Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 14.07.2020, sygn. 0114-KDIP4-3.4012.230.2020.1.IG, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-3.4012.230.2020.1.IG
W odniesieniu do opisanych we wniosku Wierzytelności, Wnioskodawca nie będzie nabywał wierzytelności trudnych, o których mowa w wyroku TSUE w sprawie C-93/10 i w związku z tym nabycie przedmiotowych Wierzytelności będzie stanowiło odpłatne świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, a tym samym będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT na podstawie art. 5 ust. 1 tej ustawy.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 16 maja 2020 r. (data wpływu za pośrednictwem platformy ePUAP 16 maja 2020 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności nabycia wierzytelności od pasażera względem przewoźnika lotniczego jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 16 maja 2020 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności nabycia wierzytelności od pasażera względem przewoźnika lotniczego.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą () (dalej: Wnioskodawca") jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT.
Wnioskodawca planuje poszerzyć swoją działalność i zająć się również dokonywaniem oceny ryzyka i szacowaniem poniesionych strat, w tym ma zamiar nabywać od osób fizycznych wierzytelności (zawieranie umów kupna-sprzedaży wierzytelności) przeciwko przewoźnikom lotniczym o zapłatę odszkodowania finansowego zgodnie z przepisami krajowymi, wspólnotowymi i międzynarodowymi dotyczącymi praw pasażera przewoźników lotniczych z tytułu opóźnionych lotów (dalej jako Wierzytelność).
Cedenci wierzytelności będą osobami fizycznymi, a sprzedawana wierzytelność nie będzie związana z działalnością gospodarczą, zarobkową czy też zawodową tej osoby fizycznej. Wierzytelność wskutek umowy zostanie przeniesiona wraz z prawami związanymi. Zakup wierzytelności będzie się odbywać na podstawie umowy sprzedaży wierzytelności, tj. w drodze cesji wierzytelności. Z przeniesieniem nie będzie wiązała się żadna usługa czy dostawa towarów. Ściągnięcie wierzytelności przez Wnioskodawcę nastąpi na jego rzecz i nie będzie wiązało się z jakimkolwiek wynagrodzeniem, nawet w przypadku nieuzyskania odszkodowania, czy też poniesienia kosztów związanych z prowadzeniem sprawy zarówno na etapie postępowania przedsądowego jak i sądowego (m.in. związanych z obsługą administracyjną, obsługą prawną, kosztami sądowymi). Nabyte Wierzytelności w dacie ich nabycia będą wymagalne, nieprzedawnione, nie będą zajęte przez organ w postępowaniu egzekucyjnym lub zabezpieczającym ani obciążone prawem osoby trzeciej oraz będą wolne od innych wad prawnych.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right