Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 23.11.2020, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.665.2020.2.GG, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.665.2020.2.GG

Przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń w związku z najmem lokali dla pracowników.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia z dnia 6 sierpnia 2020 r. (data wpływu 14 sierpnia 2020 r.), uzupełnionym pismem z dnia 30 października 2020 r. (data wpływu 6 listopada 2020 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa
podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

  • zakwalifikowania do kosztów uzyskania przychodów wydatków za najem mieszkania dla pracowników oraz związanych z utrzymaniem mieszkania (pytanie nr 1) jest prawidłowe,
  • powstania nieodpłatnych świadczeń w związku z udostepnieniem pracownikom lokalu mieszkalnego (pytanie nr 2) jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 sierpnia 2020 r. do tutejszego Organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

Z uwagi na braki formalne wniosku, Organ podatkowy pismem z dnia 21 października 2020 r., nr 0113-KDIPT2-3.4011.665.2020.1.GG (doręczonym dnia 25 października 2020 r.), wezwał Wnioskodawcę na podstawie art. 13 § 2a, art. 169 § 1 w zw. z art. 14h ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) do jego uzupełnienia, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

W odpowiedzi na ww. wezwanie w dniu 6 listopada 2020 r. do Organu wpłynęło uzupełnienie wniosku (data nadania 2 listopada 2020 r.).

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie prac remontowych i budowlanych. Ponieważ świadczy On głównie usługi dla dużych podmiotów (w tym między innymi kopalni), prace te wykonywane są w różnych miejscach, a w ramach tych czynności potrzebna jest większa liczba pracowników. W związku z sytuacją na rynku pracy Wnioskodawca zatrudnia również pracowników zagranicznych, między innymi z i . Wnioskodawca jest przedsiębiorcą działającym na podstawie wpisu do Ewidencji Działalności Gospodarczej i jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym. W związku z zatrudnianiem pracowników zagranicznych Wnioskodawca wynajmuje mieszkanie na cele mieszkalne, tj. zaspokajające potrzeby mieszkaniowe jego pracowników. Pracownicy z tytułu zamieszkiwania w przedmiotowych lokalach nie ponoszą jakichkolwiek opłat. Mieszkanie wynajmowane jest w miejscowości, w której znajduje się siedziba firmy, jednakże pracownicy pracują w różnych miejscach, w których firma wykonuje swoje usługi. Pracownicy mają zapewniony lokal mieszkalny w tym lokalu mieszkają, śpią, jedzą. W ramach zapewnienia pracownikom warunków mieszkaniowych Wnioskodawca ponosi wszelkie opłaty związane z wynajmem lokalu, a raz w roku także opłaty wyrównawcze dotyczące ogrzewania i wody (opłata za ogrzewanie i wodę ma charakter zaliczkowy). W lokalu mieszkalnym wynajmowanym przez Wnioskodawcę mieszka osób. Przeciętny koszt miesięczny, uwzględniający wszystkie opłaty roczne (w tym ogrzewanie, woda, czynsz i pozostałe media) nie przekracza kwoty zł na osobę. Zapewnienie pracownikom mieszkania ma charakter umowy z pracownikami, przy czym jest to umowa o charakterze bezpłatnym. Oznacza to, że pracownicy nie ponoszą jakichkolwiek kosztów związanych z przedmiotem umowy. Mamy jednak do czynienia z umową wzajemną, ponieważ warunkiem zamieszkiwania w przedmiotowym lokalu jest świadczenie przez pracowników pracy na rzecz Wnioskodawcy. Pracownicy korzystają więc z mieszkania wynajętego przez Wnioskodawcę świadcząc pracę na rzecz swojego pracodawcy (Wnioskodawcy). W związku z tym mamy tutaj niewątpliwie do czynienia ze związkiem przyczynowo-skutkowym pomiędzy wynajmowaniem przez firmę Wnioskodawcy mieszkania dla potrzeb pracowników, a świadczeniem przez tych pracowników pracy na rzecz Wnioskodawcy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00