Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 03.03.2020, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.164.2019.2.JK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.164.2019.2.JK
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie przychodu pełnomocnika spółki będącego niemieckim rezydentem.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 23 grudnia 2019 r. (data wpływu 23 grudnia 2019 r.), uzupełnionym pismem z dnia 20 lutego 2020 r. (data wpływu 24 lutego 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania pełnomocników spółki będących rezydentami Republiki Federalnej Niemiec jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 23 grudnia 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania pełnomocników spółki będących rezydentami Republiki Federalnej Niemiec.
Z uwagi na fakt, że wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 1 i art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej, pismem z dnia 12 lutego 2020 r. nr 0112-KDIL2-1.4011.164.2019.1.JK, wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania.
Wezwanie zostało skutecznie doręczone w dniu 14 lutego 2020 r. natomiast w dniu 24 lutego 2020 r. (data nadania 20 lutego 2020 r.) wpłynęło pismo stanowiące uzupełnienie wniosku.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Spółka () sp. z o. o. jest polską spółką kapitałową, mającą status polskiego rezydenta podatkowego. W skład zarządu Spółki wchodzi obecnie () obywateli Niemiec, rezydentów podatkowych tego kraju. Spółka w najbliższym czasie planuje dokonać zmian w swojej strukturze zarządczej. Przedmiotowa reorganizacja jest wynikiem wewnętrznych ustaleń między dotychczasowymi członkami zarządu. Intencją tych osób jest dalsze pozostawanie w strukturach firmy, aczkolwiek przy ograniczeniu ich wpływu na sprawy Spółki i możliwości decydowania z jednoczesnym zamiarem pozostawienia tych funkcji w rękach pozostałych członków zarządu. W związku z powyższym, Zgromadzenie Wspólników podejmie uchwały, na mocy których prawdopodobnie w styczniu 2020 r. zostaną odwołani dwaj dotychczasowi członkowie zarządu. Jednocześnie osoby te, odrębną uchwałą zarządu, zostaną powołane do działania w Spółce w roli pełnomocników. Nowo powołani pełnomocnicy uzyskają prawo do miesięcznego wynagrodzenia z tytułu pełnionej przez siebie funkcji. Osoby te nie będą związane ze Spółką żadną umową, w szczególności umową o pracę, umową zlecenia lub umową o świadczenie usług. Podstawą działania tych osób jako pełnomocników na rzecz Spółki będzie jedynie uchwała Zgromadzenia Wspólników o ich powołaniu oraz o określeniu należnego im wynagrodzenia. Celem planowanej reorganizacji jest zminimalizowanie więzów prawnych łączących Spółkę z dotychczasowymi członkami zarządu jak również ograniczenie zakresu ich umocowania. W szczególności Spółka pragnie zachować możliwość dyskrecjonalnego odwołania pełnomocników w każdym momencie, przy zachowaniu minimum formalności. Jednocześnie, co warto podkreślić, Spółce jak i przyszłym pełnomocnikom nie zależy na utrzymywaniu szerokiego umocowania do działania, jakie przysługuje prokurentowi. Każdorazowo bowiem, w razie zaistnienia takiej potrzeby, Spółka będzie udzielać odrębnego pełnomocnictwa szczególnego do dokonania danej czynności.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right