Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 31.12.2019, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.530.2019.1.JF, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.530.2019.1.JF
Skutki podatkowych czynności nieodpłatnego przekazania w spadku składników majątku przedsiębiorstwa do działalności osób fizycznych dwóch spadkobierców oraz spółki cywilnej składającej się ze wszystkich spadkobierców zmarłego.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 13 października 2019 r. (data wpływu 30 października 2019 r.) uzupełnionym pismem z dnia 19 grudnia 2019 r. (data wpływu 30 grudnia 2019 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:
- opodatkowania nieodpłatnego przekazania majątku przedsiębiorstwa w spadku spadkobiercom prowadzącym działalność gospodarczą jest prawidłowe,
- udokumentowania fakturą czynności nieodpłatnego przekazania poszczególnych składników majątku do działalności gospodarczej spadkobierców jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 30 października 2019 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie skutków podatkowych czynności nieodpłatnego przekazania w spadku składników majątku przedsiębiorstwa do działalności spadkobierców.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Czynny podatnik podatku od towarów i usług P.P.U.H. () w spadku, działający poprzez zarządcę sukcesyjnego, Sukcesora, wpisanego do CEIDG, posiadający istotny majątek, na który składają się między innymi: nieruchomości, maszyny i urządzenia, środki transportu, meble, regały magazynowe, środki pieniężne w tym należności, długi spadkowe w tym zobowiązania, należący do spadkobierców Zmarłego zamierza zakończyć działalność gospodarczą. Przed zakończeniem działalności zamierza przekazać poszczególne pozycje ww. majątku do działalności gospodarczych prowadzonych jako czynni podatnicy podatku od towarów i usług w formie działalności osób fizycznych przez dwóch spadkobierców oraz spółki cywilnej, której wspólnikami będą wszyscy spadkobiercy Zmarłego: dwie córki, syn i wdowa. Spółka powstanie i zostanie zarejestrowana jako czynny podatnik podatku od towarów i usług przed przekazaniem majątku przedsiębiorstwa w spadku. Zarówno przedsiębiorstwa osób fizycznych jak i spółka cywilna będą wykorzystywały odziedziczone elementy przedsiębiorstwa w spadku do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Notarialny akt poświadczenia dziedziczenia został sporządzony w dniu 18 czerwca 2019 r. Przy nabyciu części elementów majątku przedsiębiorstwa w spadku, nabywcy przysługiwało prawo do odliczenia naliczonego podatku od towarów i usług.