Interpretacja indywidualna z dnia 04.12.2019, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.452.2019.1.IZ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.452.2019.1.IZ
czy Spółka może dokonać na podstawie art. 18d ust. 1 ustawy o CIT odliczenia Kosztów kwalifikowanych poniesionych w ramach Pierwszej partii produkcyjnej
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 900 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 1 października 2019 r. (data wpływu 8 października 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy Spółka może dokonać na podstawie art. 18d ust. 1 ustawy o CIT odliczenia Kosztów kwalifikowanych poniesionych w ramach Pierwszej partii produkcyjnej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 8 października 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy Spółka może dokonać na podstawie art. 18d ust. 1 ustawy o CIT odliczenia Kosztów kwalifikowanych poniesionych w ramach Pierwszej partii produkcyjnej.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny/zdarzenie przyszłe:
CI Sp. z o. o. (dalej: Spółka lub Wnioskodawca) jest jednym z największych producentów i dystrybutorów wyrobów alkoholowych w Polsce.
Dynamiczne zmiany upodobań konsumentów oraz silna konkurencja na rynku powodują konieczność wprowadzania nowych wyrobów na rynek oraz rozwijanie już dotychczasowych poprzez poprawę ich parametrów (jakości). W związku z powyższym, Spółka prowadzi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 865 z późn. zm., dalej: ustawa o CIT, dalej: Działalność B+R).
W wyniku Działalności B+R powstają nowe lub ulepszone produkty (o nowych lub ulepszonych parametrach, w skali Spółki a niekiedy i rynku). Ze względu na specyfikę branży proces badawczo-rozwojowy w Spółce odbywa się, co do zasady, w laboratoriach badawczo-rozwojowych Spółki. W nich powstają pierwsze próbki nowych lub ulepszonych produktów, gdzie prowadzone są prace (będące Działalnością B+R) w celu uzyskania produktów o danych parametrach. Na tym etapie za zakończone sukcesem prace B+R uznaje się w Spółce uzyskanie w skali laboratoryjnej próbek o założonych lub zbliżonych do założonych na początku prac parametrach. Przy czym, na tym etapie Spółka wciąż nie posiada wiedzy, czy w skali produkcji seryjnej prowadzonej już poza laboratorium w zakładach Spółki uda jej się wyprodukować produkty o takich parametrach, jakie udało się uzyskać w laboratorium. Brak tej wiedzy wynika m.in. ze względu na skalę prac, zaangażowanie pracowników fizycznych, ilości zastosowanych materiałów czy wykorzystania maszyn służących produkcji przemysłowej a niewystępujących w laboratoriach Spółki.