Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 08.04.2020, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.20.2020.1.HS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.20.2020.1.HS

Czy podatek od czynności cywilnoprawnych powinien zostać zapłacony od wartości wkładu w postaci pracy własnej nowego wspólnika, czy też mając na uwadze charakter tego wkładu nie powstanie obowiązek uiszczenia analizowanego podatku?

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 900 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku, który wpłynął do Organu 10 lutego 2020 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia do spółki cywilnej przez nowego wspólnika wkładu w postaci własnej pracy jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 lutego 2020 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia do spółki cywilnej przez nowego wspólnika wkładu w postaci własnej pracy.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest wspólnikiem (aktualnie) dwuosobowej spółki cywilnej (prowadzonej pod firmą Zakład Usługowo-Handlowy X. Spółka Prawa Cywilnego). Zakładając spółkę Wnioskodawca wniósł do niej wkład w postaci własnej pracy i otrzymał w zamian udziały równe udziałom drugiego ze wspólników (który również wniósł do spółki udział w postaci jego pracy). Wnioskodawca wraz ze wspólnikiem chcą podjąć uchwałę o zmianie umowy spółki cywilnej, na mocy której do spółki przyjęty zostanie nowy wspólnik, który w zamian za wkład w postaci własnej pracy obejmie udziały w wysokości 49%, Wnioskodawca zachowa swój dotychczasowy udział (50%), zaś udział drugiego z dotychczasowych wspólników obniżony zostanie do 1%. W ten sposób zachowana zostanie ciągłość spółki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00