Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 29.04.2020, sygn. 0111-KDIB1-2.4011.14.2020.2.ANK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4011.14.2020.2.ANK
w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatku.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 900 z późn. zm.) oraz art. 15zzs ust. 7 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2020 r. poz. 374 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 27 stycznia 2020 r. (data wpływu 28 stycznia 2020 r.), uzupełnionym 27 kwietnia 2020 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia, czy dochód z opisanej działalności podlega preferencyjnej stawce opodatkowania 5% - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 28 stycznia 2020 r. wpłynął do Organu wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia, czy dochód z opisanej działalności podlega preferencyjnej stawce opodatkowania 5%.
Wniosek nie spełniał wymogów formalnych dlatego pismem z 20 kwietnia 2020 r., Znak: 0111-KDIB1-2.4011.14.2020.1.ANK wezwano do jego uzupełnienia. Uzupełnienia wniosku dokonano 27 kwietnia 2020 r.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
W ramach prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej Wnioskodawca wytwarza oraz ulepsza moduły (rozszerzenia programistyczne) do platformy handlu elektronicznego M. Moduły te są osobnymi tworami, programami komputerowymi (kombinacją komend adresowanych do komputera w formie kodu źródłowego), napisanymi samodzielnie w języku PHP, które modyfikują działanie platformy dodając lub zmieniając istniejące funkcjonalności. Wytwarzanie tych programów ma charakter twórczy, obejmuje prace rozwojowe i jest podejmowane w sposób systematyczny na podstawie harmonogramu prac w celu wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Wytwarzane programy komputerowe są przejawem działalności twórczej o indywidualnym charakterze. Mają charakter rozwojowy, usprawniają działanie platformy co skutkuje wzrostem jakości i tempa wytwarzania kolejnego oprogramowania. Wyróżniają się one w znacznym stopniu od istniejących rozwiązań i zadane problemy rozwiązują w odmienny sposób. Konkretne przykłady modułów, wytworzonych przez Wnioskodawcę w roku 2019: () - moduł który w jednolity sposób pomaga monitorować występujące w systemie błędy (wyjątki) zbierając je z różnych części systemu i prezentując w przejrzystym widoku, grupując je na rodzaje i skupiając się na najczęściej występujących problemach, () - moduł zmienia domyślny system uruchamiania zadań periodycznych (cronów) w sposób który zwiększa ich wydajność, poprawia czytelność ich konfiguracji i stanu oraz poprawia problemy które występują przy dużym ruchu, () - moduł który zmienia system generowania kodu pośredniego w platformie na bardziej czytelny i bardziej wydajny poprzez usunięcie czytania konfiguracji z czasu wykonywania i przeniesienie jej do czasu budowania i wykorzystanie jej do kompilacji kodu. Oprócz powyższych, Wnioskodawca wytwarzał również inne moduły z pomniejszymi funkcjonalnościami albo poprawiał/rozwijał istniejące moduły. Od stycznia 2019, Wnioskodawca prowadzi dodatkową ewidencję zgodnie z art. 30cb ustawy o PIT, poza podatkową księgą przychodów i rozchodów, która w sposób jednoznaczny jest w stanie wskazać które przychody i koszty uzyskania przychodu oraz dochody przypadają na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej. W roku 2019, prawa autorskie do wytworzonych przez Wnioskodawcę programów zostało przeniesione na firmy C oraz M na podstawie odpowiednich umów. Firmy te wykorzystały te prawa do realizacji projektów dla klientów docelowych. Zgodnie z umowami, Wnioskodawca jest odpowiedzialny za rezultat swoich działań względem osób trzecich. Programowanie odbywa się w wybranym przez Wnioskodawcę miejscu i czasie oraz za pomocą samodzielnie dobranych narzędzi. Wnioskodawca ponosi ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością. Znaczna część z wytworzonych przez Wnioskodawcę programów została opublikowana na licencji OS a więc jest dostępna do użytku oraz modyfikacji przez innych programistów.