Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 15.04.2020, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.40.2020.1.PB, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.40.2020.1.PB
w zakresie skutków podatkowych udzielenia spółce komandytowej pożyczki przez wspólnika.
Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 900 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 21 lutego 2020 r. (data wpływu 25 lutego 2020 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych udzielenia spółce komandytowej pożyczki przez wspólnika jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 25 lutego 2020 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych udzielenia spółce komandytowej pożyczki przez wspólnika.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa z siedzibą w T. zamierza zaciągnąć pożyczkę u wspólnika, komandytariusza, Pana M. S. Pan M. S. jest przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą w T. Pożyczka ma zostać udzielona w ramach prowadzonej przez Pana M. S. działalności gospodarczej. Oprocentowanie pożyczki określone zostanie na warunkach rynkowych. Przedmiot działalności Wnioskodawcy (wspólnika) obejmuje m.in. podklasę 64.92.Z i przedmiotem działalności Wnioskodawcy w ramach prowadzenia działalności gospodarczej jest również udzielanie pożyczek, zgodnie z klasyfikacją Polskiej Klasyfikacji Działalności.
Pożyczkodawca Pan M. S. korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku od towarów i usług.
W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:
Czy na podstawie przepisów ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych należy przyjąć, że czynność udzielenia pożyczki spółce osobowej, w której pożyczkodawca jest wspólnikiem, korzystającym ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, o której mowa w przedstawionym opisie zaistniałego stanu faktycznego (winno być: zdarzenia przyszłego), nie będzie rodziła dla spółki osobowej skutków podatkowych w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych wobec wyłączenia opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych?
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right