Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 21.05.2020, sygn. 0115-KDIT2.4011.223.2020.2.ŁS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.223.2020.2.ŁS

Ulga termomodernizacyjna - budynek niebędący budynkiem w rozumieniu 3 pkt 2a ustawy Prawo budowlane.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 19 lutego 2020 r. (data wpływu 21 lutego 2020 r.), uzupełnionym w dniu 15 maja 2020 r. (data wpływu) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi termomodernizacyjnej jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 lutego 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek, uzupełniony w dniu 15 maja 2020 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi termomodernizacyjnej.

We wniosku i jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest współwłaścicielem nieruchomości położonej pod adresem S., dla której Sąd Rejonowy w ... prowadzi Księgę wieczystą nr A. Nieruchomość wchodzi w skład majątku wspólnego Wnioskodawcy oraz Jego małżonki. Nieruchomość jest usytuowana w zabudowie szeregowej, w rozumieniu przepisów prawa budowlanego. Część wspólna zabudowy szeregowej usytuowana jest na nieruchomości gruntowej, dla której Sąd Rejonowy w ... prowadzi Księgę wieczystą nr B. Lokal Wnioskodawcy stanowi konstrukcyjnie samodzielną całość. Ściany budynku stanowią jednocześnie ściany działowe pomiędzy poszczególnymi lokalami. Jest również odrębna instalacja wodna, kanalizacyjna, energetyczna oraz cieplna. Pas gruntu znajdujący się pod budynkiem odpowiada obszarem i powierzchni lokalu. Rzut pionowy budynku stanowi obrys części użytkowej. Wnioskodawca w 2019 r. wykonał modernizację ogrzewania. Dokonał wymiany kotła węglowego na kocioł .. Koszt wymiany źródła utrzymania wyniósł 10 500 zł. Wnioskodawca nie odliczył kosztów podatku VAT poniesionych w związku z termomodernizacją. Wnioskodawca wraz z małżonką rozlicza się z podatku dochodowego na zasadach ogólnych. W uzupełnieniu Wnioskodawca wskazał, że lokal mieszkalny, którego jest właścicielem, stanowi technicznie wyodrębnioną część. Jest to budynek z przełomu XIX i XX wieku, potocznie określany jako tzw. czworak. Lokale mieszkalne w budynku są usytuowane względem siebie równolegle a rzut poziomy budynku wskazuje, iż żaden z części lokali sąsiednich nie zachodzi na siebie. Drzwi wyjściowe z każdego lokalu wychodzą na zewnątrz, co oznacza, iż część wspólna budynku dotyczy jedynie gruntu niezabudowanego stanowiącego dojście do budynku. Brak jest wspólnych elementów technologicznych takich jak sienie, klatki schodowe itp. Zdaniem Wnioskodawcy budynek spełnia definicję budynku w zabudowie szeregowej. Lokal mieszkalny oddzielony jest ścianami nośnymi od pozostałych lokali, posiada własną instalację elektryczną, wodną, kanalizacyjną i ciepłowniczą. Lokal mieszkalny, którego Wnioskodawca jest właścicielem został wyodrębniony z budynku usytuowanego w Księdze wieczystej nr B. Zgodnie z zawartą informacją w dziale I-O Księgi wieczystej nr B aktualnie wyodrębniono cztery lokale mieszkalne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00