Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 29.05.2020, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.44.2020.1.HS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.44.2020.1.HS

Opodatkowanie umowy pożyczki.

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 900 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z 17 lutego 2020 r. (data wpływu 3 marca 2020 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy pożyczki jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 marca 2020 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy pożyczki.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni zamierza zawrzeć umowę pożyczki ze zstępnym swoją córką. Przedmiotem przyszłej umowy będzie udzielenie nieoprocentowanej pożyczki sumy pieniężnej w kwocie 57.000,00 zł (słownie: pięćdziesiąt siedem tysięcy zł). Całość kwoty pożyczki zostanie przekazana Wnioskodawczyni w terminie 3 dni od dnia zawarcia umowy. Ponieważ Wnioskodawczyni pozostaje w związku małżeńskim, w którym obowiązującym ustrojem majątkowym jest wspólność ustawowa, wraz z zawarciem umowy małżonek Wnioskodawczyni złoży oświadczenie, że stosownie do art. 41 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wyraża zgodę na zaciągnięcie zobowiązań określonych umową pożyczki. Cała kwota pożyczki zostanie przekazana do rąk własnych Wnioskodawczyni, a zatem nie będzie możliwe udokumentowanie otrzymania pieniędzy przez podatnika dowodem przekazania na jego rachunek płatniczy lub na inny rachunek w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, lub przekazem pocztowym. W związku z powyższym Wnioskodawczyni zamierza na zasadach ogólnych, bez wezwania organu podatkowego, złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych, według ustalonego wzoru oraz obliczyć podatek, zgodnie z obowiązującą stawką 0,5% dla umowy pożyczki, i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00