Interpretacja indywidualna z dnia 08.10.2020, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.548.2020.2.JS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.548.2020.2.JS
moment powstania obowiązku podatkowego dla świadczeń realizowanych przez Wnioskodawcę na rzecz osób posiadających bon
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 4 sierpnia 2020 r. (data wpływu 4 sierpnia 2020 r.), uzupełnionym pismem z dnia 2 października 2020 r. (data wpływu 2 października 2020 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego dla świadczeń realizowanych przez Wnioskodawcę na rzecz osób posiadających bon jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 4 sierpnia 2020 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego dla świadczeń realizowanych przez Wnioskodawcę na rzecz osób posiadających bon.
Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 2 października 2020 r. o doprecyzowanie opisu sprawy.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca obecnie prowadzi stację paliw (olej napędowy oraz ad-blue), która w przeważającej części jest używana na potrzeby własne. Dodatkowo prowadzona jest sprzedaż dla przedsiębiorców dokumentowana fakturami VAT.
Spółka rozważa poszerzenie działalności o sprzedaż oleju napędowego i ad-blue na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W tym celu Spółka chciałaby zainstalować tankomat automatyczne urządzenie rozliczające sprzedaż. W celu zatankowania konsument będzie musiał z góry opłacić transakcję kartą płatniczą lub gotówką, jednakże automat nie będzie wydawał reszty. Sprzedaż będzie rejestrowana fiskalnie przez samo urządzenia, a klient otrzyma paragon. Jednakże w przypadku, gdy klient zapłaci z góry kwotę wyższą niż wynika to z ilości zatankowanego paliwa to urządzenie wyda klientowi na pozostałą kwotę bon, który będzie można wykorzystać w ciągu kolejnych trzech miesięcy na tej samej stacji przy okazji następnego tankowania. Bon nie jest imienny, a więc nabywca bonu może go wykorzystać sam albo przekazać dowolnie wybranej przez siebie osobie. Po upływie terminu trzech miesięcy wykorzystanie bonu przestanie być możliwe.