczenie przez podatników wypełnionych formularzy jest warunkiem koniecznym do niedobrania podatku lub zastosowania stawki podatku, wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub wystąpienia o zwrot nienależenie pobranego podatku w Grecji.

Z uwagi na brak możliwości wystawiania przez polskie organy podatkowe zaświadczeń w językach obcych, jak również poświadczania danych na obcojęzycznych formularzach, polscy rezydenci uzyskujący dochody na terytorium Grecji, doświadczają trudności w zakresie opodatkowania ich dochodów w sposób zgodny z postanowieniami polsko-greckiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

W związku z powyższym, na podstawie Artykułu 26 ust. 3 Umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Greckiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku. Ministerstwo Finansów we współpracy z Ministerstwem Gospodarki i Finansów Republiki Greckiej uzgodniły, w ramach procedury wzajemnego porozumiewania, brzmienie polsko-greckich formularzy stosowanych przez osoby mające miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce, które uzyskują dochody na terytorium Grecji.

W ramach ww. procedury opracowano następujące formularze:

1. Wniosek o zastosowanie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Grecją a Polską, oraz

2. Roczny wniosek w sprawie zwrotu podatku dochodowego.

Formularze zostały sporządzone w językach: polskim i greckim.

Formularze przeznaczone są do wypełnienia przez podatników mających miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Polski, którzy uzyskują dochody na terytorium Grecji. Każdy z formularzy zawiera część dotyczącą potwierdzenia przez polski organ podatkowy miejsca zamieszkania lub siedziby podatnika na terytorium Polski, która stanowi odpowiednik certyfikatu rezydencji dla greckich organów.

Każdy z formularzy składa się z dwóch egzemplarzy:

- jednego, przeznaczonego dla greckich organów podatkowych, i

- drugiego, przeznaczonego dla polskich organów podatkowych.

Formularze mogą być przez podatników kopiowane (w zależności od potrzeb), przy czym - obowiązkowo - każdy egzemplarz należy drukować/kopiować dwustronnie, w formacie A4, ale na pojedynczym arkuszu (zgodnie z załączonym wzorem - format A3), a nie na oddzielnych kartach, spiętych zszywaczem. Ponadto, podatnicy mogą przedstawiać egzemplarze formularzy, otrzymane uprzednio od greckich władz podatkowych.

Z upoważnienia Ministra Finansów
Podsekretarz Stanu

Marian Banaś

W załączeniu:

1. Kopia wniosku o zastosowanie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Grecją a Polską.

2. Kopia rocznego wniosku w sprawie zwrotu podatku dochodowego.

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00