Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 08.04.2020, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.215.2020.1.IR, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.215.2020.1.IR
w zakresie niepodlegania opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług nabycia wierzytelności
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 19 marca 2020 r. (data wpływu 23 marca 2020 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie niepodlegania opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług nabycia wierzytelności - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 12 marca 2020 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie niepodlegania opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług nabycia wierzytelności oraz zastosowania zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 40 ustawy, w sytuacji uznania ww. nabycia wierzytelności za czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca dalej też jako: Podatnik lub Podmiot Zainteresowany jest dystrybutorem prowadzącym działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży papieru na rynki zagraniczne, jak również rynek krajowy. Podmiot prowadzi również działalność gospodarczą w zakresie wynajmu samochodów osobowych. Ponad wymieniony przedmiot działalności, Podatnik okazjonalnie zajmuje się również sprzedażą hurtową niewyspecjalizowaną. Wnioskodawca rozlicza swoje dochody na terytorium kraju i jest objęty nieograniczonym obowiązkiem podatkowym, będąc zarejestrowanym podatnikiem VAT i VAT-UE czynnym. Przeważającym przedmiotem działalności gospodarczej Wnioskodawcy jest zgodnie z wpisem w CEIDG PKD 46.90.Z Sprzedaż hurtowa niewyspecjalizowana.
W związku z nieuregulowaniem przez Spółkę X na rzecz Podmiotu powiązanego kar umownych, jak również brakiem realnych szans windykacji wierzytelności, Podmiot powiązany dokonał 1 października 2019 r. cesji wierzytelności naliczonych Spółce X przedmiotowych kar umownych poniżej wartości nominalnej tj. w wartości godziwej na rzecz Wnioskodawcy. Co więcej, doszło również do kompensaty wzajemnych wierzytelności tj. wiążących strony umów pożyczkowych (Podatnik występował jako pożyczkobiorca) wraz z dokonanym przelewem wierzytelności (cesją) z tytułu kar umownych.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right