Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-01-01

Podstawowe informacje o środkach ochrony prawnej w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego

UWAGA!

 

W związku z wejściem w życie w dniu 24 października br. ustawy z dnia 4 września 2008 roku o zmianie ustawy Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 171, poz. 1058) uprzejmie informujemy, że do protestów wnoszonych przed dniem wejścia w życie ustawy oraz do wnoszonych w ich następstwie odwołań i skarg stosuje się przepisy dotychczasowe.

Do protestów wnoszonych od dnia 24 października 2008 roku oraz do wnoszonych w ich w ich następstwie odwołań i skarg stosuje się przepisy w brzmieniu nadanym ww. ustawą z dnia 4 września 2008 roku o zmianie ustawy Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw.

ŚRODKI OCHRONY PRAWNEJ - INFORMACJE OGÓLNE

Zgodnie z ustawą z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 223, poz. 1655 oraz z 2008 r. Nr 171, poz. 1058, zwanej dalej „ustawą”) środki ochrony prawnej - czyli: protest, odwołanie i skarga - przysługują:

- wykonawcom oraz uczestnikom konkursu i innym osobom, których interes prawny w uzyskaniu zamówienia doznał lub może doznać uszczerbku w wyniku naruszenia przez zamawiającego przepisów ustawy

- organizacjom zrzeszającym wykonawców wpisanym na listę prowadzoną przez Prezesa UZP  - przed upływem terminu do składania ofert.

Prawo do wniesienia skargi na orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej przysługuje również zamawiającemu oraz Prezesowi Urzędu Zamówień Publicznych.

W przypadku protestów wniesionych przed dniem 24 października 2008 roku oraz wniesionych w ich następstwie odwołań i skarg środki ochrony prawnej nie przysługują wobec rozstrzygnięcia sądu konkursowego w zakresie oceny prac konkursowych oraz wyboru najlepszych prac konkursowych.

I. PROTEST

Wobec treści ogłoszenia o zamówieniu, ogłoszenia o konkursie, postanowień specyfikacji istotnych warunków zamówienia, regulaminu konkursu, czynności podjętych przez zamawiającego w konkursie, czynności podjętych przez zamawiającego w postępowaniu lub w konkursie oraz w przypadku zaniechania przez zamawiającego czynności, do której jest obowiązany na podstawie ustawy, wykonawca, uczestnik konkursu oraz inna osoba, której interes prawny doznał lub może doznać uszczerbku w wyniku naruszenia przez zamawiającego przepisów ustawy, może wnieść protest do zamawiającego.

uczelni publicznych jednostek badawczo - rozwojowych państwowych instytucji kultury oraz z wyłączeniem podsektora samorządowego
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00