Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Decyzja ZUS 104 z dnia 11 marca 2015 r., sygn. DI/100000/43/234/2015

Uwzględnienie w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne świadczenia w postaci udostępnienia przez pracodawcę samochodów służbowych pracownikom w celach prywatnych

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t. j. Dz. U. z 2013, poz.672 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t. j. Dz. U. z 2015, poz. 121), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku przedsiębiorcy .................. z dnia 17 lutego 2015 r., doręczonym dnia 23 lutego 2015 r. w przedmiocie uwzględnienia w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne świadczenia w postaci udostępniania przez pracodawcę samochodów służbowych pracownikom w celach prywatnych.

Uzasadnienie

Dnia 23 lutego 2015 r. do Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku wpłynął wniosek przedsiębiorcy ........ o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawca wskazał, że ............. (dalej "Wnioskodawca" lub "Spółka") jest częścią międzynarodowej grupy kapitałowej ............ i dystrybutorem na rynku polskim produktów leczniczych oraz suplementów diety. Spółka użytkuje na podstawie umów leasingu samochody osobowe, które udostępnia swoim pracownikom (osobom zatrudnionym w Spółce na podstawie umów o pracę). Z samochodów służbowych korzystają głównie przedstawiciele handlowi odpowiedzialni za kontakty z klientami, kontrahentami i osobami uprawnionymi do wystawienia recept oraz osoby zajmujące stanowiska kierownicze.

Szczegółowe zasady udostępniania i korzystania z samochodów służbowych użytkowanych przez Wnioskodawcę określa obowiązująca w Spółce Polityka samochodowa (dalej "Polityka samochodowa"). Zgodnie z Polityką samochodową,, pracownik korzysta z samochodu udostępnionego przez Spółkę w ramach powierzonych mu obowiązków służbowych. Polityka samochodowa przewiduje także możliwość korzystania przez pracowników z samochodów służbowych do celów prywatnych za co Spółka nie pobiera od pracowników żadnych opłat. Wartość świadczenia polegającego na udostępnieniu pracownikowi do korzystania samochodu służbowego na cele prywatne stanowi dla pracowników przychód ze stosunku pracy. W związku z tym, wartość tego świadczenia jest doliczana do przychodu pracownika ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych zgodnie z ustawą z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawca planuje wprowadzić do obowiązującego w Spółce regulaminu wynagradzania zapisy, z których wynikać będzie uprawnienie pracowników do nieodpłatnego korzystania z samochodów służbowych do celów prywatnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00