Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 07.04.2020, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.11.2020.1.RD, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.11.2020.1.RD

Brak rozpoznania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz obowiązek skorygowania faktury sprzedażowej poprzez zmianę stawki podatku z 0% na 23%.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 19 grudnia 2019 r. przesłanym zgodnie z właściwością (data wpływu do Organu 8 stycznia 2020 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług jest:

  • prawidłowe w zakresie braku rozpoznania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów
  • nieprawidłowe w zakresie obowiązku skorygowania faktury sprzedażowej poprzez zmianę stawki podatku z 0% na 23%.

UZASADNIENIE

W dniu 8 stycznia 2020 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku rozpoznania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz obowiązku skorygowania faktury sprzedażowej poprzez zmianę stawki podatku z 0% na 23%.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Polski podatnik zarejestrowany jako czynny podatnik VAT UE dokonał zakupu towarów od kontrahenta z Niemiec, który nie ma aktywnego numeru VAT UE. Następnie dokonał sprzedaży towarów do kontrahenta węgierskiego zarejestrowanego jako czynny podatnik VAT UE. Dostawa towarów nastąpiła bezpośrednio od kontrahenta niemieckiego do kontrahenta węgierskiego.

Z powodu braku weryfikacji numeru VAT UE, polski podatnik zastosował procedurę uproszczoną transakcji trójstronnej, pomimo iż nie został spełniony warunek określony w art. 135 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

Czy Spółka ma możliwość wykazania transakcji jako wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów?

  • Czy Spółka powinna skorygować fakturę sprzedażową wystawioną dla kontrahenta węgierskiego, zmieniając stawkę VAT z 0% na 23%?
  • close POTRZEBUJESZ POMOCY?
    Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00