Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Decyzja ZUS nr 496/2017 z dnia 21 kwietnia 2017 r., sygn. WPI/200000/43/496/2017

Podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz.U. z 2016 r. po/.. 1829 ze zm.) w związku żart. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 963 ze zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku złożonym w dniu 11 kwietnia 2017 r. przez......................... w sprawie nieuwzględnienia w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracowników finansowanej przez Pracodawcę części składki na pakiet świadczeń medycznych.

Uzasadnienie

W dniu 11 kwietnia 2017 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynął wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawca wskazał, że wniosek dotyczy potwierdzenia, że w sytuacji zmiany obowiązującego u Wnioskodawcy regulaminu wynagradzania, opisany poniżej przychód nie będzie stanowił podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Wnioskodawca poinformował, iż ma zawartą umowę o świadczenie usług medycznych gwarantującą pracownikom, którzy wyrażą taką zgodę na bezpłatne korzystanie z usług medycznych (w ramach określonego w umowie pakietu usług). Pracodawca w całości opłaca ryczałt w wysokości określonej w umowie za każdego pracownika, który zadeklaruje chęć korzystania z usług. Obowiązujący u Wnioskodawcy regulamin wynagradzania nie reguluje kwestii zakupu i korzystania przez pracowników z pakietu świadczeń medycznych. W związku z powyższym Wnioskodawca wartość pakietu medycznego traktuje jako przychód pracownika z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia, z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe wyłączone są korzyści materialne wynikające z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu, a polegające na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych artykułów, przedmiotów lub usług.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00