Interpretacja indywidualna z dnia 21.07.2020, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.328.2020.1.MMA, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.328.2020.1.MMA
opodatkowanie czynności cesji praw wynikających z umowy przedwstępnej
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1, art. 14 r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 15 kwietnia 2020 r. (data wpływu 22 kwietnia 2020 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności cesji praw wynikających z umowy przedwstępnej oraz prawa do odliczenia z tytułu przedmiotowej transakcji jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 22 kwietnia 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności cesji praw wynikających z umowy przedwstępnej oraz prawa do odliczenia z tytułu przedmiotowej transakcji.
We wniosku wspólnym złożonym przez:
- Zainteresowanego będącego stroną postępowania:
Spółka A Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
- Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania:
Spółka B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa.
przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Spółka A sp. z o.o. [dalej: Wnioskodawca 1 lub Cesjonariusz] jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług [dalej: VAT], wchodzącym w skład globalnej grupy ...(dalej: Grupa ...]. Przedmiotem działalności Wnioskodawcy 1 jest m.in. realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków.
Spółka B Sp. z o. o. sp. k. [dalej: Wnioskodawca 2 lub Cedent] jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Przedmiotem działalności Wnioskodawcy 2 jest także m.in. realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków.
Wnioskodawca 2 [dalej łącznie z Wnioskodawcą 1 jako: Wnioskodawcy] zawarł z różnymi osobami fizycznymi 16 przedwstępnych, warunkowych umów sprzedaży [dalej łącznie jako: Przedwstępne umowy sprzedaży], w oparciu o które zobowiązał się do zawarcia przyrzeczonych umów sprzedaży [dalej łącznie jako: Przyrzeczone umowy sprzedaży], na podstawie których planowane jest dokonanie zakupu od osób fizycznych nieruchomości określonych w każdej z Przedwstępnych umów sprzedaży.