Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 13.07.2020, sygn. 0112-KDIL3.4012.155.2020.2.PM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3.4012.155.2020.2.PM
Odzyskania podatku VAT naliczonego w trakcie realizacji inwestycji oraz po jej zakończeniu.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia () 2020 r. (data wpływu () 2020 r.), uzupełniony pismem z dnia () 2020 r. (data wpływu () 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odzyskania całości lub części kwoty podatku VAT naliczonego w związku z realizacją przedsięwzięcia związanego z usuwaniem azbestu i wyrobów zawierających azbest z terenu powiatu () na lata () od mieszkańców Gminy () jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu () 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towaru i usług w ww. zakresie. Dnia () 2020 r.
wniosek został uzupełniony o stosowne pełnomocnictwo.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Struktura jednostek samorządu terytorialnego, ich organizacja i funkcjonowanie są pochodną celów, dla realizacji których zostały powołane. Administracja samorządu terytorialnego, rozumiana jako organizacja to zespół podmiotów utworzonych na podstawie prawa w celu wykonania określonych prawem zadań publicznych, zadań wykonanych na rzecz państwa, jak również na rzecz lokalnych oraz regionalnych wspólnot. Gmina jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Gmina jako jednostka samorządu terytorialnego posiadająca osobowość prawną jest zobowiązana do realizowania zadań nałożonych przez ustawę z dnia 08.03.1990 r. o samorządzie gminnym, tzw. zadań własnych w zakresie, których Gmina nie jest uznawana za podatnika VAT oraz inne czynności wykonywane na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych w zakresie, których Gmina jest podatnikiem podatku VAT. Zgodnie z art. 7 ust. 1 ww. ustawy do zadań własnych Gminy należy zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty w tym m.in. ochrony środowiska i przyrody. Gmina wystąpiła z wnioskiem o udzielenie dotacji na wsparcie realizacji przedsięwzięcia związanych z usuwaniem azbestu i wyrobów zawierających azbest z terenu powiatu () na lata () od mieszkańców gm. (). Gmina musi dołączyć do wniosku o dofinansowanie ww. zadania interpretację indywidualną dotyczącą odliczenia lub zwrotu podatku VAT, ponieważ chce zaliczyć kwotę podatku VAT realizowanej inwestycji do kosztów kwalifikowanych projektu. W tym celu Gmina () musi wykazać, iż ten podatek VAT nie będzie mógł być przez nią odzyskany całości lub części zarówno podczas realizowania inwestycji po jej zakończeniu. Tylko w takiej sytuacji Gmina może zaliczyć podatek VAT poniesiony na realizację inwestycji jako wydatek kwalifikowany opisanego projektu zarówno w trakcie ponoszenia kosztów na zadanie, jak i po jego zakończeniu.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right