Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 08.05.2020, sygn. 0111-KDIB1-1.4011.26.2020.2.DK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4011.26.2020.2.DK

opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatku

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 900, ze zm.) oraz art. 15zzs ust. 7 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2020 r., poz. 374, ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 21 stycznia 2020 r. (data wpływu 28 stycznia 2020 r.), uzupełnionym 23 kwietnia 2020 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia, czy do uzyskiwanych dochodów, o których mowa we wniosku Wnioskodawca może stosować preferencyjną stawkę podatku w wysokości 5%, o której mowa w art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 stycznia 2020 r. do Organu wpłynął wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia, czy do uzyskiwanych dochodów, o których mowa we wniosku Wnioskodawca może stosować preferencyjną stawkę podatku w wysokości 5%, o której mowa w art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 9 kwietnia 2020 r., Znak: 0111-KDIB1-1.4011.26.2020.1.DK, wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło 23 kwietnia 2020 r.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca prowadzi prace badawczo-rozwojowe polegające na tworzeniu oprogramowania komputerowego oraz tworzeniu nowych funkcjonalności do już działających programów. Wytworzone programy komputerowe są odpłatnie zbywane zlecającemu ich wytworzenie. Podobnie, nowe funkcjonalności są zbywane właścicielowi programu głównego. W ocenie Wnioskodawcy powyższe nie jest modyfikacją, polegającą na pracy odtwórczej dla już istniejących programów. Modyfikacja polegałaby bowiem na ulepszeniu istniejących algorytmów (np. zmiana wyglądu, estetyki danej aplikacji, tj.: koloru, wielkości czcionki, zmiana nazw zmiennych oraz ich wartości, drobna edycja istniejących możliwości celem dopasowania do ich łatwiejszej obsługi dla użytkownika itp.). Wnioskodawca uważa, że nawet podczas wprowadzania nowych funkcjonalności do już istniejącego oprogramowania nie ulepsza i nie rozwija istniejącego oprogramowania, ponieważ każde rozwiązanie przez Wnioskodawcę dostarczone jest myślą autorską. Praca Wnioskodawcy jest twórcza i projekty, które tworzy są niepowtarzalne, stworzone i wymyślone przeze Wnioskodawcę. Oczywiście, Wnioskodawca nie wyklucza w przyszłości wykonywania także prac polegających na modyfikacjach, ulepszeniach i rozwijaniu już istniejących programów, ale ten zakres działalności wykluczam z obecnych rozważań, jako nieistotny w sprawie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00