Interpretacja indywidualna z dnia 03.07.2020, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.191.2020.1.PG, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.191.2020.1.PG
Odliczenie podatku z faktury VAT-RR.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 1 kwietnia 2020 r. (data wpływu 6 kwietnia 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur VAT-RR jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 6 kwietnia 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur VAT-RR.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Spółdzielnia zajmuje się skupem i przetwórstwem mleka zakupionego od swoich dostawców. W szczególności produkuje wszelkiego rodzaju twarogi, masło, śmietanę oraz pozostałe produkty galanterii mleczarskiej. Spółdzielnia działa w oparciu o ustawę Prawo Spółdzielcze z dnia 16 września 1982 r. (Dz. U. z 2018 r., poz. 1285), która obliguje Spółdzielnię do funkcjonowania w oparciu o zatwierdzony statut zawierający zarówno przepisy wymagane prawem, jak i uchwalone przez jej członków, będących producentami mleka surowego do niej dostarczanego. Zgodnie ze statutem Spółdzielni, jest ona dobrowolnym zrzeszeniem nieograniczonej liczby osób o zmiennym funduszu udziałowym, która w interesie swoich członków prowadzi wspólną działalność gospodarczą (paragraf 2 pkt 1 Statutu Spółdzielni). Członkami Spółdzielni mogą być osoby fizyczne, które ukończyły 18 lat i posiadają zdolność do czynności prawnych, prowadzą chów bydła, produkcję i dostawę mleka na terenach działania Spółdzielni oraz osoby prawne działające na terenie Spółdzielni prowadzące hodowlę, albo chów bydła mlecznego. W wyniku nawiązania stosunku członkostwa pomiędzy Spółdzielnią a jej członkiem (udziałowcem), jest on zobowiązany, na podstawie ustawy Prawo Spółdzielcze zadeklarować udział bądź udziały w wysokości określonej przez Statut. Przystępując do Spółdzielni członek, na podstawie paragrafu 12, pkt 1 Statutu zobowiązuje się do zadeklarowania udziału podstawowego w kwocie X zł oraz może zadeklarować nieograniczoną ilość udziałów. Członek Spółdzielni, który dostarcza mleko jest zobowiązany do zadeklarowania i wpłacenia kolejnych udziałów potrąconych z należności za mleko w wysokości 50% stosowanej w Spółdzielni dopłaty członkowskiej, do każdego litra dostarczonego mleka w cyklu miesięcznym. Prawo Spółdzielni do potrącenia udziałów z należności za dostarczone mleko wynika zarówno ze Statutu Spółdzielni, który jest szczególnego rodzaju umową kształtującą normy obowiązujące spółdzielców jak i samą Spółdzielnię, a ponadto rolnik udziałowiec wraża zgodę na potrącenie udziałów z należności za dostarczone mleko w deklaracji przystąpienia do Spółdzielni. Członek dostawca mleka zobowiązany jest płacić liczbę udziałów proporcjonalną do ilości sprzedawanego mleka w Spółdzielni.