Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 17.11.2020, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.758.2020.1.AG, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.758.2020.1.AG

Brak prawa do odliczenia podatku VAT w związku z realizacją projektu pn. ().

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 12 października 2020 r. (data wpływu 13 października 2020 r.), uzupełnionym pismem z dnia 20 października 2020 r. (data wpływu 30 października 2020 r.) oraz pismem z dnia 3 listopada 2020 r. (data wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odliczenia podatku VAT w związku z realizacją projektu pn. () jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 października 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odliczenia podatku VAT w związku z realizacją projektu pn. ().

Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z dnia 20 października 2020 r. w zakresie pełnomocnictwa oraz pismem z dnia 3 listopada 2020 r. w zakresie opłaty od pełnomocnictwa.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Gmina () (dalej: Wnioskodawca, Gmina) jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Gmina wykonuje zadania nałożone na nią odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których została powołana. Zadaniami realizowanymi przez gminę są między innymi działania podejmowanie zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 9, 15, 17, 18 i 19 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2020 r. poz. 1378 z późn. zm.) z zakresu kultury, utrzymania obiektu gminnego, tworzenia warunków do działania i rozwoju jednostek pomocniczych i pobudzania aktywności obywatelskiej, a także współpracy z organizacjami społecznymi. W związku z zapotrzebowaniem na dofinansowanie w zakresie wykonywania realizowanych przez Gminę zadań, zawarła ona z Województwem () umowę o przyznanie wsparcia finansowego na realizację operacji w ramach poddziałania 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność w ramach działania Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w zakresie Rozwoju ogólnodostępnej i niekomercyjnej infrastruktury turystycznej lub rekreacyjnej lub kulturalnej. W wykonaniu wyżej wskazanej umowy, Gmina pozyskała środki na sfinansowanie przedsięwzięcia (). Operacja ma zostać zgodnie z umową zrealizowana w terminie 2 lat od jej zawarcia, nie później niż do dnia 31 grudnia 2022 roku. W wyniku realizacji projektu, nastąpić ma poprawa jakości infrastruktury turystycznej gminy () oraz zwiększenie wiedzy o cennym przyrodniczo obszarze rzeki () w miejscowości (). Projekt ma zostać zrealizowany jednoetapowo, a wykonanie go przez Gminę obejmuje w szczególności zakres rzeczowy operacji (budowa kładki pieszo-rowerowej), realizację biznesplanu, poniesienie kosztów kwalifikowanych (w tym dokonanie płatności za dostawy, usługi i roboty budowlane) oraz finalne udokumentowanie wykonania omawianej inwestycji. W wyniku dokonanej budowy, w gminie () powstanie nowy obiekt infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej, co udokumentowane ma zostać spisem z natury oraz protokołem odbioru końcowego robót. Wysokość przyznanej pomocy finansowej określa umowa pomiędzy Gminą a Województwem (). Na realizację inwestycji zostały Gminie przyznane środki finansowe w wysokości () PLN, nie więcej jednak niż 63,63% poniesionych kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia (kosztów związanych z realizacją budowy kładki pieszo-rowerowej, poniesionych przez Gminę). Środki finansowe z tytułu pomocy mają być wypłacone po zrealizowaniu operacji przez Gminę, a także stosownym udokumentowaniu poniesionych kosztów kwalifikowanych, a następnie złożeniu przez Gminę odpowiedniego wniosku o płatność. Podstawą do wypłaty pomocy są koszty kwalifikowalne faktycznie i prawidłowo poniesione przez Gminę. Konieczne jest również złożenie wniosku o płatność w terminie 2 lat od zawarcia umowy, nie później niż do dnia 31 grudnia 2022 roku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00