Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 09.07.2020, sygn. 0115-KDIT2.4011.382.2020.1.ES, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.382.2020.1.ES
Skutki podatkowe zwolnienia z długu.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 8 kwietnia 2020 r. (data wpływu 10 kwietnia 2020 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zwolnienia z długu jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 10 kwietnia 2020 r. wpłynął do tutejszego organu wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczący podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zwolnienia z długu.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wniosek dotyczy podziału mieszkania tj. mieszkania własnościowo-spółdzielczego, którego właścicielami jest Wnioskodawca wraz z byłą żoną oraz ciążącego na Wnioskodawcy i byłej żonie, zaciągniętego na zakup tego mieszkania, kredytu hipotecznego. Kredyt został zaciągnięty wspólnie w 2016 r. W 2019 r. Sąd Okręgowy w ..., Wydział Zamiejscowy w ..., wydał wyrok rozwodowy i rozwiązał małżeństwo Wnioskodawcy. Jednakże przy sprawie rozwodowej nie dokonano podziału majątku. W chwili obecnej Wnioskodawca wraz z żoną chcieliby tę sprawę uregulować. Wnioskodawca wraz z żoną są zgodni, że chcą dokonać podziału majątku w ten sposób, że Wnioskodawca dobrowolnie zrzeka się na rzecz byłej żony swojej części wartości mieszkania wraz ze znajdującym się tam wyposażeniem, bez obowiązku jakiegokolwiek uregulowania ze strony żony w formie pieniężnej (i jakiejkolwiek innej) wobec osoby Wnioskodawcy (przekazując byłej żonie swoją część nieruchomości). Jednocześnie była żona wraz z nowym partnerem wyraża chęć przejęcia kredytu hipotecznego, ciążącego na nieruchomości. Prowadząc rozmowy z przedstawicielami banku, w którym jest zaciągnięty kredyt, Wnioskodawca dowiedział się, że jest taka możliwość, aby zwolnić Go z kredytu, jednak wymagane jest spisanie aneksu do obowiązującej umowy kredytowej. W aneksie była żona wraz z nowym partnerem przejęłaby zobowiązanie kredytowe tj. była małżonka pozostaje nadal na umowie kredytowej, natomiast następuje zamiana współkredytobiorcy Wnioskodawca zostaje wykreślony z kredytu, natomiast w Jego miejsce zostaje wpisany nowy partner byłej żony.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right