Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 24.01.2020, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.586.2019.2.JF, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.586.2019.2.JF
Niepodleganie opodatkowaniu podatkiem VAT transakcji sprzedaży działki
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 26 listopada 2019 r. (data wpływu 3 grudnia 2019 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy działki gruntu przeznaczonej pod zabudowę jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 3 grudnia 2019 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy działki gruntu nr 1/3 przeznaczonej pod zabudowę.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Podatnik zawarł umowę przedwstępną dotyczącą zbycia niezabudowanej działki gruntu (umowa przedwstępna sporządzona przed notariuszem. Zgodnie z postanowieniami umowy przedwstępnej, umowa przyrzeczona ma zostać zawarta w terminie wskazanym przez kupującego (po spełnieniu przez strony określonych warunków), jednakże nie później, niż do dnia 13 lipca 2020 r. Nabywca nieruchomości zamierza wznieść na działce budynek o przeznaczeniu magazynowo-biurowym.
Podatnik nabył prawo własności przedmiotowej nieruchomości w 1984 r. w drodze umowy przekazania gospodarstwa rolnego, zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami ustawy z dnia 27 października 1977 r. o zaopatrzeniu emerytalnym oraz innych świadczeniach dla rolników i ich rodzin. Podatnik po nabyciu prawa własności wskazanej działki gruntu uprawiał ziemię i prowadził na tejże nieruchomości działalność rolniczą nieprzerwanie do 1996 r.
Podatnik pozostaje w związku małżeńskim, wskazana nieruchomość stanowi przedmiot wspólności ustawowej. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego przedmiotowa działka gruntu posiada aktualnie status terenu przeznaczonego pod zabudowę. Podatnik w przeszłości nie podejmował żadnych działań mających na celu zmianę statusu gruntu z rolnego na budowlany (tj. nie występował do właściwych organów z wnioskiem o zmianę przeznaczenia gruntów). Podatnik nie dokonywał ulepszeń przedmiotowej nieruchomości (przyłącza energetyczne, kanalizacyjne itp.), które miałyby na celu podniesienie atrakcyjności terenu dla potencjalnego nabywcy. Podatnik nie dokonywał również podziału nieruchomości i nie wydzielał z niej mniejszych działek z zamiarem ich późniejszej odprzedaży. Wymaga jednak wskazania, że działka stanowiąca przedmiot niniejszej transakcji powstała w wyniku podziału nabytego gospodarstwa rolnego na drodze wywłaszczenia na cele publiczne pod budowę dróg i autostrad. Wskutek wywłaszczenia gospodarstwo zostało podzielone w 2008 r. na 4 działki gruntu, z czego dwie zostały w tym samym roku przeznaczone na cele publiczne (wywłaszczenie), a trzecia stanowiła przedmiot sprzedaży na rzecz indywidualnego nabywcy w 2009 r.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right