Interpretacja indywidualna z dnia 19.06.2020, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.118.2020.2.EB, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.118.2020.2.EB
Prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej aport do Spółki sieci wodociągowych przez Gminę.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 12 marca 2020 r. (data wpływu 18 marca 2020 r.), uzupełnionym pismem z dnia 1 czerwca 2020 r. (data wpływu 4 czerwca 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej aport do Spółki sieci wodociągowych przez Gminę jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 18 marca 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej aport do Spółki sieci wodociągowych przez Gminę. Wniosek uzupełniono w dniu 4 czerwca 2020 r. o doprecyzowanie opisu sprawy, przeformułowanie pytania oraz własnego stanowiska w sprawie.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Przedmiotem działalności Spółki jest między innymi świadczenie usług uzdatniania i dostarczania wody oraz odprowadzania i oczyszczania ścieków na rzecz mieszkańców Gminy.
Gmina wniosła do Spółki wkład niepieniężny w postaci (aportu) mienia komunalnego nowo wybudowaną sieć wodociągu rozdzielczego na odcinku ulicy od () do () stanowiącej własność Gminy. Gmina może wnieść wybudowaną infrastrukturę w postaci kanalizacji deszczowej, kanalizacji sanitarnej i sieci wodociągowej do utworzonej w tym celu lub już istniejącej spółki, w której posiada 100% udziałów.
Infrastruktura ta stanowić będzie aport, czyli niepieniężny wkład. Wraz z jego wniesieniem Spółka stanie się właścicielem wybudowanych obiektów. Poprzez takie rozwiązanie Spółka może świadczyć opodatkowane usługi komunalne na rzecz mieszkańców Gminy. Wniesienie aportu spełnia definicję dostawy towarów, ponieważ następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Wniesiony aportu do Spółki nastąpił na podstawie uchwały rady miejskiej i został udokumentowany wystawioną przez Miasto na Spółkę fakturą VAT na całą wartość wnoszonej w formie aportu inwestycji. Aport został wniesiony w wartości nominalnej netto poprzez podwyższenie wartości istniejących udziałów.