Interpretacja indywidualna z dnia 13.02.2020, sygn. 0115-KDIT2.4011.131.2019.2.ENB, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.131.2019.2.ENB
Zastosowanie zwolnienia przedmiotowego do świadczeń wypłacanych zleceniobiorcom.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 11 grudnia 2019 r. (data wpływu 18 grudnia 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kwalifikacji do źródła przychodu i zastosowania zwolnienia przedmiotowego jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 18 grudnia 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kwalifikacji do źródła przychodu i zastosowania zwolnienia przedmiotowego.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie inżynierii i związanego z nią doradztwa technicznego. W ramach swojej działalności Wnioskodawca zawiera i będzie zawierał umowy zlecenia z osobami fizycznymi poniżej 26 roku życia. Można wyróżnić dwa rodzaje ww. umów zlecenia:
- umowy o wykonanie Usług IT zgodnie z zapotrzebowaniem;
- umowy o wykonanie rysunków i modeli 3D zgodnie z bieżącym zapotrzebowaniem.
W konsekwencji realizacji przedmiotowych umów może dojść do powstania utworów w rozumieniu prawa autorskiego. Może się jednak zdarzyć, że w ramach realizacji tych umów nie dojdzie do powstania takich utworów. Wnioskodawca z ostrożności zamieszcza w pisemnych wersjach umów postanowienie wskazujące, iż w ramach wynagrodzenia otrzymanego z tytułu wykonania umowy zleceniobiorca zobowiązuje się do przeniesienia na Wnioskodawcę autorskich praw majątkowych do utworów stworzonych na podstawie, w trakcie lub w związku z wykonaniem tejże umowy. Umowy zlecenia nie wprowadzają rozróżnienia na wynagrodzenie podstawowe za zlecenie oraz honorarium za przeniesienie wyżej wspomnianych praw. Aktualnie przez biuro kadrowe obsługujące Wnioskodawcę pobierane są zaliczki od całości wynagrodzenia zleceniobiorców z wyżej opisanych umów zlecenia. Biuro kadrowe wskazało bowiem Wnioskodawcy, że przychody z umów zlecenia na mocy, których przenosi się również majątkowe prawa autorskie do utworów powstałych przy realizacji zlecenia, z daleko idącej ostrożności kwalifikowane są jako przychody z praw majątkowych w rozumieniu art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (u.p.d.o.f.), a nie jako przychody z działalności wykonywanej osobiście w rozumieniu art. 13 pkt 8 ww. ustawy. W związku z powyższym, biuro kadrowe pobiera zaliczki na podatek dochodowy od wynagrodzenia z tytułu umów zlecenia i nie stosuje zwolnienia dla zleceniobiorców do 26. roku życia zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 148 ww. ustawy.