Decyzja ZUS nr 240z dnia 18 czerwca 2014 r., sygn. DI/100000/43/565/2014
Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników - wartość zryczałtowanych kosztów świadczeń rekreacyjnych udostępnianych pracownikom ze środków ZFŚS
Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2013 r. poz. 672 ze zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2013 r., poz. 1442 ze zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za nieprawidłowe stanowisko zawarte we wniosku z dnia 25 kwietnia 2014 r., doręczonym w dniu 7 maja 2014 r., (uzupełnionym pismem z dnia 30 maja 2014 r., doręczonym dnia 6 czerwca 2014 r.) przedsiębiorcy ................. S.A, z siedzibą w ................. w części dotyczącej wyłączenia z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne wartości świadczeń rekreacyjnych udostępnianych pracownikom spółki ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.
Uzasadnienie
Dnia 7 maja 2014 r. do ZUS Oddział w Gdańsku wpłynął wniosek przedsiębiorcy S. A. z siedzibą w .............. o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 30 maja 2014 r., doręczonym w dniu 6 czerwca 2014 r.
Przedsiębiorca w opisie stanu faktycznego poinformował, że utworzył Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. W regulaminie ZFŚS, na podstawie art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn. Dz. U. z 2012 r., poz. 592 z późn. zm.). Spółka w uzgodnieniu ze związkami zawodowymi, określiła zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowych z ZFŚS oraz zasady przeznaczania środków ZFŚS na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej. Jednym z rodzajów działalności socjalnej przewidzianej przez regulamin ZFŚS są świadczenia rekreacyjne dla pracowników. Zgodnie z § ust. regulaminu ZFŚS, Spółka przyznaje w celu wsparcia aktywności pracowników w zakresie sportu i rekreacji, ze środków Funduszu, jednorazowe zryczałtowane pieniężne świadczenia rekreacyjne. Powołane świadczenia są ogólnodostępne i postawione do dyspozycji wszystkich pracowników Spółki. Jedynym warunkiem otrzymania świadczenia jest pozostawanie w stosunku zatrudnienia w ostatnim dniu lutego danego roku kalendarzowego, z uwagi na fakt wypłaty tych świadczeń raz do roku we wskazanym wyżej terminie. Intencją Wnioskodawcy oraz związków zawodowych, przy konstruowaniu przedmiotowych postanowień regulaminu ZFŚS , była powszechność dostępu tych świadczeń dla wszystkich pracowników , na równych zasadach. Spółka wspiera w ten sposób aktywność ogółu pracowników w zakresie sportu i rekreacji, Powyższe zostało odzwierciedlone w postanowieniach regulaminu ZFŚS, zgodnie z którymi przy przyznawaniu pracownikom świadczeń rekreacyjnych nie bada się ich sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej (kryterium socjalne). Spółka oraz działające w zakładzie pracy związki zawodowe mając świadomość, iż ww. świadczenia rekreacyjne, finansowane w ramach prowadzonej działalności socjalnej ze środków ZFŚS, nie stanowią ulgowych świadczeń i usług, o jakich mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o ZFŚS, przyznawały ww. świadczenia, zgodnie z postanowieniami regulaminu ZFŚS, nie badając kryterium socjalnego.