Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 08.07.2020, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.365.2020.1.UNR, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.365.2020.1.UNR
Brak prawa do odzyskania podatku VAT naliczonego od zakupów towarów i usług dokonywanych w celu realizacji projektu.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 12 maja 2020 r. (data wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn.: () jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 12 maja 2020 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. ().
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Gmina () jest czynnym podatnikiem VAT - będzie składała wniosek w ramach środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w ramach projektu () na budowę drogi o nawierzchni z kostki betonowej/brukowej wraz z chodnikami. Inwestorem będzie Gmina (), faktury wykonawca będzie wystawiał dla Gminy () jako zamawiającego. Gmina () w ramach projektu nie będzie odliczała podatku VAT, gdyż jest to działalność publiczna. Po zrealizowaniu powyższej inwestycji, cały majątek powstały z tej inwestycji będzie stanowić własność Gminy () i będzie w ewidencji środków trwałych.
W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.
Czy Gmina ma możliwość odliczenia podatku VAT od zakupów służących działalności publicznej?
Zdaniem Wnioskodawcy:
Zgodnie z art. 15 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1221 z późn. zm.) podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2 bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Natomiast zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług, nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. Stosownie do przepisu art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2018 r. poz. 994 z późn. zm.), gmina wykonuje zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność. Zgodnie z art. 6 ust. 1 powyższej ustawy, do zakresu działania gminy należą wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, nie zastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów. Na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych. W szczególności zadania własne obejmują sprawy dróg, ulic, mostów, placów oraz organizacji ruchu drogowego. Zdaniem Gminy () nie będzie miała prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją przedmiotowej inwestycji polegającej na budowie drogi gminnej na działkach o numerach () w miejscowości () wraz z budową oświetlenia oraz sieci kanalizacji deszczowej zlokalizowanej na działkach nr () na budowę drogi o nawierzchni z kostki betonowej/brukowej wraz z chodnikami, gdyż inwestycja zostanie wykonana w ramach działalności publicznej. Przedmiotowa inwestycja nie będzie mogła być przeznaczona do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Zatem w związku z realizacją zadania nie będą spełnione warunki wynikające z art. 86 ust. 1 ustawy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right